Locītavu sāpes gados vecākiem cilvēkiem. Ko vēl var darīt?

Guntis Iļķēns

Dr., anesteziologs–reanimatologs, algologs, Valmiera, Vidzemes slimnīca

pavasaris-2016-sapes-locitavas

Vecums nenāk viens. Mūža garumā veiktie darbi, kā arī dažādas slimības ir bojājušas locītavas, tāpēc daudziem gados vecākiem cilvēkiem raizes sagādā locītavu sāpes. Vecums nav slimība, bet tam ir savas īpatnības un ierobežojumi, kas neļauj izmantot visas pieejamās ārstēšanas metodes locītavu sāpju remdēšanai.

Locītavu sāpes izraisa nociceptoru kairinājums nodilušajā vai iekaisušajā locītavas virsmā. To biežākais iemesls ir iekaisīga un deģeneratīva rakstura locītavu slimības vai traumatiski bojājumi. Iekaisīga rakstura sāpes ar rīta stīvumu vairāk raksturīgas reimatoīdajam artrītam, ankilozējošam spondilartrītam un podagrai. Savukārt gados vecākiem cilvēkiem locītavu sāpes biežāk ir deģeneratīvu jeb locītavu struktūru noārdošu procesu (jeb osteoartrīta) rezultātā. Šīs sāpes pastiprinās lielākas slodzes gadījumā. Jāņem vērā, ka sāp ne tikai locītavas, bet arī apkārt­esošie muskuļi to saspringuma un savilkuma dēļ. Pacienti ar osteoartrītu sūdzas arī par rīta stīvumu locītavās, bet tas ilgst mazāk nekā 30 minūtes.

Sāpju ārstēšana vienmēr ir komplekss process, kas ietver vairākas komponentes. Osteoartrīta ārstēšanā ir šādi uzdevumi.

  1. Ārējo faktoru mazināšana.
  2. Sāpju remdēšana.
  3. Funkciju atjaunošana.
  4. Locītavu bojājuma aizkavēšana.

Ārējo faktoru mazināšana ir slodzes normēšana. Nav ieteicams nest smagumus, jo tas rada papildu slodzi locītavām. Biežāk jāietur pauze slodzes laikā, kā arī jāatpūtina locītavas. Palielināts paša ķermeņa svars arī rada slodzi locītavām, un, samazinot svaru par vismaz 5 kg, locītavām tas būs liels atvieglojums.

Sāpju remdēšana. Sāpes remdē ar pretsāpju medikamentiem. Bieži tie ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, ibuprofēna lizīns kapsulu veidā vai ibuprofēns tablešu veidā. Bet jāņem vērā vairāki faktori, kuru dēļ nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana gados vecākiem pacientiem var izraisīt citas veselības problēmas (piemēram, ja pacienti papildus lieto medikamentus, kas kavē asins recēšanu, ir nieru darbības traucējumi vai hroniska nieru slimība, pārāk mazs uzņemtā šķidruma daudzums). Tāpēc gados vecākiem pacientiem sāpju remdēšanai ieteicamāks ir pretsāpju līdzeklis paracetamols, un tas jālieto pietiekami lielā devā – 1000 mg divas reizes dienā. Ja sāpes ir ļoti stipras, ārsts var izrakstīt arī recepšu medikamentus pret sāpēm, bet tie jālieto kopā ar paracetamolu.

Papildus pretsāpju medikamentiem liela nozīme ir lokālai jeb vietējai terapijai. Ziedes un gēli darbojas tikai tajā vietā, kur tiek uzziesti, un tiem nav sistēmiskas iedarbības un blakņu. Tās nekairina kuņģi, nebojā nieres un neveicina asiņošanu. Lokālās terapijas priekšrocība ir tās drošums. Ziedes un gēli sāpju remdēšanai ir vairāku veidu.

  • Ziedes un gēli, kas satur pretiekaisuma medikamentus un, uzsūcoties caur ādu, mazina iekaisuma procesu sāpošajā vietā. Gēli atšķirībā no ziedēm veidoti uz spirtu bāzes un dziļāk nonāk audos, āda pēc to ierīvēšanas nepaliek taukaina. Pretiekaisuma ziedes un gēlus ieteicams lietot paasinājuma laikā 1–2 nedēļas ilgi.
  • Ziedes un gēli, kas satur asinsriti veicinošas un trombu mazinošas vielas (piemēram, heparīnu). Tās uzlabo asinsplūsmu traumētajā vai sāpju vietā, mazina pietūkumu un paātrina asinsizplūdumu uzsūkšanos, tādejādi mazinot sāpes un paātrinot atveseļošanos.
  • Ziedes un gēli, kas satur atvēsinošas vielas (piemēram, mentolu). Tās, radot vēsuma sajūtu, reflektori mazina sāpes. Biežāk tās lieto akūtu sāpju remdēšanai (piemēram, sasitumi, sastiepumi).
  • Ziedes un gēli, kas satur kairinošas vielas (piemēram, čūsku un bišu inde, Capsicum ģints augu čili piparu aktīvā viela). Tās izraisa kairinājumu, paplašina asinsvadus un uzlabo asinsplūsmu, rada siltuma sajūtu un mazina sāpju sajūtu. Biežāk lieto hronisku sāpju remdēšanai.

Jāatgādina, ka sāpošās locītavas berzēšanai un masāžai pat bez ziedes ir pretsāpju efekts. Šo kustību rezultātā tiek stimulēti jušanas nervu gali, un to stimulācija centrālajā nervu sistēmā atbrīvo endogēnos opiātus – ļoti stipras pretsāpju vielas, kas mazina depresiju un uzlabo omu.

Vēl viens papildu faktors, kas var palīdzēt mazināt sāpes, ir psiholoģiskais atbalsts, un tas nav nekas sarežģīts! Gados vecākiem cilvēkiem ir svarīgs kontakts ar piederīgajiem – kopdzīve, biežas tikšanās un sazināšanās telefoniski.

Funkciju atjaunošanu var nodrošināt locītavu protezēšanas operācijas, ko ar panākumiem veic jau daudzus gadus.

Locītavu bojājuma aizkavēšana. Lai locītavu bojājums nepasliktinātos un neprogresētu, jāno­drošina pietiekama apasiņošana locītavas apvidū. To var panākt ar dažādiem vingrojumiem (piemēram, šūpojot kājas, sēžot uz augsta krēsla). Jākustas, cik spēki atļauj! Papildus var lietot sildošas ziedes, kas mazina sāpes un uzlabo ādas asinsriti.

Nobeigumā vēlos atgādināt:

  • lietojot ziedes vai gēlus sāpju remdēšanai, papildus jālieto arī pretsāpju medikamenti, jo tikai kompleksa ārstēšana dos vislabākos rezultātus;
  • ne visos gadījumos sāpes iespējams likvidēt pilnīgi, bet tās noteikti var mazināt!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.