Pēkšņas sāpes mugurā. Kam jābūt aptieciņā?

Evita Rumba

Dr., Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte

pavasaris-2017-sapes-mugura

Pēc zinātnieku datiem, sāpes muguras jostas daļā kaut reizi ir izjutuši apmēram 80% visu pasaules iedzīvotāju. Iemesli sāpēm var būt dažādi – trauma vai nepareiza smagumu pacelšana, muguras muskuļu pārslodze, kā arī kāda iekšējo orgānu slimība (piemēram, nieru iekaisums).

Mugurkaulam ir trīs funkcijas: bal­sta (stāja un gaita), kustību (kustību apjoms un gaita) un aizsargfunkcija (muguras smadzeņu norobežošana).

Mugurkaulu veido kauli (jeb skriemeļi), muskuļi, nervi un saites. Mugurkaula jostas daļā parasti ir pieci skriemeļi, retāk četri vai seši. Skriemeļi savā starpā ir savienoti ar locītavām, starp kurām iziet nervu saknītes. Skriemeļi veido mugurkaula kanālu, kur atrodas muguras smadzenes. Tās ir daļa no centrālās nervu sistēmas, nodrošina spēju just un kustēties. Starp skriemeļiem ir amortizatori – starpskriemeļu diski.

Pēkšņas sāpes mugurā parasti ir īslaicīgas, un pacienti tās raksturo kā asas, šaujošas, reizēm dedzinošas. Sāpes var izstarot arī uz kājām, var būt arī jušanas traucējumi kājās. Bieži sāpju dēļ ir grūtības pārvietoties vai iztaisnoties. Reizēm iet ir vieglāk, saliecoties uz priekšu.

Muguras sāpju iemesli, kas ir saistīti ar mugurkaula patoloģiju:

  • Starpskriemeļu diska trūce – starpskriemeļu diska fibrozā gredzena bojājums, kurā iespiežas diska audi, veidojot trūces maisu. Tas savukārt var ietekmēt nervu saknīti vai muguras smadzenes un radīt sāpes
  • Radikulopātija – nervu saknītes bojājums, kas izpaužas kā motorās un jušanas funkcijas traucējumi, sāpes
  • Spondilolistēze – augstāk stāvoša skriemeļa noslīdējums pār zemāk esošo
  • Deformējošā spondiloze – hroniska mugurkaula slimība, kurai raksturīgas deģeneratīvas pārmaiņas skriemeļos (cilvēkiem novecojot, parādās izmaiņas skriemeļos)
  • Osteoporozes izraisīts skriemeļa lūzums
  • Skolioze – mugurkaula izliekums uz sāniem ar skriemeļu rotāciju

Biežākie iemesli sāpēm muguras jostas daļā, kas nav saistīti ar mugurkaulu un to veidojošajām struktūrām:

  • Ginekoloģiskas slimības, piemēram, dzemdes noslīdējums vai olnīcu audzējs
  • Grūtniecība
  • Pielonefrīts (nieru iekaisums, ko izraisa baktērijas)
  • Nierakmeņu slimība
  • Kuņģa čūla
  • Pankreatīts (aizkuņģa dziedzera iekaisums)
  • Cistīts (urīnpūšļa iekaisums, ko izraisījušas baktērijas)
  • Prostatas jeb priekšdziedzera audzējs
  • Jostas roze
  • Dažādu audzēju metastāzes

Piemēram, pēc ziemas (kad nemaz tik daudz fizisko aktivitāšu nav bijis!) uzsākot intensīvi lauku darbus savā mazdārziņā, parādās muguras sāpes. Šādā gadījumā jāpārtrauc darbības, kas izraisījušas muguras sāpes, jāļaujas nelielai atslodzei (nelocīties un necilāt smagumus), kā arī jāizmanto kāds pretsāpju medikaments. Visticamāk, sūdzības dažu dienu laikā izzudīs. Biežākie pretsāpju medikamenti, ko nozīmē muguras sāpju gadījumā, ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, kurus var lietot iekšķīgi (piemēram, tabletes vai svecītes) un ārīgi (piemēram, gēlu, plāksteru un ziežu veidā). Šie medikamenti palīdzēs vieglu vai vidējas intensitātes sāpju gadījumā.

Salīdzinoši bieži pēkšņas muguras sāpes parādās brīvdienās, jo tas ir īstais brīdis, kad apdarīt dažādus mājas darbus (piemēram, sagatavot malku, nopļaut zālienu vai izravēt puķu dobi). Šādi noslogojot muguru, vakarā var izjust sāpes.

Visbiežāk akūtu muguras sāpju iemesls nav nopietna slimība vai trauma, bet gan pārslodze muguras muskuļiem!

Brīvdienās ģimenes ārsts visbiežāk nav pieejams, līdz ar to nav iespējams izrakstīt recepšu medikamentus. Jāņem vērā, ka aptiekā var iegādāties sāpes mazinošus medikamentus arī bez receptes, piemēram, ibuprofēns tabletēs vai diklofenaka nātrijs jeb sarunvalodā dēvētais diklofenaks plākstera vai gēla veidā mazinās sāpes. Abi šie medikamenti pieder pie nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu grupas – tie jālieto mazākajā nepieciešamajā devā un pēc iespējas īsāku laiku. Lai arī šie medikamenti ir pieejami arī bez receptes, tie jālieto piesardzīgi, īpaši pacientiem ar kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlām vai erozijām dzīves laikā, aknu vai nieru hroniskām slimībām, paaugstinātu asinsspiedienu.

Vēl viens medikaments, ko rekomendē muguras sāpju gadījumā, ja iepriekš minētie medikamenti nelīdz vai pacientiem ir blakus slimības, kuru dēļ tos nedrīkst lietot, ir acetaminofēns jeb paracetamols. Šim medikamentam ir sāpes mazinošs efekts, bet tam nepiemīt pretiekaisuma īpašības. Paracetamolu var kombinēt ar kādu no nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem.

Zinātnieki ir atklājuši, ka nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu darbību var pastiprināt. Akūto sāpju periodā papildus pretsāpju medikamentiem lietojot B grupas vitamīnus (B1, B6 un B12 vitamīnu), sāpes mazinās ātrāk un pretsāpju līdzekļi jālieto mazākā devā un īsāku laiku.

Nebūtu ieteicams turpināt paš­ārstēšanos, ja sūdzības ir ilgāk par trim dienām. Izprotot sāpju intensitāti un sāpju rašanās mehānismu, ārsts piedāvās jums piemērotāko ārstēšanu. Vispirms būtu nepieciešams apmeklēt ģimenes ārstu un izrunāt ārstēšanas taktiku. Nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts nosūtīs pie neirologa vai vertebrologa (mugurkaula ķirurga). Aktivitāšu ierobežošana akūto sāpju laikā, kā arī ārstnieciskā vingrošana fizioterapeita uzraudzībā, fizikālās procedūras, masāža, teipi un pretsāpju medikamenti palīdzēs! Jāatceras, ka muguras sāpju ārstēšana ir ilgstošs process, kam nepieciešama pacientu aktīva līdzdalība un ieinteresētība.

Muguras sāpes nav retums, īpaši pēc aktīvi padarītiem darbiem! Aptieciņā noteikti jābūt kādam pretsāpju līdzeklim (tablešu, plāksteru vai ziežu veidā), kā arī B grupas vitamīniem. Kopā ar atslodzi tie efektīvi mazinās sāpes!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.