Fakti un mīti par piena produktiem

Jekaterina Āboliņa

Dr., žurnāla “Kaulu Veselība” atbildīgā redaktore

pavasaris-2018-piena-kanna

Mīts

  • Piens un citi piena produkti nav labi kaulu veselībai, jo tie “veido skābi”, tāpēc kalcijs iziet no kauliem, lai pasargātu organismu no paskābināšanas.

Fakti

  • Piens un jogurts nav “skābi veidojošie”. Sagremoti tie veido neitrālu atlikumu. Turpretim cietie sieri, piemēram, Parmas un Čedaras siers, ir skābi veidojošie. Skābes, kas rodas pēc to baudīšanas, var neitralizēt, ēdot vairāk augļu un dārzeņu.
  • Kamēr ar uzturu saņemat pietiekamu kalcija daudzumu, jūsu organisms nodrošina, lai tas nepieciešamā daudzumā cirkulētu visā ķermenī. Ja kalcija uzņemšana nav pietiekama, arī tā līmenis asinīs ir nepietiekams, tāpēc kalcijs tiks atbrīvots no kauliem, padarot tos trauslākus.

Mīts

  • Rietumu valstīs, kur salīdzinājumā ar citām kultūrām cilvēki lieto vairāk piena produktu, cilvēkiem ir lielāka nosliece uz osteoporozi un kaulu lūzumiem, salīdzinot ar zemēm, kur piena produktus lieto maz.

Fakti

  • Osteoporozes attīstību un kaulu lūzumu risku ietekmē ļoti daudz faktoru. Saistība starp kalcija patēriņu un kaulu lūzumu risku ir salīdzinoši zema nekā saistība starp kaulu lūzumu risku un citiem faktoriem. Galvenais osteoporozi un kaulu lūzumu risku noteicošais faktors ir ģenētiskā predispozīcija. Citi faktori ir dzīvesveids un ieradumi, piemēram, ķermeņa masa, smēķēšana, alkohola lietošana, kā arī noteiktu medikamentu lietošana un saslimšanas.
  • Valstīs, kurās ir augsts kaulu lūzumu skaits, ir valstis ar augstāku dzīvildzi (piemēram, Skandināvijas valstis). Kaulu lūzumu skaits pieaug arī ne-Rietumu valstīs, piemēram, Ķīnā, kur dzīv­­­­ildze pagarinās līdztekus sēdošā dzīvesveida izplatībai.
  • Piena produktu uzņemšana nenosaka augstāku kaulu lūzumu skaitu, tāpat tikai piena produktu lietošana negarantē stiprus un veselus kaulus.

Mīts

  • Cilvēki ar laktozes jutīgumu/nepanesību nevar lietot piena produktus.

Fakti

  • Rietumu valstīs pilnīga laktozes nepanesība ir ļoti nelielam skaitam cilvēku.
  • Lielākā daļa cilvēku, kuri ir jutīgi pret laktozi, atklāj, ka viņi tomēr var lietot dažus piena produktus, piemēram, dabisko jogurtu vai sierus. Nelielos daudzumos viņi drīkst dzert arī pienu. Cilvēki izmēģina dažādus piena produktus un atklāj tos, kurus viņi var panest, kā arī vēlamo daudzumu, vai arī šie cilvēki lieto laktāzi saturošos medikamentus, kad vien nepieciešams.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.