Osteoporoze un rehabilitācija

Guna Vītoliņa

Dr., fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, AS «Veselības centru apvienība»

rudens-2015-osteoporoze-un-rehabilitacija

Viss mūsu pašu rokās!

Cilvēks ziedo veselību, lai pelnītu naudu, tad ziedo naudu, lai iegūtu veselību! – Dalailama

Pasaules Veselības Organizācija ir noteikusi faktorus, kas ietekmē pilnvērtīgu dzīvi:

  • dzīves veids 45%;
  • iedzimtība 17–20%;
  • ārējās vides ietekme 17–20%;
  • veselības aizsardzības, t. sk. ārstu palīdzība – tikai 8–10%.

Aktualitāte

Eiropas Savienībā ik 30 sekundes notiek kāds osteoporozes izraisīts lūzums! Osteoporozes rezultātā notikušo lūzumu skaits arvien palielinās. Katrs lūzums samazina dzīves kvalitāti par 7%! Mugurkaula skriemeļu lūzumi biežāk lokalizējas mugurkaula krūšu un jostas daļā. Šo lūzumu rezultātā notiek mugurkaula deformācija skoliozes vai kifozes veidā, kā arī iespējama šo izmaiņu kombinācija. Pacienti ar mugurkaula skriemeļu lūzumiem var sūdzēties par sāpēm mugurā, auguma garuma samazinājumu – ar laiku palikuši garumā īsāki nekā «spēka gados», par kupri, par to, ka nevar iztaisnoties, kā arī ir pozitīvs pakauša–sienas tests, kad nevar pielikt pakausi pie sienas.

Osteoporozes izraisītu lūzumu risku var mazināt, savlaicīgi diagnosticējot un ārstējot osteoporozi. Savukārt, ja lūzums jau ir noticis, papildus ir nepieciešama fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta palīdzība, lai uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti un mazinātu nākamo lūzumu risku.

Osteoporoze bez lūzuma – rehabilitācija

Pacientiem ar osteoporozi un bez notikuša lūzuma izveido individuālu vingrinājumu programmu, kas ietver aerobos vingrinājumus ar svaru celšanu, līdzsvara treniņu, spēka un pretestības vingrinājumus, mīksto audu stiepšanu un locītavu mobilizāciju. Rezultātā uzlabojas pacientu funkcionālās spējas, palielinās kaulu masa un muskuļu spēks, uzlabojas līdzsvars un samazinās kritienu risks – uzlabojas dzīves kvalitāte. Vingrojumiem jābūt mērenas intensitātes ar pakāpenisku slodzes palielināšanu. Vidēji nodarbību ilgums ir 30 minūtes, bet tām ir jābūt katru dienu! Papildus var nodarboties ar nūjošanu, velotrenažieri un kāpšanu pa kāpnēm.

Avīzē Kaulu Veselība pirmajā un trešajā numurā var iepazīties ar vingrinājumiem pacientiem ar osteoporozi bez lūzumiem, bet vēlos akcentēt, ka šie vingrojumu paraugi ir kā atgādinājums nevis apmācība. Pareizu vingrinājumu veikšanu ir jāapgūst fizioterapeita uzraudzībā, jo nepareizai vingrinājumu veikšanai var būt pat nelabvēlīgas sekas.

Osteoporoze ar lūzumu – rehabilitācija

Ja pacientam ar osteoporozi ir noticis lūzums, rehabilitācija būs atšķirīga no pacientiem ar osteoporozi bez notikuša lūzuma. Šajā gadījumā osteoporozes ārstēšanā iesaistās fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, funkcionālie speciālisti (fizioterapeits un ergoterapeits), tehniskās ortopēdijas speciālisti, kā arī psihologi un psihoterapeiti. Nedrīkst aizmirst, ka paralēli ir jālieto arī medikamenti osteoporozes ārstēšanai, kalcija un vitamīna D preparāti, kā arī jāmazina kritienu risks!

Pacientiem ar osteoporozi un notikušiem lūzumiem vingrojumi ir saudzējoši, galvenokārt tas ir gaitas, līdzsvara un koordinācijas treniņš. Jāizvairās no noliekšanās, straujiem pagriezieniem un kritieniem. Sākumā vingrinājumi jāveic fizioterapeita uzraudzībā, tikai pēc to apgūšanas daļu vingrinājumu var turpināt mājās.

Regulāri vingrinājumi dod iespēju pakāpeniski izkustināt visas muskuļu grupas un līdz ar to uzlabot asinsriti – muskuļi un pārējie orgāni saņem skābekli un barības vielas. Pastiprinātā asins cirkulācija uzlabo arī nervu sistēmas funkcijas. Zināms, ka smadzenēm nepieciešama impulsācija no muskuļiem, bet tā rodas fizisku treniņu laikā, kad smadzeņu darbība aktivizējas. Vingrošanas laikā, mainot ķermeņa pozas, tiek kairināti receptori vestibulārajā aparātā, rezultātā mazinās galvas reiboņi un uzlabojas līdzsvars.

Fiziskai slodzei jābūt regulārai, adekvātai, nekaitīgai, kontrolētai un dinamikā pieaugošai!

Jāatceras, ka vingrinājumu pozitīvais efekts samazināsies, ja tie tiks pārtraukti!

Muguras ortozes jeb korsetes

Pacientiem ar notikušiem mugurkaula skriemeļu lūzumiem ir nepieciešams papildus balstīt mugurkaulu, kam labi noder speciāli konstruētas ārstējošās ortozes. Šo ortožu konstrukcija veicina stājas korekciju, muguras un vēderpreses muskulatūras spēka palielināšanu, kā arī samazina muguras sāpju intensitāti. Latvijā ir pieejami dažādi ārstniecisko ortožu modeļi sievietēm un vīriešiem, ņemot vērā cilvēka auguma parametrus. Moderno ortožu konstrukcijas un materiālu uzdevums ir pacientu aktivizācija, muskulatūras spēka un masas palielināšana, tātad bažas par ortožu lietošanas negatīvām sekām ir nepamatotas.

Izšķir 3 veidu muguras ortozes: rigīdās jeb cietās, semirigīdās jeb puscietās un dinamiskās. Muguras ortozes nosauc arī pēc mugurkaula segmenta, kurām tās ir domātas, piemēram, mugurkaula krūšu daļai – torakālās ortozes, jostas daļas ortozes un kakla daļas jeb cervikālās ortozes.

Katram muguras ortozes modelim ir savs uzdevums un iedarbības princips. Galvenā prasība materiāliem – lai tie ir viegli uzvelkami un viegli kopjami, jo domāti ilgstošai lietošanai. Lai, ortozes atkārtoti mazgājot un žāvējot, tās saglabātu savu elastības funkciju. Pats svarīgākais – izstrādājuma materiālam jānodrošina klimata kontrole jeb siltuma apmaiņa. Pacienta āda zem ortozes nedrīkst svīst un nedrīkst karst. Kvalitatīvās ortozes tiek vilktas uz kailas miesas. Tās izgatavotas no materiāla, kas pie miesas fiksējas un turas vajadzīgajā vietā. Tiklīdz tā nav savā vietā, ortoze vairs neveic savu funkciju, spiež pakrūti, traucē normāli paēst un nerada komforta sajūtu.

Ergonomija

Pacientiem ar osteoporozi un lūzumiem ir nozīmīgi iekārtot pareizi savu apkārtējo vidi. Ergonomija ir apkārtējās vides pielāgošana un tās galvenais mērķis ir novērst kritienu risku un uzlabot ikdienas darbu veikšanu, dzīves kvalitāti. Pacientiem ar osteoporozi mājās jābūt neslīdošām grīdas virsmām, pareiziem apaviem, labam apgaismojumam, speciāliem rokturiem un tvērējiem.

Tehniskie ortopēdiskie līdzekļi

Jebkurš osteoporozes rezultātā noticis lūzums ierobežo ikdienas aktivitātes un rehabilitācijas iespējas. Lai mobilitāte un kustības nebūtu tik ierobežotas un lai mazinātu sāpes, pasargātu no kritieniem un lūzumiem, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts var rekomendēt izmantot kādus tehniskos ortopēdiskos līdzekļus. Piemēram, spieķis ir tradicionāls palīgs pacientiem ar pārvietošanās grūtībām, mu­guras sāpēm vai galvas reiboņiem, līdzsvara traucējumiem. Pie tam spieķu izvēle ir tik daudzveidīga: moderni teleskopiskie spieķi, izvāžamie, izbīdāmie, spieķi cilvēkiem ar traucētu satvērienu, spieķi labročiem vai kreiļiem.

Psiholoģiskā terapija

Jebkuras ārstēšanas efektu uzlabo pacienta zināšanas par slimību un tās sekām, turklāt tas mazina bailes un neziņu. Svarīgs ir izskaidrošanas darbs un pacienta psiholoģisks atbalsts. Rezultātā pacienti iemācās pārvarēt stresu. Rehabilitācijas efektivitāti 70% gadījumu nosaka izskaidrošanas darbs!

Osteoporoze un tās rezultātā notikuši lūzumi nav iemesls maz­kustīgumam un bailēm! Fizi­kālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta padomi vingrošanā, mājas labiekārtošanā un dažādu tehnisko ortopēdisko līdzekļu lie­tošanā saglabās jūsu kustību un dzīves prieku, mazinās citu lūzumu risku!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.