Kā saglabāt locītavu skrimšļu veselību

Bjørn Falck Madsen

Žurnālists un rakstu par veselību autors, Dānija

rudens-2015-ka-saglabat-skrimslu-veselibu

Pēc savas struktūras locītava ir unikāls mehānisms, kas ļauj ķermenim veikt kustības 3 dimensijās. Kā piemēru var minēt ceļu locītavas. Vai jūs kādreiz esat domājuši par to, cik reizes dienā jūs tās izmantojat un kādu kustību brīvību tās sniedz? Tikai iedomājieties, ka, pateicoties veselām ceļu locītavām, jūs varat nodarboties ar skriešanu vietējā parkā, kāpt pa kāpnēm vai vienkārši šūpot kāju, ērti iekārtojoties klubkrēslā. Locītavas mums ir dotas uz visu mūžu, tāpēc tās ir jāsaudzē un jānodrošina ar nepieciešamām uzturvielām.

Locītavu veselība lielā mērā ir atkarīga no vecuma, ķermeņa svara un fiziskās slodzes. Jo vecāks ir cilvēks, jo lēnāk notiek vielmaiņas procesi organismā. Līdz ar to samazinās uzturvielas daudzums, kas atbild par locītavu skrimšļu elastīgumu, bet sinoviālais šķidrums, kas kalpo par skrimšļu smērvielu, zaudē savu kvalitāti. Pirmās pazīmes, kas liecina par locītavu problēmām, cilvēkam parādās apmēram 40 gadu vecumā. Aptaukošanās gadījumā locītavu deformācija var sākties arī agrāk, jo pārāk liels ķermeņa svars rada paaugstinātu slodzi locītavām un ierobežo spēju kustēties. Pētījumi liecina, ka ķermeņa svara samazināšana par 1 kg var pazemināt slodzi uz ceļu locītavām par veseliem 4 kg! Citi faktori, kuru dēļ locītavu skrimšļi nodilst un zaudē savas funkcijas, ir, piemēram, traumas, nepareiza smagumu celšanas tehnika, piespiedu poza strādājot vai pārmērīga locītavu noslogošana, nodarbojoties ar sportu. Šie faktori var izraisīt locītavu problēmas arī gados jauniem cilvēkiem.

Daba ir radījusi locītavas kustībām. Piemērotākie ir mērenas intensitātes vingrojumi, piemēram, peldēšana, riteņbraukšana, staigāšana, t. i., kustības, kuru laikā slodze tiek sadalīta vienmērīgi. Neaktīvs dzīvesveids noved pie stīvuma un muskuļu vājuma, kas pasliktina locītavu funkcionalitāti un samazina kustību amplitūdu.

Aktīva dzīvesveida priekšrocības

Izņemot brīvu kustību acīmredzamās priekšrocības, kas nodrošina augstu dzīves kvalitāti un iespēju aktīvi nodarboties ar to, kas sagādā jums prieku, pastāv priekšrocības, kas tieši skar cilvēka veselību. Ja jums nav kustību traucējumu:

  • jums ir vieglāk uzturēt normālu ķermeņa svaru;
  • jūs saglabājat muskuļu spēku un līdzsvaru;
  • jūs biežāk uzturaties svaigā gaisā;
  • jūs varat aktīvi pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem;
  • jūs jūtaties jaunāki par saviem gadiem.

Locītavu barošana

Svarīgi atzīmēt, ka kustības ir sava veida locītavu barošanas mehānisms. Skrimšļi galvenokārt sastāv no kolagēna, polisaharīdiem, ūdens un īpašām šūnām, ko sauc par hondrocītiem. Hondrocīti veic glikozamīna un proteoglikānu sintēzi, kas ir svarīgi skrimšļa matrices pamata komponenti. Atšķirībā no kaulaudiem, skrimšļos nav asinsvadu, tāpēc tie ņem nepieciešamās barības vielas no sinoviālā šķidruma. Kustību laikā sabrukšanas produkti tiek izspiesti ārā, bet uzturvielas jeb locītavu «būvmateriāli» nonāk skrimslī. Ja skrimslis netiek barots, locītavu stāvoklis tikai pasliktināsies.

Viens no nozīmīgākajiem uzturelementiem, kas veido skrimšļu strukturālo pamatu, ir aminocukurs glikozamīns. Šī viela sintezējas mūsu organismā dabīgā ceļā, taču ar vecumu un dažādu traumu dēļ to veidošanās samazinās. Rezultātā reģenerācijas procesi palēninās, bet skrimslis kļūst plānāks un zaudē elastību. Citiem vārdiem, locītavā paātrinās novecošanās process. Lai aizkavētu tālāko skrimšļaudu nodilšanu, ir svarīgi nodrošināt tos ar barības vielām pietiekamā daudzumā.

Kolagēna nozīme

Viena no uzturvielām, kas labvēlīgi ietekmē skrimšļu veselību, ir C vitamīns, jo tas veicina normālu kolagēna veidošanos. Kolagēns ir olbaltumviela, kas nepieciešama skrimšļu un kaulu normālai funkcionēšanai. Tas atrodas arī cita tipa audos, tādos kā cīpslas, saites un āda, un ir svarīga asinsvadu un zarnu saistaudu komponente. Šī viela burtiski «salīmē» jūs no iekšpuses.

Izvēlieties pareizo glikozamīna veidu!

Glikozamīns mūsu organismā darbojas kā audu sintēzes izejmateriāls. Tas ir atrodams:

  • skrimšļaudos, kas klāj locītavas un novērš kaulu galu savstarpējo berzi;
  • cīpslās, kas piestiprina muskuļus pie kauliem;
  • sinoviālajā šķidrumā, kas darbojas kā skrimšļu smērviela un amortizē triecienus;
  • saitēs – elastīgos saistaudos, kas savieno kaulus locītavā vienu ar otru.

Aptiekās tiek piedāvāti dažādi glikozamīnu saturošie preparāti. Plašajā produktu klāstā nav viegli orientēties, taču galvenie kritēriji, kas nosaka kāda konkrēta preparāta pārākumu pār citiem, ir augstas kvalitātes izejvielas ar vislabāko uzsūkšanās spēju un dokumentāli pierādītu efektu. Glikozamīnam ir dažādas formas, taču ne visas ir vienādi efektīvas. Daudzi zinātnieki pierādīja glikozamīna sulfāta efektivitāti, kurš, pēc viņu domām, ir iedarbīgākā un drošākā glikozamīna forma salīdzinājumā ar citām formām, tādām kā glikozamīna hidrohlorīds. Vārds «sulfāts» nozīmē, ka glikozamīns satur sēru.

Tikai daži ražotāji izgatavo glikozamīna uztura bagātinātājus pēc visstingrākajiem standartiem, kas ir pielietoti medikamentu ražošanā, garantējot augstu kvalitāti un vienādu saturu katrā tabletē vai kapsulā. Vēl mazāk ir to ražotāju, kas veic zinātniskus pētījumus ar saviem produktiem. Bet, apkopojot visu minēto, var secināt – izvēlieties glikozamīna sulfāta saturošus preparātus, kuru efektivitāte ir zinātniski pierādīta!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.