Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi nefrologa skatījumā

Ināra Ādamsone

Dr., nefroloģe, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Transplantācijas centrs

rudens-2016-nesteroidie-lidzekli

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (turpmāk – NSPL) ir visbiežāk lietojamie medikamenti dažādu slimību, kuru izpausme ir sāpes, ārstēšanā. NSPL izmanto osteoartrīta un citu reimatoloģisku slimību ārstēšanā, kad tiek panākts sāpes mazinošs un pretiekaisuma efekts. Tomēr NSPL pacienti bieži izmanto arī, piemēram, osteoporozes gadījumā, lai mazinātu sāpes mugurā (ja ir notikuši skriemeļu lūzumi), galvassāpju, menstruālo sāpju mazināšanai, dažādu sastiepumu un sasitumu gadījumā. Tā kā NSPL piemīt arī ķermeņa temperatūru pazeminošs efekts, tos izmanto arī drudža mazināšanai dažādu infekciju gadījumā.

Pacientiem, kuriem NSPL grupas medikamenti jāizmanto īsu laiku un kuriem, izņemot pamatslimību, nav citu veselības problēmu, šo preparātu lietošana parasti blaknes neizraisa. Tomēr tas nenozīmē, ka pilnīgi visos gadījumos NSPL lietošana ir droša. NSPL blaknes sirds un asinsvadu sistēmā, kuņģa–zarnu traktā, aknās un plaušās aprakstītas žurnāla “Kaulu Veselība” 2016. gada pavasara numurā. Šajā rakstā aplūkotas NSPL nieru un urīnizvadsistēmas blaknes, kas, balstoties uz plašos starptautiskos pētījumos iegūtiem rezultātiem, novēroti līdz pat 5% NSPL lietotāju.
Pacientiem, kuriem ir izmaiņas nierēs, NSPL var rekomendēt nelielās devās!
Lai izprastu NSPL ietekmi uz organismu, jāatgādina, kā tie darbojas. NSPL bloķē enzīmus – ciklooksigenāzes (turpmāk – COX), kas cilvēka organismā veido prostaglandīnus – vielas, kurām ir svarīga loma iekaisuma un sāpju veidošanās mehānismā. NSPL ir divu veidu – neselektīvie, kas bloķē abus COX enzīmus (samazina iekaisuma procesus, bet var ietekmēt arī kuņģa–zarnu trakta gļotādu), un selektīvie, kas bloķē tikai COX–2 enzīmu (samazina iekaisuma procesu).

NSPL darbība nierēs

NSPL nepareiza lietošana samērā bieži var izraisīt šādus nieru darbības traucējumus:

  • nātrija (sāls) un ūdens aizturi organismā,
  • arteriālu hipertensiju (palielinātu asinsspiedienu).

Retākos gadījumos NSPL var izraisīt smagus nieru darbības traucējumus:

  • akūtu nieru mazspēju un dažādus tās paveidus;
  • hronisku nieru mazspēju.

Sagrupēt NSPL, balstoties uz to mazāku vai lielāku nelabvēlīgo ietekmi uz nierēm, ir praktiski neiespējami – salīdzinošu zinātnisku pētījumu ir ļoti maz. Tomēr var apgalvot, ka praktiski visiem NSPL (t. sk. selektīvajiem COX–2 bloķētājiem) aprakstītas nieru blaknes. Un ir svarīgi piebilst, ka arī citi pretsāpju preparāti, piemēram, acetaminofēns (visiem zināmais paracetamols), var atsevišķos gadījumos izraisīt nieru mazspēju.

Šķidruma un nātrija aizture organismā

Nātrija un līdz ar to arī šķidruma aizturi organismā vēro līdz pat 25% NSPL lietotāju. Nātrija un šķidruma aiztures pazīmes ir tūskas un ķermeņa svara pieaugums. Šīs pazīmes aprakstītas visiem NSPL grupas medikamentiem (selektīvajiem un neselektīvajiem).

Arteriāla hipertensija, ko izraisījusi nātrija un šķidruma aizture organismā

Asinsspiediena palielināšanos NSPL lietotājiem skaidro ar nātrija un šķidruma aizturi organismā. Tā ir īpaši raksturīga pacientiem, kuriem asinsspiediens kaut nedaudz bijis palielināts jau pirms NSPL lietošanas. Arteriālu hipertensiju līdzīgā intensitātē var sekmēt gan neselektīvie, gan selektīvie NSPL.

Akūta nieru mazspēja

Akūta nieru mazspēja ir vispārējs termins, kas apraksta pēkšņu un strauju nieru funkcijas samazināšanos. Tai raksturīga krasa urīna izdales samazināšanās (līdz pat pilnīgai urīna aizturei), un organismā uzkrājas vielmaiņas galaprodukti (piemēram, kreatinīns, urīnviela un kālijs). NSPL pasliktina asinsriti nieru kamoliņos, kā rezultātā var būt akūta nieru mazspēja. Bet jāatzīmē, ka pacientiem ar veselām nierēm tas parasti nenotiek, riska grupā ir pacienti ar palielinātu asinsspiedienu, sirds mazspēju vai cukura diabētu. Akūtu nieru mazspēju var izraisīt abu grupu NSPL, bet biežāk tas ir novērots neselektīvajiem NSPL.

Hroniska nieru mazspēja

Hroniskas nieru mazspējas jeb hroniskas nieru slimības gadījumā pacienta nieru funkcija pazeminās pakāpeniski un ilgstošā laika posmā. Organismā pakāpeniski uzkrājas vielmaiņas galaprodukti jeb šlakvielas (t. sk. kreatinīns, urīnviela, kālijs, fosfors) un šķidrums. Zinātniskos pētījumos hroniskas nieru mazspējas progresēšanu sekmē regulāra lielu NSPL devu lietošana. Zinātnieki secināja, ka pacientiem, kuriem jau ir izmaiņas nierēs, var nozīmēt nelielas NSPL devas, bet jāizvairās no lielām šo preparātu devām. Nieru darbības traucējumus var izraisīt tikai NSPL lietošana, kā arī to lietošana vienlaikus ar dažiem citiem medikamentiem, piemēram, urīndzenošiem preparātiem un dažiem asinsspiedienu pazeminošiem preparātiem. Nieru mazspējas risks palielinās arī pacientiem, kuri lieto NSPL un kuriem tiek veikti radioloģiski izmeklējumi ar vēnā ievadītu kontrastvielu (tā arī ir kaitīga nierēm!).

Kādus preparātus pacienti ar hronisku nieru mazspēju var lietot sāpju remdēšanai?

No pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem, kurus var lietot nelielu un mērenu sāpju gadījumā, par nosacīti visdrošāko nierēm atzīts acetaminofēns jeb paracetamols. Tomēr jābrīdina, ka ilgstoša šī preparāta lietošana lielās devās arī var radīt nevēlamas nieru blaknes, kuras aprakstītas iepriekš.

Ja sāpes ir vidēji izteiktas vai intensīvas, pacienti ar jau esošu nieru bojājumu un samazinātu nieru funkciju var lietot recepšu medikamentus no centrālas darbības opioīdu līdzekļu grupas, jo tiem nav konstatēti tieši toksiski efekti nierēs. Šajā medikamentu grupā ir arī stiprākas darbības līdzekļi, kas piemēroti pacientiem ar hronisku nieru slimību un ļoti intensīvām sāpēm (piemēram, onkoloģisku slimību dēļ). Lietojot šos medikamentus, jāņem vērā, ka to deva pacientiem ar hronisku nieru slimību ir jāsamazina (līdz pat 75%), jo nieres ne tikai pasliktināti izvada šlakvielas, bet arī medikamentu atliekas, kas pretējā gadījumā var uzkrāties organismā un radīt blaknes. Pirms šo medikamentu lietošanas obligāti jākonsultējas ar ārstu.

Kopsavilkums – NSPL ietekme uz nierēm

NSPL lietošana var izraisīt nelabvēlīgas blakusparādības ne vien kuņģa–zarnu traktā un sirds–asinsvadu sistēmā, bet arī nierēs. NSPL blaknes nierēs aprakstītas neselektīvajiem NSPL un selektīvajiem COX–2 nomācējiem. Tās ir atkarīgas no preparāta devas (jo lielāka deva, jo lielāks nieru bojājuma risks), parasti ir īslaicīgas un, vairs nelietojot NSPL, izzūd. Ilgstoša NSPL lietošana nelielās devās parasti ir droša, tomēr nopietnas blaknes nierēs, t. sk. hroniska nieru mazspēja, var veidoties pacientiem ar jau esošu nieru mazspēju, gados vecākiem pacientiem, tiem, kuri līdztekus NSPL lieto citus nefrotoksiskus medikamentus vai vielas (rentgenkontrastviela!).

Balstoties uz visu šajā rakstā apkopoto informāciju, nefrologa ieteikums NSPL lietotājiem – vienmēr lietot mazāko iespējamo NSPL devu visīsāko iespējamo laiku.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.