Jautājiet par savām zālēm

Dace Ķikute

Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente

pavasaris-2018-farmacija

Lietojot zāles, jāzina atbildes uz pamatjautājumiem: kā sauc manas zāles, kāda ir to iedarbība, kā pareizi zāles jālieto, cik ilgi tās jālieto, kādi var būt šo zāļu blakusefekti? Zāļu lietotājam vēlams būt sagatavotam un zināt, ko var darīt gadījumā, ja parādās zāļu blakusiedarbība. Vai zāles lietot jāpārtrauc un jāvēršas pie ārsta, jeb blaknes pēc neilga laika izzudīs? Tāpat svarīgi saprast, vai drīkst vadīt automašīnu.

Farmaceitu pieredze rāda, ka bieži pacientu zināšanas par zālēm nav pietiekošas. Tāpēc pastāvīgiem zāļu lietotājiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas, – tādas kā astma, cukura diabēts, sirds un asinsvadu slimības, laiku pa laikam iesakām veikt paškontroli. Sarakstiet uz papīra lapas savas lietotās zāles un to lietošanas laikus, pamanītās blakusparādības. Tālāk va­­rat ar šo sarakstu doties uz aptieku un konsultēties ar farmaceitu, lai gūtu pārliecību, ka ārstnieciskā terapija noris pareizi. Šādas zāļu lietošanas uzraudzības laikā vēlams veikt arī veselības paškontroli, kas nozīmē, ka aptiekās varat izmērīt pulsa frekvenci un arteriālo asinsspiedienu, uzzināt savu svara vai ķermeņa masas indeksu, kā arī veikt dažus eksprestestus, piemēram, noteikt glikozes līmeni asinīs un holesterīna un triglicerīdu līmeni. Vēlams iepriekš apzināt, kurās aptiekās varat šo atbalstu saņemt, kā arī kurā dienas laikā to labāk darīt. Ja jums jau ir savs farmaceits, kura padomos vislabprātāk ieklausāties – ļoti labi! Jūsu līdzestība, lietojot zāles, ir svarīga, lai nekļūdītos, piemēram, nelietotu vienlaikus divas vienādas iedarbības zāles, kas satur vienu un to pašu aktīvo vielu.

Atcerieties, ka, lietojot zāles tablešu vai kapsulu formā, tām jāuzdzer pietiekams ūdens vai cita šķidruma daudzums. Ir zāles, kuras ieņemot pacients nedrīkst atrasties guļus, lai zāles organismā izplatītos un uzsūktos, kur nepieciešams, neietekmējot citus orgānus. Zāles jālieto atbilstoši lietošanas instrukcijai. Zināšanas par zālēm vēlamas arī hronisku pacientu tuviniekiem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.