Vecums nav slimība! Kas sagaidāms?

Maija Mukāne

Dr., interniste, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, VCA Aura

rudens-2016-vecums-nav-slimiba

Zināms, ka līdz ar gadiem parādās vairāk grumbiņu sejā un mati kļūst sirmi, bet kas notiek ar muskuļiem, skeletu un citām orgānu sistēmām? Ko nozīmē vecums?

Salīdzinot ar senčiem, mūsu dzīves apstākļi ir uzlabojušies, zināšanas par veselīga dzīvesveida nozīmi ir paplašinājušās, kā arī ir iespējas laikus diagnosticēt un ārstēt daudzas slimības. Pateicoties tam, dzīves ilgums arvien palielinās – viduslaikos tas bija tikai 30 gadi, bet mūsdienās jau 70 un vairāk gadu.

Pašreiz pasaules iedzīvotāju novecošanās temps ir daudz straujāks kā jebkad cilvēces vēsturē. Laikā no 2015. gada līdz 2050. gadam iedzīvotāju skaits, kuri ir vecāki par 60 gadiem, gandrīz dubultosies (no 12% līdz 22%, t. i., no 900 miljoniem cilvēku līdz 2 miljardiem). Latvija arī nav izņēmums iedzīvotāju novecošanās ziņā. Piemēram, 2015. un 2016. gadā ap 20% (vairāk nekā 38 tūkstoši) Latvijas iedzīvotāju bija vecāki par 65 gadiem, savukārt ap 5% iedzīvotāju (apmēram 10 tūkstoši) bija vecāki par 80 gadiem. Jāatzīmē, ka visstraujāk augošā vecuma grupa pasaulē būs iedzīvotāji, kas vecāki par 85 gadiem. Piemēram, Lielbritānijā 2033. gadā 3,3 miljoni iedzīvotāji būs vecāki par 85 gadiem!

Tas, cik kvalitatīvi cilvēki var baudīt šos pievienotos dzīves gadus, ir atkarīgs no veselības stāvokļa, kā arī ģimenes un līdzcilvēku atbalsta.

Novecošanās ir dabisks process, kura rezultātā visu orgānu funkcijas samazinās neatkarīgi no slimībām vai citiem bojājumiem, un šīs izmaiņas ir neatgriezeniskas!

Cilvēkiem novecojot, kauli, locītavas un muskuļi arī mainās, kā arī mainās citu orgānu sistēmas, un šīs izmaiņas jāņem vērā, ārstējot osteoporozi un locītavu slimības (skat. 1. tabulā).

1. tabula. Izmaiņas organismā gados vecākiem cilvēkiem un to sekas

Izmaiņas Sekas
Samazinās muskuļu masa un muskuļu spēks Muskuļu vājums, tāpēc samazinās fizisko aktivitāšu apjoms un palielinās osteoporozes izraisītu lūzumu risks
Samazinās kaulu minerālais blīvums Palielinās osteoporozes risks
Samazinās dzimumhormonu izdale vīriešiem un sievietēm Palielinās osteoporozes risks
Lēnāk atjaunojas skrimšļaudi locītavās Palielinās locītavu nodiluma jeb osteoartrīta risks
Samazinās nieru funkcija Samazinās D vitamīna pārveidošanās aktīvā formā, tādējādi palielinās osteoporozes un kaulu lūzumu risks, kā arī daļa medikamentu vairs neizvadās pietiekami labi – ierobežota to lietošana
Pasliktinās redze un līdzsvara izjūta Palielinās kritienu un tā rezultātā kaulu lūzumu risks
Samazinās D vitamīna un kalcija uzsūkšanās kuņģī un tievajās zarnās Palielinās osteoporozes un kaulu lūzumu risks
Āda kļūst plānāka, un tajā samazinās D vitamīna veidošanās Samazinās kalcija uzsūkšanās, tādējādi palielinās osteoporozes un kaulu lūzumu risks

Pārskatot tabulu, kļūst skaidrs, ka gados vecākiem cilvēkiem muskuloskeletālā sistēma kļūst vājāka, un palielinās dažādu riska faktoru skaits osteoporozei (piemēram, pasliktināta kalcija uzsūkšanās kuņģī un tievajās zarnās, samazināta dzimumhormonu izdalīšanās), kritieniem un kaulu lūzumiem. Papildus vēl jāņem vērā, ka nieru funkcija arī samazinās līdz ar gadiem un daudzu medikamentu lietošana (t. sk. osteoporozes ārstēšanai) ir ierobežota.

Pēc zinātnisko pētījumu datiem, trešdaļa kaulu lūzumu osteoporozes rezultātā notiek pacientiem, kas vecāki par 80 gadiem, savukārt augšstilba kaula lūzumi 60% gadījumu notiek tieši šajā vecuma grupā.

Ārstu vidū, iespējams, pastāv stereotips, ka osteoporoze ir tikai “vecuma kaite”, un pacienti, kuri vecāki par 80 gadiem, nemaz nav jāārstē. Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka osteoporozes ārstēšana ir ilgstoša vai arī pacientiem ir citas slimības, kas arī ir jāārstē, un osteoporoze nav tik prioritāra. Pastāv dīvaina situācija osteoporozes jomā gados vecākiem pacientiem – pacienti tiek nosūtīti uz kaulu minerālā blīvuma izmeklējumu, izmeklējums tiek veikts un osteoporoze diagnosticēta, bet ārstēšana netiek uzsākta. Bet, ņemot vērā, cik smagas var būt sekas kaulu lūzumiem osteoporozes rezultātā (piemēram, pēc augšstilba kaula kakliņa lūzuma pacienti var zaudēt iespēju pārvietoties patstāvīgi un dzīvot neatkarīgi no līdzcilvēkiem, un piektā daļa pacientu pēc lūzuma mirst!), ārstēšana ir jāsāk, un tai jābūt savlaicīgai un individuāli piemeklētai.

Pēc zinātnisko pētījumu datiem, trešdaļa kaulu lūzumu osteoporozes rezultātā notiek pacientiem, kas vecāki par 80 gadiem!

Osteoporozes ārstēšana gados vecākiem pacientiem var būt kā izaicinājums, jo ir jāņem vērā daudzi faktori, piemēram, kāda ir nieru funkcija, vai kādreiz dzīvē ir slimots ar kuņģa vai divpadsmit pirkstu zarnas čūlām, vai pašreiz ir palielināts asinsspiediens, ko nav iespējams labi kontrolēt ar medikamentiem, kā arī atsevišķiem medikamentiem ir īpaši lietošanas noteikumi (skat. 2. tabulā).

2. tabula. Osteoporozes medikamentu salīdzinājums

Medikamentu grupa Lietošanas noteikumi
Bisfosfonātu grupas medikamenti
  • Ieņemot tabletes, vienu stundu jābūt vertikālā stāvoklī un nedrīkst atgulties!
  • Izmanto ārstēšanā pacientiem ar palielinātu kalcija līmeni
  • Nedrīkst lietot:
  1. ja ir pavājināta nieru darbība
  2. ja asinīs ir pazemināts kalcija līmenis
  3. ja dzīves laikā ir bijusi kuņģa vai divpadsmit pirkstu zarnas čūla, barības vada iekaisums vai barības vada atviļņa slimība
  4. ne ilgāk par 3–5 gadiem, pēc tam jāapsver citu medikamentu lietošana vai medikamentu brīvdienas
Cilvēka monoklonālo antivielu medikaments
  • Divas reizes gadā lietojams medikaments zemādas injekcijas veidā
  • Nedrīkst lietot, ja asinīs ir pazemināts kalcija līmenis
Duālas jeb divkāršas iedarbības medikamenti
  • Katru dienu lietojams medikaments divas stundas pēc pēdējās ēdienreizes
  • Pēc lietošanas nav jāatrodas vertikālā stāvoklī
  • Nedrīkst lietot:
  1. ja dzīves laikā bijuši trombi vēnās jeb t. s. venozā trombembolija
  2. ja ir nopietnas sirds un asinsvadu slimības vai izteikti palielināts un ar medikamentiem nekontrolēts asinsspiediens
Citu grupu osteoporozes medikamenti Citu grupu osteoporozes medikamentus izmanto, ja ir iepriekšminēto medikamentu nepanesamība vai arī lietošanas blaknes, kā arī tad, ja iepriekšējā ārstēšana nav bijusi efektīva (piemēram, kaulu minerālais blīvums nepalielinājās vai ārstēšanās laikā ar bisfosfonātu grupas medikamentiem notika kaula lūzums)

Vēl ārstam ir jāņem vērā zinātniskie pētījumi – jāpievērš uzmanība, vai vēlamais osteoporozes medikaments bija pētīts pacientiem, kuri vecāki, piemēram, par 80 vai 85 gadiem, kāda ir šo medikamentu lietošanas drošība šo pacientu grupā. Piemēram, no bisfosfonātu grupas tikai dažu medikamentu efektivitāte tika pārbaudīta gados vecāku pacientu grupā, savukārt cilvēka monoklonālo antivielu medikamenta efektivitāte bija pārbaudīta arī šo pacientu grupā, un tas bija efektīvs sievietēm un vīriešiem ar osteoporozi.

Kopsavilkums

Vecums nav slimība! Dzīves gadi, kas iegūti, pateicoties mūsdienu iespējām un apstākļiem, jāizbauda kvalitatīvi un pilnvērtīgi. Jārūpējas par kaulu veselību un jāpārrunā ar ārstu iespējamie risinājumi ar gadiem nākušajām problēmām.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.