Mūsdienīga ārstēšana: bioloģiskie medikamenti reimatoloģijā

Jūlija Zepa

Dr., reimatologs, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Reimatoloģijas centrs

pavasaris-2018-seniori-velo
Kopš 21. gadsimta sākuma reimatoloģijas nozarē ir ienākusi jauna zāļu grupa – bioloģiskie slimību modificējošie antireimatiskie medikamenti (bSMARM).

Sintētiskie (piemēram, metotreksāts) un bioloģiskie SMARM maina slimības gaitu, darbojoties šūnu un to izdalīto vielu līmenī, apturot iekaisu­­mu un tādējādi novēršot noteiktu audu strukturālo bojājumu. Bioloģiskie SMARM pielieto noteiktu slimību terapijā. Tās ir hroniskas, ar imūno sistēmu saistītas iekaisuma slimības, t.i., autoimūnās saslimšanas, piemēram, reimatoīdais artrīts, ankilozējošais spondilīts, psoriātiskais artrīts, juvenils idiopātisks artrīts, noteikta veida mazo asinsvadu iekaisums, kas skar galvenokārt plaušas un nieres, kā arī atsevišķas retas reimatiskās slimības, kuru gadījumā, pamatojoties uz klīnisko pētījumu datiem, bSMARM terapija ir devusi pozitīvu efektu pacientiem ar dzīvībai svarīgo orgānu bojājumu (piemēram, plaušas). Jāatzīmē, ka bSMARM lietošanas indikācijās neietilpst osteoartrīts, kas ir visizplatītākais artrīta veids, kura pamatā ir skrimšļa nodilums ar zemskrimšļa kaula struktūras izmaiņām un locītavas kapsulas, blakus esošo cīpslu, saišu nelielu iekaisuma reakciju uz šīm izmaiņām.

Sintētisko un bioloģisko SMARM mūsdienu terapijas mērķis ir remisija – stāvoklis, kad nav slimības aktivitātes pazīmju. Visplašākā pieredze, izmantojot bSMARM, ir hronisku autoimūnu artrītu terapijā. Latvijā jautājumu par to, kuram pieaugušam pacientam un pēc kādiem kritērijiem jāuzsāk ārstēšana ar bSMARM, nosaka reimatologu konsīlijs valsts klīniskajās universitātes slimnīcās saskaņā ar valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas noteikumiem. Jebkura hroniska autoimūna artrīta terapiju uzsāk ar sintētisko SMARM. Daļai cilvēku remisiju var sasniegt, lietojot sintētisko SMARM pietiekamā devā. Pastāv noteikti prognostiskie faktori, kas nosaka, kuras apakšgrupas medikamentu izvēlēties kā nākamo, ja terapija ar sintētisko SMARM nav bijusi pietiekami efektīva.

bSMARM nav bioloģiskās pārtikas piedevas. bSMARM ir zāles, kuru aktīvo vielu ražo dzīvi organismi. Tās ir lielas, sarežģītas molekulas, kas ir ļoti jutīgas, tāpēc tiem ir būtiski uzglabāšanas apstākļi. bSMARM parasti ievada infūziju vai zemādas injekciju veidā. Lai uzsāktu ārstēšanu ar bSMARM, jāveic izmeklējumi, ko nosaka Latvijas bSMARM lietošanas vadlīnijas pieaugušajiem: noteiktas asins analīzes (t.sk., infekciju izslēgšanai (vīrushepatītu C, B un HIV), pnei­monologa konsultācija snaudošās tuberkulozes izslēgšanai, dermatologa konsultācija ādas izmaiņu novērtējumam un citi izmeklējumi, lai izslēgtu būtiskas klīniskās izmaiņas. Lai samazinātu infekciju risku, ir svarīgi veikt vakcināciju atbilstoši infektologu rekomendācijām.

Efektīva un savlaicīga ārstēšana ar sintētisko un/vai bioloģisko SMARM novērš sistēmiskā (t.i., ārpuslocītavu) iekaisuma riskus, piemēram, samazina miokarda infarkta risku, kā arī ievērojami uzlabo dzīves kvalitāti, novēršot slimības izraisīto deformāciju rašanos.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.