Vīriešiem – stiprus kaulus!

rudens-2014-viriesiem-stiprus-kaulusi

Lai veicinātu biežākās kaulu slimības – osteoporozes – atpazīstamību pasaulē, ik gadu 20. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules Osteoporozes diena. Šogad Starptautiskais Osteoporozes fonds uzsāk kampaņu, kurā īpaša uzmanība tiks pievērsta osteoporozei vīriešiem!

Neļauj osteoporozei apturēt sevi!

Ārēji spēcīgs vīrietis, bieži pats par to nezinot, iekšēji var būt trausls. Katram piektajam vīrietim pēc 50 gadu vecuma var notikt kaulu lūzumi osteoporozes rezultātā. Lielai daļai pacientu osteoporoze norit bez jebkādām pazīmēm un bieži netiek savlaicīgi diagnosticēta. Osteoporozes rezultātā notikušie kaulu lūzumi var radīt hroniskas sāpes un ietekmēt citu orgānu darbību, kā arī pasliktināt dzīves kvalitāti.

Atbalstīsim Pasaules Osteoporozes dienu un kaulu veselību vīriešiem!

Osteoporoze nav tikai «sieviešu slimība»!

Maldīgi uzskatīt, ka ar osteoporozi slimo tikai sievietes. Miljoniem vīriešu pasaulē slimo ar osteoporozi un cieš no tās izraisītām sekām. Katrs trešais augšstilba jeb gūžas kaula lūzums osteoporozes rezultātā notiek vīrietim, un mirstība pirmā gada laikā pēc notikuša lūzuma ir 39%. Bieži osteoporozes rezultātā notiek mugurkaula skriemeļa lūzumi, kā rezultātā vīrietis zaudē darbaspējas 50–65 gadu vecumā. Vīriešiem osteoporozes sekas parasti ir izteiktākas un mirstība no tās ir lielāka, jo vīrieši slimo ar osteoporozi lielākā vecumā.

Kāpēc vīrieši slimo ar osteoporozi?

Jaunībā vīriešiem ir lielāka kaulu masa nekā sievietēm, un tās maksimums tiek sasniegts līdz 30 gadu vecumam. Sievietēm kaulu masas jeb kaulu blīvuma zudums intensīvāk notiek pēc 50 gadu vecuma, kad sievietes dzimumhormonu – estrogēnu izdalīšanās izsīkst. Savukārt, pēc 70 gadu vecuma kaulu masas un kalcija uzsūkšanās apjoma samazinājums kļūst vienāds abiem dzimumiem.

Kādi ir osteoporozes riska faktori?

Osteoporozes riska faktori abiem dzimumiem ir līdzīgi. Vīriešiem osteoporozes risku palielina arī vīriešu dzimumhormona – testosterona nepietiekamība un priekšdziedzera vēža ārstēšanā pielietojamie medikamenti. Osteoporozes riska faktori ir sekojoši.

  1. Vecums – vīriešiem pēc 70 gadu vecuma kaulu masas zudums notiek intensīvāk!
  2. Ilgstoša (vairāk kā 3 mēnešus) medikamentu glikokortikosteroīdu lietošana, piemēram, bronhiālās astmas vai artrīta ārstēšanā.
  3. Medikamentu lietošana, piemēram, imūnās sistēmas nomācēji, vairogdziedzera hormonu aizvietojošie vai kuņģa skābi mazinošie medikamenti, pretepilepsijas medikamenti.
  4. Vīriešu dzimumhormona jeb testosterona nepietiekamība organismā.
  5. Hroniskas slimības, piemēram, celiakija, reimatoīdais artrīts, hroniska nieru vai aknu slimība.
  6. Risks saslimst ar osteoporozi palielinās, ja kādam no vecākiem bija diagnosticēta osteoporoze vai bija kaulu lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai bez tās.

Zināmi vairāki osteoporozes riska faktori, kas ir saistīti ar dzīvesveidu, piemēram, smēķēšana, alkohola lietošana, nepietiekama kalcija uzņemšana ar uzturu, D vitamīna nepietiekamība, samazināts ķermeņa svars un nepietiekama fiziskā aktivitāte.

Kad jāvēršas pie ārsta?

Jebkuram vīrietim pēc 70 gadu vecuma neatkarīgi no individuālajiem riska faktoriem jāvēršas pie ārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi osteoporozes diagnosticēšanai. Gados jaunākiem vīriešiem izmeklējumi būtu jāveic, ja ir atklāti kādi osteoporozes attīstības riska faktori (skat. iepriekš), kā arī ja jau ir noticis kaula lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai bez tās.

Kādi izmeklējumi jāveic, lai diagnosticētu osteoporozi?

Pirmkārt, pacientam kopā ar ārstu jāpārrunā un jāizvērtē iespējamie osteoporozes attīstības riska faktori. Ja tiek atklāti riska faktori (t.sk. vecums pēc 70 gadiem), jānosaka kaulu minerālais blīvums. Precīzākais veids, kā noteikt kaulu minerālo blīvumu, ir osteodensitometrija jeb DXA. Papildus ārsts izvērtē iespējamo kaulu lūzumu risku turpmāko 10 gadu laikā, pielietojot specializētu FRAX (angļu valodā: Fracture Risk Asessement Tool) kalkulatoru – datorizētu lūzuma riska novērtēšanas algoritmu.

6 soļi kaulu veselības saglabāšanai!

Rūpējoties par kauliem visas dzīves garumā, var izvairīties no osteoporozes, tās rezultātā notikušiem lūzumiem un hroniskām sāpēm!

  1. Regulāra fiziskā aktivitāte. Vin­grinājumi kaulu nostiprināšanai ir, piemēram, pastaigas, skriešana, nūjošana vai teniss. Vingrinājumu intensitātei jābūt atbilstošai vispārējam veselības stāvoklim, un tos jāveic vismaz 30 minūtes dienā 3–5 reizes nedēļā. Pirms vingrošanas uzsākšanas vēlama ārsta rehabilitologa konsultācija – ārsts palīdzēs piemeklēt piemērotākos vingrinājumus un slodzi.
  2. Pietiekama kalcija un D vitamīna uzņemšana. Vecumā no 18 līdz 70 gadiem vīrietim ik dienas ar uzturu jāuzņem 1000 mg kalcija, pēc 70 gadu vecuma – 1200 mg dienā. Lai uzņemtu pietiekamu D vitamīna daudzumu, jāuzturas ik dienas saules gaismā vismaz 15–30 minūtes ar atklātu seju, apakšdelmiem un apakšstilbiem, kā arī uzturā jālieto produkti, kas satur D vitamīnu (piemēram, konservētas sardīnes, tuncis vai mencu aknu eļļa).
  3. Nesmēķējiet un nelietojiet alkoholu!
  4. Pārdomājiet individuālos riska faktorus! Nepieciešamības gadījumā vērsieties pie ārsta!
  5. Periodiski pārbaudiet kaulu mine­rālo blīvumu, veicot osteodensitometriju jeb DXA!
  6. Ja ārsts ir rekomendējis medikamentus osteoporozes ārstēšanai, nepārtrauciet to lietošanu!

Raksts sagatavots pēc Starptautiskā Osteoporozes fonda (IOF) materiāliem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.