Ja vēzis bojā kaulus, var palīdzēt!

Beāta Rozenšteina

Dr., Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs Gaiļezers, Latvijas Onkoloģijas centrs, Rīgas Stradiņa universitāte

pavasaris-2015-vezis

Iepriekš avīzes Kaulu Veselība numuros vairāk runājām par biežāk sastopamākajām kaulu slimībām – osteoporozi un osteoartrītu. Savukārt šī raksta mērķis ir iepazīstināt un informēt par kaulu veselību pacientiem ar vēzi. Kaulu bojājums pacientiem ar vēzi var būt kā tiešas sekas vēža izplatībai kaulos jeb tā saucamais metastātiskais vēzis, kā arī tas var būt nelabvēlīgs blakus efekts vēža ārstēšanā pielietotajiem medikamentiem.

Metastātisks vēzis

Metastātisks vēzis ir vēzis, kurš ir izplatījies no savas primārās jeb sākotnējās atrašanās vietas, piemēram, sākotnēji audzējs ir krūtī, bet metastāzes ir atklātas plaušās. Metastāzes ir vēža šūnas, kas ar asins vai limfas straumi var nonākt gandrīz jebkurā organisma vietā. Viens no biežākajiem sarežģījumiem pacientiem ar vēzi ir metastāzes kaulos, un tās var konstatēt dažādas sākotnējās lokalizācijas ļaundabīgajiem audzējiem. Visbiežāk tās atklāj krūts, plaušu, vīriešiem – priekšdziedzera vēža, kā arī mielomas slimības gadījumā. Metastāzes var būt jebkurā kaulā, bet visbiežāk tās atklāj mugurkaula skriemeļos, ribās, iegurņa kaulos, augšstilba kaulā un galvaskausa kaulos.

Daļai pacientu metastāzes kaulos simptomus nerada, bet citiem var būt sūdzības. Biežāk pacienti sūdzas par sāpēm metastāžu bojātajā kaulā vai arī atzīmē grūti lokalizējamas sāpes. Sāpju intensitāte var būt viegla, un tās var būt nepastāvīgas, bet var būt arī stipras, pastāvīgas sāpes, kad pacients sāpju dēļ nespēj sevi apkopt vai pat gulēt. Sāpes var izteikti ierobežot pacientu ikdienas aktivitātes. Tāpat var būt arī kaulu lūzumi (t. sk. mugurkaula lūzumi) minimālas traumas rezultātā vai pat bez tās.

Metastāzes kaulos ir iespējams ārstēt un līdz ar to uzlabot pacienta pašsajūtu, efektīvi mazināt sāpes, kā arī novērst kaulu lūzumus. Jāizprot, ka metastāzes kaulos un vēzi šajā gadījumā izārstēt nevarēs, bet var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti, mazinot sāpes un pilnīgi vai daļēji novēršot citus sarežģījumus. Metastāzes kaulos iespējams ārstēt ar medikamentiem (skat. raksta turpinājumā), ķirurģiski vai ar apstarošanu.

Staru terapija metastāžu ārstēšanai kaulos parasti tiek izmantota, ja sāpes ir kādā noteiktā metastāzes skartajā apvidū. Arī šī ārstēšanas metode samazinās sāpes un lūzumu risku. Apstarot var mugurkaulu un garos stobrkaulus. Ja sāpes nav lokalizējamas (nevar izdalīt vienu sāpju vietu) vai to vispār nav un ja vēža process ir izplatīts, šī metode nav piemērota. Lūzuma draudu vai jau notikušu lūzumu gadījumā var tikt izmantota ķirurģiska iejaukšanās. Šī ārstēšanas metode izmantojuma, lai mazinātu sāpes, novērstu paralīzi.

Kaulu bojājums vēža ārstēšanas rezultātā

Kaulu veselību ietekmē arī medikamenti, kurus izmanto vēža ārstēšanā.

Lielākais osteoporozes jeb «trauslo» kaulu risks ir:

  1. pacientēm ar krūts vēzi, ku­rām ir jālieto sieviešu dzimumhormonus nomācošos me­di­kamentus;
  2. pacientiem ar priekšdziedzera vēzi, kuriem jālieto medikamenti, kas nomāc vīriešu dzimumhormonu veidošanos.

Daudzām pacientēm ar krūts vēzi jālieto sieviešu dzimumhormonus no­mācošos medikamentus jeb antiestrogēnus, un lielāka ietekme uz kauliem ir tā saucamajiem aromatāzes inhibitoriem. Zināms, ka šie medikamenti samazina krūts vēža recidīva un izplatīšanās risku, bet ir arī atklāts, ka tie ietekmē kaulu struktūru. Sieviešu dzimumhormoniem jeb estrogēniem ir kaulu struktūru aizsargājoša funkcija. Ja organismā trūkst sieviešu dzimumhormonu, tiek nomākta kaulaudus veidojošo šūnu darbība, pagarinās kaulaudus noārdošo šūnu dzīves ilgums, kas rezultējas «trauslos» kaulos jeb osteoporozē. Pētnieki atklājuši, ka pacientēm, kas lieto šīs grupas medikamentus, biežāk notiek kaulu lūzumi. Svarīgi atcerēties, ka, uzsākot aromatāzes inhibitoru lietošanu, ir jāpadomā par kauliem un savlaicīgi jāsāk ārstēšana.

No iepriekšējiem Kaulu Veselības numuriem ir zināms, ka osteoporoze nav tikai «sieviešu slimība», arī vīrieši slimo ar osteoporozi. Bet viens no biežiem kaulu bojājuma iemesliem vīriešiem ir priekšdziedzera vēža ārstēšanā pielietojamie vīriešu dzimumhormonus nomācošie jeb androgēnus deprivējošie medikamenti. Šos medikamentus pielieto neizplatīta un arī metastātiska priekšdziedzera vēža gadījumos, jo tādējādi var samazināt vēža izmērus un palielināt pacientu dzīves ilgumu. Šī ārstēšana ir svarīga un nepieciešama, bet arī šajā gadījumā jāatceras par kaulu veselību. Pacientiem ar dzimumhormonus no­mācošo ārstēšanu kaulu blīvums jeb stiprums mazinās 5–10 reizes straujāk nekā veseliem vīriešiem, kā rezultātā palielinās kaulu lūzumu, invaliditātes un pāragras mirstības risks.

Ja vēzis bojā kaulus, kā palīdzēt?

Ja vēzis vai tā ārstēšanā lietojamie medikamenti bojā kaulus, ir iespējams palīdzēt! Pašreiz ir 2 medikamentu grupas, kas tiek izmantotas šim nolūkam – bisfosfonātu grupas medikamenti (turpmāk – bisfosfonāti) un otrs jaunākais bioloģiskais medikaments – specifiskas cilvēka mo­noklonālās antivielas. Abus medikamentus – bisfosfonātus un cilvēka monoklonālās antivielas – vienlaicīgi ne­lieto, bet nepieciešamības gadījumā var kombinēt ar citām ārstēšanas metodēm. Ņemot vērā pacienta sūdzības un slimības pazīmes, ārsts izvērtēs, kurš medikaments ir piemērotākais (atbilstoši valsts noteiktajai zāļu kompensācijai).

Bisfosfonāti ir medikamenti, kuri nomāc kaulaudu noārdīšanos un pa­matā iedarbojas uz kaulu trabekulāro slāni. Tos var lietot tablešu veidā vai ievadīt vēnā. Lietojot bisfosfonātus tablešu veidā, tas jādara no rīta tukšā dūšā un vismaz 30 minūtes pirms ēšanas, uzdzerot glāzi ūdens un vismaz stundu jāatrodas stāvoklī ar paceltu ķermeņa augšdaļu (nedrīkst atgulties). Šie ierobežojumi saistīti ar iespējamu barības vada un kuņģa gļotādas bojājumu. Jāpiebilst, ka ne visi onkoloģiskie pacienti spēj šos noteikumus izpildīt. Bisfosfonātu ievade vēnā onkoloģiskiem pacientiem tiek veikta specializētā ārstniecības iestādē (parasti ķīmijterapijas dienas stacionārā) ik 3–4 nedēļas neatkarīgi no audzēja sākotnējās vietas (piemēram, krūts vai priekšdziedzera vēzis). Bisfosfonātu grupas medikamentus nepieciešamības gadījumā var lietot paralēli ķīmijterapijai un ilgstoši.

Otra medikamentu grupa ir cilvēka monoklonālās antivielas. Tās kavē kaulaudus noārdošo šūnu veidošanos, darbību un saīsina šo šūnu dzīvildzi. Šie medikamenti, tāpat kā bisfosfonāti, tiek izmantoti metastāžu un osteoporozes ārstēšanā, kā arī kaulu lūzumu profilaksei vēža pacientiem pēc dzimumhormonus nomācošās ārstēšanas krūts un priekšdziedzera vēža gadījumā. Medikamenti no abām grupām ne tikai novērš kaul­audu zudumu, bet vienlaicīgi arī mazina sāpes. Cilvēka monoklonālās antivielas iedarbojas ne tikai uz kaulu trabekulāro kaulu slāni kā bisfosfonāti, bet arī uz kortikālo slāni, kas apņem visus kaulus no ārpuses. Vēl viena priekšrocība šī medikamenta profilaktiskai lietošanai ir tā spēja novērst mugurkaula krustu daļas skriemeļu, augšstilba kaula un citu kaulu lūzumus, kā arī lietot pacientiem ar hronisku nieru slimību jeb samazinātu nieru darbības ātrumu. Pasaulē cilvēka monoklonālās antivielas tiek lietotas jau apmēram 10 gadus.

Cilvēka monoklonālās antivielas pa­cientiem ar norobežotu vēzi vai ar metastāzēm kaulos ievada zemādā 1 reizi mēnesī, bet 1. mēnesī ir nepieciešamas vēl 2 papildu injekcijas. Jāņem vērā, ka šī medikamenta deva metastātiska vēža pacientiem atšķiras no devas, ko lieto osteoporozes ārstēšanai – tā ir 2 reizes lielāka.

Priekšdziedzera vēža pacientiem un krūts dziedzera vēža pacientēm ar kaulaudu zudumu pēc dzimumhormonus nomācošās ārstēšanas uzsākšanas zemādas injekcijas ir jāveic tikai 2 reizes gadā, kas atvieglo pacientiem ārstēšanās procesu un palielina pacientu līdzestību.

Cilvēka monoklonālās antivielas ie­vadāmas augšstilba, augšdelma sānu virsmā vai vēdera priekšējā sienā zemādā, līdzīgi kā, piemēram, insulīna preparāti. Medikamentu efektīvākā deva un injekciju biežums ir pierādīts daudzos liela apjoma zinātniskos pētījumos. Un arī šobrīd tiek veikti vairāki klīniskie pētījumi par šīs grupas medikamentu profilaktisku lietošanu un izmantošanu pacientiem, kuriem audzējs jau sākotnēji ir attīstījies kaulos. Tāpat tiek pētīta antivielu profilaktiska lietošana krūts un priekšdziedzera vēža pacientiem, kuriem metastāžu kaulos vēl nav. Klīniskie pētījumi ietver lielu pacientu skaitu, tiek veikti ilgstoši, un līdz medikaments tiek iekļauts vadlīnijās un nonāk ikdienas klīniskajā praksē, paiet daudzi gadi. Jāsaka, ka pagaidu rezultāti ir ļoti daudzsološi.

Cilvēka monoklonālās antivielas var lietot arī pacientiem ar hronisku nieru slimību vai nieru darbības traucējumiem, atšķirībā no bisfosfonātu grupas medikamentiem. Bet jāņem vērā, ka jābūt normālam kalcija līmenim asinīs. Šos medikamentus var droši lietot arī gados vecākiem pacientiem – medikamenta darbības izpētē konstatēts, ka cilvēka monoklonālās antivielas var lietot gados jaunāki un gados vecāki pacienti pēc 65 gadiem. Cilvēka monoklonālās antivielas drīkst lietot arī tad, ja pacients iepriekš saņēmis ārstēšanā bisfosfonātus. Jāatzīmē, ka šo medikamentu var lietot kopā ar vēža ārstēšanā izmantotajām hormonterapijas zālēm. Arī pielietotā ķīmijterapija netraucē šo antivielu izmantošanu ārstēšanā – tās var pielietot gan paralēli ķīmijterapijai, gan tad, ja ķīmijterapija ir saņemta iepriekš.

Lietojot bisfosfonātus vai cilvēka monoklonālās antivielas kaulu bojājuma ārstēšanā, papildus jāuzņem D vita­mīns un kalcijs. Tikai ar uzturu D vitamīnu un kalciju pietiekami uz­ņemt nevar. Pirms ārstēšanas uz­sākšanas obligāti ir jāapmeklē zobārsts un jāizārstē iekaisumi mutes dobumā. Tas dod iespēju maksimāli mazināt reta medikamentu sarežģījuma rašanos, ko dēvē par žokļa osteonekrozi jeb žokļa kaula bojājumu.

Jāņem vērā, ka medikamentus var izrakstīt tikai ārsts speciālists (un nevar izrakstīt ģimenes ārsts!), atbilstoši zāļu kompensācijas noteikumiem Latvijā.

Visas ārstēšanas metodes tomēr nederēs katram. To, kura no ārstēšanas metodēm būs vispiemērotākā pacientam, vislabāk var noteikt tikai ārsts. Tomēr, lai ārstēšana varētu tikt piemērota, pacientiem ir jāseko sev (savai pašsajūtai un sūdzībām) un jāvēršas savlaicīgi pie ārsta.

Svarīgākais pacientiem ar vēzi ir palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti un mazināt kaulu lūzumu risku un sāpes! Vēršoties pie ārsta, var atrast piemērotāko ārstēšanas metodi, kas palīdzēs!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.