Palīdzi locītavām!

Maija Mukāne

Dr., interniste, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, VCA Aura

inese_kokare_foto

Intervija ar Inesi Kokari

Dr. med., fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja, akupunktūras ārste, algoloģe, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca

pavasaris-2017-locitavas

Vai jūsu praksē ir daudz pacientu ar osteoartrītu? Ar kādām sūdzībām pacienti ar osteoartrītu pie jums vēršas?

Pacienti ar osteoartrītu ir mūsu – fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārstu – galvenā pacientu grupa. Osteoartrīts ir biežākā muskuloskeletālā slimība, īpaši gados vecākiem pacientiem. Pacienti ar osteoartrītu visbiežāk sūdzas par sāpēm locītavās, kas ir šīs slimības tipiskākais simptoms.


Pēdējā ārstēšanas metode izteikta osteoartrīta gadījumā, protams, ir locītavas aizvietošana ar endoprotēzi. Līdz tam pacientiem ar slimību jāsadzīvo. Kādi ir slimības ārstēšanas pamatpunkti?

Pirmām kārtām pacientiem ir jāizprot, ka osteoartrīts ir neizārstējama slimība, bet ar to ir iespējams sadzīvot un nepieļaut slimības progresēšanu. Pastāv osteoartrīta ārstēšanas vadlīnijas, kuras ir jāsaskaņo ar veselības aprūpes speciālistiem, un pacienti var saņemt nepieciešamo ārstēšanu. Osteoartrīta ārstēšanā veselības aprūpes speciālisti ir padomnieki, bet darītāji ir pacienti.

Osteoartrīta pārvaldīšanas svarīgi punkti:

  • Ja ir palielināts svars, to nepieciešams samazināt
  • Ārstnieciskā fizkultūra un regulāras fiziskās aktivitātes. Ārstnieciskie vingrojumi jāveic neatkarīgi no vecuma, blakus slimībām, sāpju stipruma un nespējas tos veikt
  • Ērti, kvalitatīvi apavi, kas atbilst pacientu ikdienas ieradumiem (piemēram, skriešanai – apavi ar gēla amortizatoriem)
  • Fizikālās medicīnas procedūras atbilstoši slimības periodam (piemēram, pietūkušai locītavai piemērota magnētterapija, savukārt dūņu terapija – mierīgām, neiekaisušām locītavām)
  • Ergoterapeits var ieteikt dažādus paņēmienus locītavu atslogošanai un enerģijas taupīšanai, piemēram, ortozes, kā arī piemeklēt piemērotus palīglīdzekļus (piemēram, spieķi)

Līdz ar to ķirurģiska ārstēšana jeb locītavas endoprotezēšana jāizmanto tikai tad, kad vairs ne ar kādiem līdzekļiem nav iespējams mazināt sāpes un aizkavēt slimības progresēšanu.


Kāda ir medikamentu nozīme osteoartrīta ārstēšanā?

Osteoartrīta ārstēšanā medikamentiem ir divas lomas – preventīva un uzturošā terapija. Preventīva ārstēšana piemērota pacientiem, kuriem osteoartrīts nav spilgti izteikts. Preventīvi rekomendē bezrecepšu preparātus, kas satur kolagēnu, glikozamīnus, kā arī var lietot ārstniecības augu preparātus (piemēram, savvaļas mežrozīšu pulveri). Uzturošās terapijas pamatā ir pretsāpju un pretiekaisuma medikamentu lietošana.


Populārākie uztura bagātinātāji, ko rekomendē pacientiem ar osteoartrītu, ir glikozamīni kursu veidā, bet ir pieejami arī preparāti no mežrozīšu pulvera jeb Litozin. Kā tas var palīdzēt osteoartrīta gadījumā?

Litozin ir pierādīta pretiekaisuma un skrimsli aizsargājoša darbība, līdz ar to tas palēnina locītavu bojājumu un attālina citu medikamentu lietošanu un endoprotezēšanu. Šis preparāts veicina normālu kaulu un skrimšļu šūnu darbību. Pierādīts, ka papildinot uzturu ar Litozin, var samazināt pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu lietošanu.


Pacientiem ir būtiski zināt, vai preparāta efektivitāte ir pierādīta?

Veikti zinātniski pētījumi par Litozin efektivitāti pacientiem ar osteoartrītu, un tiem ir labi rezultāti. Piemēram, regulāri lietojot Litozin, pacientiem osteoartrīts progresē lēnāk, kā arī (ļoti būtiski!) mazinās sāpes kustoties. Jāatzīmē, ka Litozin var lietot ne tikai osteoartrīta profilaksei, bet arī personas, kam palielināta slodze uz locītavām (piemēram, pacienti ar lieko svaru vai sportisti.


Kā jālieto Litozin?

Pieejami divi Litozin preparāti – Litozin Strong (satur tīru mežrozīšu pulveri un C vitamīnu), kas jālieto trīs kapsulas dienā, un Litozin + Kolagēns II (satur mežrozīšu pulvera ekstraktu, kolagēna hidrolizātu, C vitamīnu un varu), kas jālieto viena tablete dienā. Jebkurā gadījumā preparāti jālieto kursu veidā. Klīnisko efektu pacienti izjūt jau pēc trīs nedēļu lietošanas, un ieteicamais kurss ir vismaz 3–6 mēnešus, pēc tam var būt 2–3 mēnešus ilgs pārtraukums.


Ko jūs novēlēsiet žurnāla “Kaulu Veselība” lasītājiem?

Pārņemiet osteoartrīta ārstēšanu savās rokās un dariet visu iespējamo, lai dzīvotu bez sāpēm!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.