Jaunas ārstēšanas iespējas osteoporotisku skriemeļu lūzumu gadījumā

Raimonds Mikijanskis

Dr., neiroķirurgs, klīnikas DiaMed Dienas stacionāra virsārsts, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnika

Viktors Vestermanis

Dr., traumatologs ortopēds, algologs, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnika

Kam un kādos gadījumos var veidoties skriemeļu lūzumi?

Osteoporoze ir hroniska un progresējoša slimība, kurai raksturīga kaulu kvalitātes pazemināšanās, samazinoties kaulu masai jeb kaulu minerālajam blīvumam un izmainoties kaulu uzbūvei. Tā rezultātā būtiski samazinās kaulu izturība un pieaug lūzumu risks. Pierādīts, ka osteoporoze attīstās sievietēm pēc menopauzes, vīriešiem līdz ar vecumu, kā arī pacientiem ar kādām slimībām, kas tieši vai netieši ietekmē kaulu blīvumu, piemēram, diabēts, reimatoīdais artrīts. Literatūrā minēti gadījumi, kad dažu medikamentu ilgstoša lietošana var veicināt osteoporozes attīstīšanos neatkarīgi no pacienta dzimuma un vecuma, piemēram, glikokortikosteroīdu lietošana.

Skriemeļu lūzumi osteoporozes pacientiem var attīstīties maznozīmīgas traumas rezultātā, bet nereti – pat bez jebkādas mehāniskas ietekmes. Lūzumu rezultātā samazinās augums, mainās stāja. Pacienti visbiežāk sūdzas par sāpēm, taču ir gatavi samierināties ar stājas izmaiņām. Jāņem vērā, ka skriemeļu lūzumi ierosina mugurkaulāja deformāciju un ar to saistīto krūšu kurvja apjoma samazināšanās, kas būtiski ietekmē pacienta turpmāko dzīvi. Saistībā ar ierobežoto plaušu funkciju, apgrūtināto asinsriti un gremošanas orgānu funkcijas traucējumiem, būtiski sa­mazinās arī pacientu dzīvildze.

Lūzumu risku var samazināt osteoporozes profilakse, savlaicīga diagnoze un mērķtiecīgas medikamentozās ārstēšanas uzsākšana. Tomēr, ja skriemeļu lūzums ir noticis, jādara viss iespējamais, lai novērstu mugurkaulāja deformāciju.

Skriemeļu lūzumu ārstēšana

Vertebroplastija – efektīva metode osteoporotisko skriemeļu lūzumu sāpju ārstēšanai – tika radīta pagājušā gadsimta astoņdesmitos gados. Vertebra tulkojumā no latīņu valodas ir skriemelis. Vertebroplastija – skriemeļa uzpildīšana ar plastisku masu (kaulu cementu).

Cementam sacietējot, lauztais skriemelis atgūst izturību, un 96% pacientu sāpes būtiski mazinās vai pat pilnībā izzūd.

Vertebroplastija īsā laika posmā kļuvusi par vienu no biežāk veicamajām ķirurģiskajām manipulācijām skriemeļu lūzumu ārstēšanā visā pasaulē. Vertebroplastiju veic specializētos medicīniskos centros labi apmācīti un pieredzējuši ārsti. Manipulācijas priekšrocība ir tā, ka skriemeļa uzpildīšanai ar kaulu cementu nav nepieciešams grieziens, ar ko parasti asociējas ķirurģija. Viena skriemeļa vertebroplastijai ir nepieciešami viens vai divi īpašas adatas dūrieni. Pacients parasti atgriežas mājās jau nākamajā dienā pēc manipulācijas. Vertebroplastija radījusi iespēju būtiski uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem ar osteoporotiskiem skriemeļu lūzumiem un atsevišķu onkoloģisku slimību pacientiem.

Balonu kifoplastija ir ārstēšanas metodes nākamā attīstības pakāpe. Tās nozīmīgākā priekšrocība ir saistīta ar ievērojami zemāku ar operāciju saistīto komplikāciju risku, līdz ar to tiek panākta pacienta drošību un labāki ārstēšanas rezultāti. Tā ļauj veikt skriemeļu stabilizāciju pacientiem ar izteiktu sāpju sindromu īsi pēc notikušā lūzuma (vertebroplastijas veikšanai tika ieteikts nogaidīt 6–8 nedēļas pēc lūzuma osteoporozes rezultātā). Tāpat agrīna kifoplastija ļauj veikt mugurkaulāja ass korekciju, tādā veidā mazinot hronisku muguras sāpju attīstīšanos turpmākajā dzīvē.

Vertebroplastijai un kifoplastijai izmantojamie cementi tiek nepārtraukti pilnveidoti. Viens no būtiskākiem sasniegumiem šajā jomā ir biokeramisko kaulu cementu ieviešana. Šo inovatīvo materiālu priekšrocība ir to spēja veicināt jaunu, veselīgu kaulaudu veidošanos lauztajā skriemelī. Veidojoties jaunajiem kaulaudiem, cements uzsūcas, tādējādi pacienta organismā nepaliek nekādu svešķermeņu. Tā ir liela priekšrocība gados jaunākiem pacientiem, kā arī tiem pacientiem, kuriem ir nepieciešams veikt vertebroplastiju (kifoplastiju) vairākiem skriemeļiem.

Metodes pielietojums arvien paplašinās!

Pēdējos gados, paplašinoties radioloģiskās izmeklēšanas iespējām (datortomogrāfija, magnētiskās rezonanses izmeklēšana), arvien biežāk tiek atklātas tādas izmaiņas mugurkaulājā, kas agrāk ierobežoto diagnostiskas iespēju dēļ palika nediagnosticētas. Tā, piemēram, skriemeļu hemangiomas (labdabīgi asinsvadu audzēji) lielākoties nerada veselības traucējumus un ir pilnīgi nekaitīgi, tomēr mēdz būt gadījumi, kad pacienti jūt pastāvīgas muguras sāpes. Savlaicīga vertebroplastija atbrīvo pacientu no sāpēm un novērš skriemeļa lūzuma risku.

Vertebroplastija (kifoplastija) sekmīgi izmantojama arī onkoloģiskiem pacientiem ar audzēju metastāzēm skriemeļos. Līdzīgi kā osteoporotisko lūzumu gadījumā, ar šo ārstniecības metožu palīdzību tiek palielināta skriemeļu atbalsta funkcija, samazinātas sāpes, līdz ar to pieaug pacientu mobilitāte.

Pārredzamā nākotnē būs pieejama uz vertebroplastijas tehnikas bāzes veidotā minimāli invazīvā tehnoloģija, kas ļaus ne tikai atbrīvot pacientu no sāpēm, nostiprinot lauzto skriemeli, bet arī atjaunot tā formu. Tas būs nozīmīgs pavērsiens osteoporozes pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanā un dzīvildzes pagarināšanā, jo mugurkaulāja konfigurācijai ir nozīmīga loma elpošanas, asinsrites un gremošanas funkciju nodrošināšanā.

Vertebroplastija un kifoplastija ir manipulācijas, kas Latvijā tiek veiktas jau vairākus gadus, ņemot vērā to efektivitāti, salīdzinoši minimālu intraoperatīvo audu traumatizāciju un relatīvi zemās izmaksas.

Kas jāzina pacientiem?

Ikviena pacienta aprūpe ir komandas darbs. Vertebroplastijas un balonu kifoplastijas ārstēšanas komandu veido labi izglītoti un pieredzējuši speciālisti: radiologs diagnosts, neiroķirurgs, vertebrologs, anesteziologs, operācijas māsa un māsu palīgs.

Operācijas nepieciešamību, sagaidāmos rezultātus, radioloģisko un laboratorisko izmeklējumu apjomu, kā arī iespējamos ar operāciju saistītos riskus ir jāapspriež klātienē ar ārstu, kuram ir pieredze mugurkaulāja slimību ķirurģiskajā ārstēšanā.

Uz konsultācijām pie ārsta būtu jāņem līdzi visa ar veselību saistītā informācija, iepriekš veiktie izmeklējumi, analīžu rezultāti, stacionāru izraksti un konsultantu slēdzieni. Pirms konsultācijas vēlams pierakstīt visu, ko vēlaties izrunāt ar ārstu, lai neviens pacientam svarīgs jautājums nepaliktu neatbildēts.

Pēc operācijas pacients neilgu laiku uzturas dienas stacionārā un parasti jau nākamajā dienā var doties mājās.

Lai pacients izietu pilnu ārstēšanas ciklu un organisms pilnībā atjaunotu funkcijas, nereti nepieciešama rehabilitācija, iespējams pielietot dažādas fizioterapijas metodes.

Jau 2 gadus vertebroplastija un kifoplastija pieejama arī klīnikā DiaMed augsti kvalificētu speciālistu vadībā.

Mūsdienu medicīnas iespējas paliek arvien plašākas, un osteoporozes pacientu aprūpe nav izņēmums. Jebkurā situācijā, t. sk. ar jau notikušu mugurkaula skriemeļu lūzumu, ārsts palīdzēs rast optimālāko risinājumu!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.