Jaunākais osteoporozes ārstēšanā vīriešiem

rudens-2014-jaunakais

Ar osteoporozi un tās rezultātā notikušiem lūzumiem biežāk slimo sievietes pēc menopauzes iestāšanās, bet līdz ar dzīves ilguma palielināšanos osteoporoze vīriešiem kļūst arvien aktuālāka.
Pasaulē apmēram 39% no visiem kaulu lūzumiem osteoporozes re­zul­­tā­tā notiek vīriešiem pēc 50 gadu vecuma!
Mirstība pēc notikuša lūzuma osteoporozes rezultātā vīriešiem ir lielāka nekā sievietēm!
Neskatoties uz iepriekšminētajiem faktiem, osteoporoze vīriešiem netiek savlaicīgi diagnosticēta un ārstēta. Katram piektajam vīrietim pēc 50 gadu vecuma būtu nepieciešama osteoporozes ārstēšana ar specifiskiem medikamentiem!

Ņemot vērā pasaules iedzīvotāju un īpaši vīriešu dzīves ilguma palielināšanos un dabisko novecošanos, nākotnē gaidāms straujš osteoporozes biežāko seku – kaulu lūzumu – gadījumu skaita pieaugums.

Osteoporozes ārstēšanā pamatā tiek lietoti medikamenti – bisfosfonāti. Lai arī šiem medikamentiem ir pierādīta efektivitāte, tomēr nereti rodas grūtības to lietošanā un pacientu līdzestībā. Ilgstošas bisfosfonātu lietošanas (pat lietojot tos vienu reizi nedēļā) efektivitāte ar laiku mazinās.
Neskatoties uz pieejamo drošo un efektīvo ārstēšanu, osteoporoze paliek par nozīmīgu problēmu pasaulē, īpaši vīriešiem, un tāpēc ir nepieciešamība pēc alternatīviem medikamentiem tās ārstēšanai.
Viens no jaunākajiem medikamentiem osteoporozes ārstēšanā ir denosumabs – cilvēka monoklonālās antivielas. Lietojot šo medikamentu sievietēm ar osteoporozi pēc menopauzes iestāšanās reizi sešos mēnešos, novēro būtisku kaulu noārdīšanās jeb rezorbcijas samazināšanos, palielinās kaulu minerālais blīvums un mazinās lūzumu risks. Veikti papildus zinātniskie pētījumi, kas norāda, ka arī vīriešiem, kas saņem priekšdziedzera vēža ārstēšanu (jeb tā saucamo androgēnu nomācējterapiju), lietojot denosumabu, pieaug kaulu minerālais blīvums un samazinās skriemeļu lūzumu risks.
Kopš 2014. gada jūnija arī vīriešiem tagad ir pieejama osteoporozes ārstē­šana ar jaunāko medikamentu – deno­sumabu!
Veikti pētījumi, kur piedalījās 242 vīrieši ar zemu kaulu minerālo blīvumu. Viņi lietoja denosumabu 6 mēnešus ilgi, un tika pierādīta kaulu minerālā blīvuma uzlabošanās mugurkaula skriemeļos, salīdzinot ar kontroles pacientu grupu (uzlabošanās par 5,5%, bet kontroles grupā – 0,9%). Šie rezultāti nebija atkarīgi no dzimuma, vīriešu dzimumhormona – testosterona līmeņa, sākotnējā kaulu minerālā blīvuma un lūzumu attīstības riska. Papildus iegūti dati par kaulu minerālā blīvuma uzlabošanos arī citās skeleta daļās, salīdzinot ar kontroles grupu. Piemēram, augšstilba kaulā (2,4%, bet kontroles grupā 0,3%) un augšstilba kaula kakliņā (2,1%, bet kontroles grupā uzlabošanos nenovēroja). Jāatzīmē, ka šī medikamenta lietošana vīriešiem ir tikpat droša kā sievietēm pēc menopauzes osteoporozes ārstēšanā.

Biežākās medikamenta blakusparādības ir muguras vai locītavu sāpes, rīkles iekaisums jeb nazofaringīts.
Lūzumi osteoporozes rezultātā būtiski ietekmē dzīves kvalitāti. Līdz ar to citas grupas medikamenta – denosumaba (injekcija reizi sešos mēnešos) – lietošana vīriešiem dod iespēju osteoporozes ārstēšanā, īpaši tiem, kuriem ir liels lūzumu risks.

Instrukcija šļirces lietošanai

Pirms izmantojat pilnšļirci ar au­to­mātisku adatas aizsargu, lejupielādējiet un iz­la­siet svarīgu informāciju šeit.

Raksts sagatavots pēc Amgen materiāliem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.