Glikozamīna un hondroitīna kombinācija – kad ir vērts lietot?

Natālija Vellere

Dr., interniste, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte

pavasaris-2017-kombinacija

Mūsdienu pētījumi parāda, ka bojātām saitēm un locītavām ir nepieciešams liels daudzums hondroitīna un glikozamīna, lai reģenerācijas jeb atjaunošanās process noritētu ātrāk un efektīvāk. Ar pārmaiņām balsta–kustību sistēmā saistīts ne tikai vecums, bet arī daudzi sporta veidi nav iedomājami bez cīpslu, locītavu un saišu mikrotraumām. Pašreiz tiek piedāvātas no dabiskām izejvielām ražotas glikozamīna un hondroitīna kombinācijas, kas locītavas bojājuma sākuma stadijās spēj efektīvi atvieglot sāpes un palīdzēt atjaunot bojātas struktūras. Pašreiz galvenās lietošanas indikācijas šiem preparātiem ir deģeneratīvas locītavu slimības un ar to saistītās sūdzības, palielināta fiziskā slodze, komponentu trūkums.

Glikozamīns ir skrimšļaudu ceļmateriāls, kas tiek izmantots jaunu saistaudu formēšanai. Saistaudi ir atrodami skrimšļaudos, saitēs, cīpslās, sinoviālajā šķidrumā, kaulos, muskuļos, nagos, matos un ādā. Vecumā organisma spēja sintezēt glikozamīnu mazinās, locītavu skrimslis reģenerē jeb atjaunojas lēnāk un nodilst, bet cilvēks kustoties jūt sāpes. Jo mazāk glikozamīna producē organisms, jo ātrāk nodilst locītavu skrimslis, jo lielākas ir sāpes locītavās.

Hondroitīns pieder pie proteoglikānu grupas un ir nepieciešams organismam, lai pasargātu skrimšļ­audus no bojājuma. Hondroitīns aiztur ūdeni skrimšļaudos, kas sekmē veiksmīgu amortizāciju. Tāpat tas piedalās hondroitīn–sērskābes sintēzē, kas veicina kalcija nonākšanu un deponēšanos kaulaudos.

Jau vairāk nekā 40 gadus ārsti izmanto hondroitīna un glikozamīna kombināciju locītavu ārstēšanai un skrimšļaudu stiprināšanai. Šī kombinācija ir pierādīta sāpju sindroma mazināšanai un, kas vēl svarīgāk, skrimšļaudu un sinoviālā šķidruma reģenerācijai. Visefektīvāk šī preparātu kombinācija palīdz viegla jeb sākuma osteoartrīta gadījumā un bieži dod iespēju nelietot vai lietot mazākās devās nesteroīdos pretsāpju medikamentus.

Glikozamīna visplašāk lietotā forma – glikozamīna sulfāts – ir dabisks produkts, ko iegūst no vēžveidīgo (piemēram, krabju, omāru, vēžu un garneļu) hitīna apvalka. Pastāv arī glikozamīna hidrohlorīda forma, kas nesatur dzīvnieku olbaltumu un ko sintezē no kukurūzas apvalka fermentācijas ceļā. Jāatceras, ka glikozamīna sulfāta forma ir nestabila, tāpēc ražošanas procesā tiek papildus pievienoti sāļi (piemēram, nātrija vai kālija hlorīds), kas var ietekmēt asinsspiedienu (ar parasto glikozamīna diennakts devu 1500 mg organisms papildus saņem 400 mg sāls).

Hondroitīnu iegūst ekstrakcijas ceļā no liellopu un cūku elpvadiem, ka arī no storveidīgo un haizivju skrimšļiem, tāpēc tam ir dažāda molekulmasa un biopieejamība. No haizivīm iegūto hondroitīnsulfātu pašreiz uzskata par visefektīvāko, jo tam ir augstākā komponentu aktivitāte.

Glikozamīna un hondroitīna kombinācijām ir dažādas formas – šķidrā, pulverveida, tabletes un kapsulas. Kopumā šiem preparātiem ir laba panesamība. Visbiežākās blaknes ir gastrointestinālas sūdzības – sāpes pakrūtē, meteorisms, šķidrāka vēdera izeja. Cilvēkiem ar alerģiju pret jūras veltēm ir jābūt piesardzīgiem. Ietekme uz grūtniecību un laktāciju nav zināma. Pacientiem, kuri lieto medikamentus asins šķidrināšanai, ir jāatceras, ka hondroitīnam ir tieksme potencēt šo preparātu darbību un nedaudz šķidrināt asinis.

Glikozamīna ieteicamā diennakts deva ir 1500 mg. Parasti tas lietojams kursa veidā (kursa ilgums ir trīs mēneši, kursi atkārtojami 2–3 reizes gadā). Tomēr, ja preparāts ir efektīvs un dod iespēju atteikties no pretsāpju medikamentiem, to var lietot nepārtraukti. Pārtraucot lietot preparātu, pakāpeniski atjaunojas sāpes un turpinās skrimšļaudu bojājuma process. Ja sešu mēnešu laikā efekta nav, jākonsultējas ar ārstu par preparāta turpmākas lietošanas lietderību.

Ņemot vērā vairākus piesardzības aspektus, dažādas preparāta formas un biopieejamību, pirms šo preparātu lietošanas nepieciešams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, lai izvēlētos jums piemērotu preparāta devu, formu un/vai kombināciju. Jāpatur prātā arī tas, ka daudzus ne tik dārgos glikozamīna produktus ražo no speciālās fermās audzētiem vēžveidīgajiem, lietojot lielu daudzumu antibiotiku. Ja vēlaties iegādāties dabiskāku glikozamīna produktu, izvēlieties preparātu, kas izgatavots no dziļūdens jūras vēžveidīgajiem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.