Saruna par kalciju

Jekaterina Āboliņa

Dr., žurnāla “Kaulu Veselība” atbildīgā redaktore

rudens-2018-kalcija-sarunas

Mēs uzaicinājām četrus speciālistus – dietologu, endokrinologu, nefrologu un kardiologu – un uzdevām viņiem jautājumus par kalcija nozīmi un ietekmi uz cilvēka organismu.


laila_meija_foto

Laila Meija

Dietoloģe, medicīnas zinātņu doktore
Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
RSU Sporta un uztura katedra, docente
“Capital Clinic Riga”

Kāda ir kalcija nozīme uzturā?

Kalcijs ir būtisks elements cilvēka ķermenī. Visvairāk tā ir kaulos un zobos, taču kalcijs ir atrodams arī asinīs un mīkstajos audos. Kalcijs nepieciešams kauliem, kā arī tik svarīgām organisma funkcijām kā normāla nervu šķiedru funkcionēšana, muskuļu tonuss un asins recēšanas regulēšana.

Kā var uzņemt kalciju pietiekamā daudzumā?

Ja cilvēks ēd, ņemot vērā veselīga uztura principus, un neievēro īpašu diētu (piemēram, kad cilvēks nelieto noteiktus produktus vai produktu grupas), viņš uzņem ar uzturu kalciju pietiekamā daudzumā. Vērtīgi kalcija avoti uzturā, no kuriem kalcijs uzsūcas ļoti labi, ir piena produkti, piemēram, kefīrs, biezpiens un, it īpaši, siers. Daudz kalcija ir arī zivīs, ko var ēst ar asakām (piemēram, sardīnes). Kalciju uzņemam arī ar augu valsts produktiem, piemēram, brokoļiem, kāpostiem, salātiem, mandelēm, sēklām, pupiņām. Tomēr jāuzsver, ka oksalāti dārzeņos (piemēram, spinātos) kavē kalcija uzsūkšanos. Arī svaigēdājiem kalcijs uzsūksies mazāk, jo termiskā apstrāde palielina kalcija biopieejamību jeb uzsūkšanos tievajās zarnās.

Kas var ietekmēt kalcija uzsūkšanos kuņģa un zarnu traktā?

Kalcija biopieejamība pieaug:

  • ja organismam ir lielāka nepieciešamība pēc kalcija, piemēram, pusaudža gados, grūtniecības un bērna zīdīšanas periodā, atlētisko treniņu laikā;
  • ja uzņem pietiekamu D vitamīna daudzumu;
  • veģetāriešiem – organisms labāk “sargā” kalciju, jo tas mazāk izdalās ar urīnu.

Kalcija biopieejamība mazinās:

  • ja cilvēks ilgstoši lieto medikamentus, kas mazina kuņģa skābo vidi, jo skāba vide nodrošina kalcija uzsūkšanos;
  • ja uzturā lieto ļoti daudz oksalātu, fitīnskābes (piemēram, pilngraudu produkti), šķiedrvielu;
  • ja pārmērīgi lieto kafiju, smēķē;
  • ja lieto lielu sāls daudzumu (vairāk par 1,5 g) uzturā, jo tad paaugstinās kalcija izdalīšanās ar urīnu;
  • ja uzturā lieto pārāk daudz dzīvnieku valsts olbaltumvielu;
  • ja slimo, piemēram, ar hroniskām iekaisīgām zarnu slimībām, celiakiju, pēc zarnu trakta operācijām;
  • ja lieto medikamentus, kuri mazina kalcija uzsūkšanos (piemēram, glikokortikosteroīdus);
  • ja netiek uzņemts pietiekams D vitamīna daudzums.

Kādas slimības vai stāvokļus izraisa kalcija trūkums?

Kalcija trūkums, protams, ietekmē kaulu veselību, taču tas pa­lie­lina arī sirds slimību risku, arteriālās hipertensijas jeb paaugstināta asinsspiediena risku (tostarp arī grūtniecības laikā), kā arī zarnu vēža risku. Pietiekams kalcija daudzums saglabā kaulu veselību, veicina normālu nervu sistēmas un muskuļu darbību, kā arī palīdz kontrolēt svaru.

Vai kalcija papildu uzņemšana, lai novērstu kalcija deficītu, kas netiek uzņemts ar pārtikas produktiem, var veicināt veselības problēmas?

Uzņemot pārāk lielu kalcija daudzumu, var palielināties sirds asinsvadu slimību un priekšdziedzera vēža risks, tāpēc par kalcija preparātu lietošanas nepieciešamību jākonsultējas ar speciālistu, kurš novērtēs, cik daudz kalcijs tiek uzņemts ar uzturu un ar to saistītos iespējamos riskus, kā arī noteikt, kādi kalcija preparāti būtu jālieto papildus, lai sasniegtu optimālo kalcija devu.

Pietiekams kalcija daudzums saglabā kaulu veselību, veicina normālu nervu sistēmas un muskuļu darbību, kā arī palīdz kontrolēt svaru


maija_mukane_foto

Maija Mukāne

Interniste, endokrinoloģe
Veselības centru apvienības poliklīnika “Aura”
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs “Gaiļezers”
Rīgas Stradiņa universitāte
LOKMSA valdes locekle”

Kāda ir kalcija nozīme uzturā?

Kalcijs ir viens no svarīgākajiem elementiem, kas nepieciešams praktiski visu šūnu darbībai (piemēram, saziņai starp organisma šūnām un nervu impulsu pārvadei), līdz ar to varētu teikt, ka endokrīnās sistēmas, tāpat kā citu orgānu sistēmu, darbība ir atkarīga no kalcija. Endokrīnajā sistēmā, piemēram, insulīna izdalīšanās no aizkuņģa dziedzera ir kalcija atkarīgs process.

Drīzāk šis jautājums jāpavērš šādi – nevis kāda ir kalcija loma endokrīnajā sistēmā, bet gan kāda ir endokrīnās sistēmas loma kalcija vielmaiņā. Endokrīnā sistēma nodrošina kalcija līdzsvaru organismā. Trīs būtiskākie hormoni, kuri nodrošina kalcija vielmaiņu organismā, ir paratireoīdais hormons, kalcitonīns un kalcitriols jeb aktīvais D vitamīns. Līdz ar to endokrīnie orgāni – epitēlijķermenīši un vairogdziedzeris – ir svarīgākie orgāni kalcija vielmaiņā.

Kādas slimības vai stāvokļus izraisa kalcija trūkums?

Kauli ir kalcija rezerves vieta organismā, un, ja kalcija organismā nepietiek (piemēram, D vitamīna trūkuma gadījumā), paratireoīdā hormona ietekmē kalcijs tiek paņemts no kauliem. Ja tas notiek pastāvīgi, rezerves ar laiku izsīkst, kaulu blīvums samazinās, un tiek diagnosticēta endokrīna slimība – osteoporoze.

Vai kalcija papildu uzņemšana, lai novērstu kalcija deficītu, kas netiek uzņemts ar pārtikas produktiem, var veicināt izmaiņas endokrīno orgānu funkcijās?

Papildu kalcija uzņemšana pareizās devās nerada izmaiņas endokrīno orgānu funkcijās. Pārmērīgas kalcija uzņemšanas gadījumā kopā ar pārmērīgām D vitamīna devām var radīt īslaicīgu kalcija līmeņa palielināšanos asinīs jeb hiperkalciēmiju.

Endokrīnā sistēma nodrošina kalcija līdzsvaru organismā


andris_skride_foto

Andris Skride

Internists, kardiologs Medicīnas zinātņu doktors
Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
RSU Iekšķīgo slimību katedras docētājs
Eiropas Kardiologu biedrības valdes loceklis
Latvijas Reto slimību asociācijas vadītājs”

Kāda ir kalcija nozīme sirds un asinsvadu sistēmā?

Kalcija joniem ir svarīga loma visu skeleta muskuļu kontrakciju jeb saraušanos nodrošināšanā, kā arī impulsa pārvadē sirds vadīšanas sistēmā.

Vai kalcija papildu uzņemšana, lai novērstu kalcija deficītu, kas netiek uzņemts ar pārtikas produktiem, var veicināt asinsvadu aizkaļķošanos, pārkaļķošanos?

Ir atklāts, ka kalcija uzņemšana ar uztura bagātinātājiem palielina sirds slimību risku un var izraisīt asinsvadu kalcifikāciju jeb pārkaļķošanos, kas mazina asinsvadu sieniņas elastību. To var skaidrot ar to, ka uztura bagātinātāji salīdzinājumā ar pārtikas produktiem kalcija līmeni paaugstina ļoti strauji. Tāpēc šāda kalcija uzņemšana ir rekomendēta tikai tām cilvēku grupām, kas nespēj kalciju uzņemt ar uzturu.

Kādi sirds un asinsvadu sistēmas simptomi var liecināt par kalcija trūkumu?

Tā kā kalcijs ir nepieciešams sirds muskuļa kontrakcijām un elektrisko impulsu pārvadē sirds vadīšanas sistēmā, tā trūkums rada traucējumus, kas izpaužas kā samazināta sirdsdarbības frekvence un kontraktilitāte jeb sirds muskuļa saraušanās spēja, vai arī kā dzīvībai bīstami sirds ritma traucējumi jeb aritmijas.

Kādas slimības vai stāvokļus izraisa kalcija trūkums?

Kalcija trūkums jeb hipokalciēmija ir neatliekami jākoriģē, lai novērstu iepriekš minēto sirds elektrisko nestabilitāti un dzīvībai bīstamās aritmijas. Citi simptomi, kas nav saistīti ar sirds un asinsvadu sistēmu un var norādīt uz kalcija trūkumu organismā, ir muskuļu krampji, kā arī dažādi jušanas traucējumi, piemēram, pirkstu tirpšana.

Kalcijs nodrošina sirds muskuļa saraušanos un impulsu pārvadi sirds vadīšanas sistēmā


inara_adamsone_foto

Ināra Ādamsone

Nefroloģe, medicīnas zinātņu doktore
Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Latvijas Nefroloģijas centrs, Hemodialīzes nodaļas vadītāja
RSU Iekšķīgo slimību katedras docente
LOKMSA valdes locekle”

Kādā veidā kalcijs ietekmē nieres?

Pirmkārt, ir noteikti jāuzsver, ka nierēm ir ļoti būtiska nozīme kalcija vielmaiņas regulācijā cilvēka organismā.

Normālu kalcija līmeni asinīs nodrošina vairāku hormonu (piemēram, paratireoīdā hormona, kalcitriola un kalcitonīna) saskaņota mijiedarbība. Nierēm šajā procesā ir divējāda loma: nieres palīdz ar urīnu no organisma izvadīt lieko kalciju, ja asinīs tā ir pārāk daudz, vai sekmē kalcija atpakaļuzsūkšanos nieru kanāliņos, ja kalcija asinīs ir par maz. Turklāt nierēs veidojas D vitamīna aktīvā forma jeb hormons kalcitrols, kas ir nepieciešams, lai veicinātu kalcija uzsūkšanos no uztura produktiem zarnās.

Arī kalcija un nieru savstarpējā mijiedarbība jāvērtē no diviem aspektiem:

  1. kas notiek nierēs, ja kalcijs tiek pārmērīgi izvadīts ar urīnu;
  2. kas notiek ar kalcija vielmaiņu un kauliem, ja nieres ir slimas un veidojas nieru mazspēja?

Kas notiek nierēs, ja kalcijs pārmērīgi tiek izvadīts ar urīnu?

Ir vairākas situācijas, kad kalcija izdale urīnā ir pārāk augsta (to dēvē par hiperkalciūriju). Tas notiek gadījumos, ja kāda slimība izraisījusi pārāk augstu kalcija līmeni asinīs (piemēram, epitēlijķermenīšu labdabīgi vai ļaundabīgi audzēji, mielomas slimība), vai gadījumos, kad pašas nieres ir slimas un bojāti tieši nieru kanāliņi. Šādos gadījumos ilgstoša hiperkalciūrija noved pie nierakmeņu veidošanās.

Reizēm hiperkalciūriju un nierakmeņu veidošanos var sekmēt ne vien slimības, bet arī to ārstēšana. Pētījumos pierādīts – ja pacienti osteoporozes ārstēšanai lieto ļoti daudz kalcija tieši preparātu veidā un līdztekus uzņem pietiekamu kalcija daudzumu ar uztura produktiem (kopējais dienā uzņemtais kalcija daudzums pārsniedz 2500 mg), nier­akmeņu veidošanās risks palielinās par 16–20%. Tāpēc pēdējos gados, ja vien tas ir iespējams, iesaka dienā nepieciešamo kalcija daudzumu (1000–1200 mg) uzņemt ar uzturu un tikai tad, ja tas nav iespējams, papildus lietot kalcija preparātus.

Kas notiek ar kalcija vielmaiņu un kauliem, ja nieres ir slimas un veidojas nieru mazspēja?

Ja nieres dažādu iemeslu dēļ vairs neveic savu pamatfunkciju – vielmaiņas galaproduktu izvadi – un veidojas nieru mazspēja, arī tas ietekmē kalcija vielmaiņu. Nierēs vairs neveidojas D vitamīna aktīvā forma kalcitrols, un kalcijs zarnās uzsūcas slikti. Tas izraisa kalcija līmeņa pazemināšanos asinīs, kura savukārt sekmē kalcija “iziešanu” no kauliem. Tāpēc veidojas osteoporoze un citi kaulu bojājumi, kas sekmē kaulu lūzumus.

Nierēm ir ļoti būtiska nozīme kalcija vielmaiņas regulācijā cilvēka organismā


Esiet informēti un lietojiet kalciju pietiekamā daudzumā!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.