Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi algologa skatījumā

Edgars Vasiļevskis

Dr. med., anesteziologs–reanimatologs, algologs, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes klīnika, Rīgas Stradiņa universitāte

Ināra Logina

Prof., neiroloģe, algoloģe, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Neiroimunoloģijas un imūndeficītu centrs, Rīgas Stradiņa universitāte, GK Neiroklīnika

Mihails Arons

Dr., anesteziologs–reanimatologs, algologs, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Medicīnas centrs "D.A.P. sāpju klīnika", Rīgas Stradiņa universitāte

Zane Jaunberga

Dr., anestezioloģe–reanimatoloģe, Jūrmalas slimnīca, RSU

pavasaris-2016-nesteroidie-lidzekli

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (turpmāk tekstā – NSPL) ir visbiežāk lietojamie medikamenti sāpju ārstēšanā. Vairākums pacientu NSPL grupas medikamentus panes labi, taču blaknes ir iespējamas, tāpēc vienmēr jāinformē ārsts par jebkuru problēmu, kas rodas, lietojot NSPL grupas medikamentus. Tas, ka daudzus NSPL grupas medikamentus var nopirkt bez receptes, nebūt nenozīmē, ka katrs tos var lietot. Tie var būt ļoti efektīvi cilvēkiem ar artrītu vai citām reimatoloģiskām slimībām. Mazās devās NSPL grupas medikamenti darbojas kā pretsāpju līdzekļi, bet, lai samazinātu iekaisumu, nepieciešamas lielākas devas.

Neviens NSPL nav labāks vai drošāks par citiem. Vienmēr pārrunājiet ar ārstu par NSPL grupas medikamentu lietošanu, ja esat grūtniece, lietojat citus medikamentus, esat vairāk nekā 65 gadus vecs vai esat ārsta uzraudzībā citu veselības problēmu dēļ.

NSPL grupas medikamenti bloķē enzīmus (olbaltumvielu molekulas), kas cilvēku organismā veido prost­aglandīnus – vielas, kurām ir svarīga loma iekaisuma un sāpju veidošanās mehānismā. Ilgāk zināmie NSPL ir, piemēram, ibuprofēns, kas bloķē divus enzīmus – ciklooksigenāzi (turpmāk tekstā – COX) 1 un COX 2. Jaunākās paaudzes NSPL bloķē tikai vienu no šiem enzīmiem – COX 2, un šo medikamentu grupu sauc par COX 2 nomācējiem jeb inhibitoriem.

NSPL grupas medikamentus lieto, lai samazinātu sāpes un iekaisuma pazīmes – drudzi, pietūkumu un apsārtumu. Īslaicīgi tos lieto sastiepumu, sasprindzinājumu, muguras sāpju, galvassāpju un menstruāciju sāpju mazināšanai. NSPL grupas medikamentus lieto arī hronisku (ilglaicīgu) veselības problēmu ārstēšanā (piemēram, reimatoīdais artrīts, osteoartrīts vai sistēmas sarkanā vilkēde). NSPL grupas medikamenti ir ļoti noderīgi, lai mazinātu, piemēram, osteoartrīta radītās sāpes, lai pacients varētu baudīt aktīvu un patīkamu dzīvi. NSPL grupas medikamentu lietošanu rekomendē visas osteoartrītu ārstēšanas vadlīnijas (piemēram, Lielbritānijas Veselības un aprūpes izcilības nacionālais institūts, Starptautiskā Osteoartrīta izpētes biedrība un ASV Reimatoloģijas koledža).

Vienmēr pastāstiet ārstam par savu sāpju intensitāti un ritmu, lai ārsts izvēlētos medikamenta devu. Pastāstiet, cik ļoti no NSPL grupas medikamentu iegūtais sāpju remdējošais efekts jums ir svarīgs!

NSPL grupas medikamenti lietojami īslaicīgi jebkādu pēcoperācijas sāpju ārstēšanai. Bieži pēcoperācijas periodā pacientiem kombinē sāpju mazināšanai NSPL grupas medikamentus un vājo opioīdu grupas medikamentus. NSPL grupas medikamenti ir efektīvi un droši akūtu sāpju ārstēšanā, kas ilgs dažas dienas līdz dažas nedēļas. Nepieciešamības gadījumā ārsts var rekomendēt papildus lietot arī paracetamolu. Bailes, ka NSPL varētu veicināt operācijas brūces asiņošanu, nav pamatotas.

NSPL grupas medikamenti var būt arī ziežu un gēlu veidā un noderīgi it īpaši pacientiem ar osteoartrīta izraisītām sāpēm. Vairāki zinātniski pētījumi liecina, ka lokāli (vietēji) jeb topiski lietojamie NSPL ir vienlīdz efektīvi kā medikamenti kapsulu un tablešu veidā.

Katram pacientam NSPL medikamentu efektivitāte var atšķirties, taču svarīgākais ir saprast, ka ne visiem pacientiem ir vajadzīgs NSPL, kura darbība ir 24 stundas ilga. Vairā­kumam pacientu ar, piemēram, osteoartrītu nenovēro sāpes naktīs, tāpēc viņiem būtu piemērotāki NSPL ar īsāku darbības ilgumu un līdz ar to summāri mazāku devu un mazāku risku blaknēm.

Lietojot medikamentus citu slimību ārstēšanā, NSPL grupas medikamentu izvēle ir rūpīgāka!

  • NSPL pastiprina antikoagulantu jeb asinsreci nomācošo medikamentu efektu, un daļa NSPL – vairāk nekā citi.
  • Ja pacienti lieto glikokortikosteroīdu grupas medikamentus, mazu devu aspirīnu un antikoagulantus jeb asinsreci nomācošos medikamentus, palielinās risks attīstīties kuņģa un zarnu trakta čūlām.
  • Daži no NSPL (piemēram, ibuprofēns) var samazināt lietotā aspirīna efektu, bet šis efekts ir mazāk izteikts COX 2 nomācējiem jeb inhibitoriem.
  • NSPL samazina daudzu antihipertensīvo jeb arteriālo spiedienu samazinošo medikamentu efektu.

NSPL grupas medikamentu lietošanas blaknes

Kā jebkuri citi medikamenti NSPL var izraisīt blaknes, no kurām dažas var pat apdraudēt dzīvību.

Sirds un asinsvadu sistēmas blaknes

Paracetamols ilgu laiku bija pirmās izvēles medikaments sāpju mazināšanai. Lai arī šim medikamentam ir mazāk sirds un asinsvadu sistēmas un kuņģa zarnu trakta blakņu, zinātnei attīstoties, ir noskaidrots, ka tas ir mazāk efektīvs un nav tik drošs, kā agrāk tika uzskatīts. Tas nozīmē, ka arī paracetamolam var būt sirds un asinsvadu sistēmas vai kuņģa zarnu trakta blaknes.

NSPL grupas medikamenti palielina sirds infarkta risku un var izraisīt arteriālo hipertensiju, retos gadījumos tas ir vairāk raksturīgs dažiem šīs grupas medikamentiem.

Visi NSPL ir saistīti ar sirds infarkta palielinātu risku, t. sk. arī jaunākās paaudzes jeb COX 2 nomācēji jeb inhibitori. Bet jāatzīmē, ka “klasiskajiem” jeb COX 1 un COX 2 nomācējiem un jaunākajiem medikamentiem jeb COX 2 nomācējiem šis risks ir vienlīdzīgs.

Uzskata, ka, lietojot NSPL medikamentus mazākās devās, ir lielāka drošība attiecībā uz sirds un asinsvadu sistēmas blaknēm, bet zināniski pamatoti tas tomēr nav.

Kuņģa zarnu trakta blaknes

NSPL grupas medikamentu lietošanas rezultātā risks attīstīties kuņģa un zarnu trakta čūlām ir lielāks, ja pacientiem jau kādreiz dzīves laikā ir bijusi čūlas slimība, ja pacienti vienlaikus lieto arī asinsreci nomācošos medikamentus vai glikokortiko­steroīdus citu slimību ārstēšanā, kā arī ja vienlaikus tiek lietoti vairāki NSPL. Šos riska faktorus pierādīja liela apjoma zinātniskā pētījumā, kas veikts 2010. gadā un bija deviņu dažādu ārstēšanas vadlīniju pārskats. Ja pacientiem ir konstatēta kuņģa iekaisumu ierosinošā baktērija Helicobacter pylori, tad kuņģa un tievo zarnu čūlu attīstības risks ir lielāks.

Lai samazinātu NSPL grupas medikamentu izraisītās kuņģa un zarnu trakta blaknes, pacientiem rekomendē lietot tā saucamos protonu sūkņa inhibitorus jeb kuņģa skābes izdalīšanos nomācošos medikamentus. Tas ir īpaši rekomendējams pacientiem, kas lieto COX 1 un COX 2 nomācējus jeb inhibitorus, savukārt COX 2 nomācēju jeb inhibitoru lietošana saistīta ar mazāku kuņģa zarnu trakta čūlu attīstības risku.

Blaknes, kas saistītas ar aknu darbību

NSPL lietošana var būt saistīta ar aknu bojājuma risku, un, lietojot tos ilgstoši un lielās devās, var novērot aknu bojājumu. Bet jāņem vērā, ka tikai 15% pacientu, kas ilgstoši lieto NSPL, laboratoriskajās analīzēs novēro izmainītus aknu rādītājus. Zāļu lietošanas pārtraukšana vairākumā gadījumu uzlabo aknu darbību, mazina bojājumu un uzlabo aknu rādītājus laboratoriskajās analīzēs.

NSPL lietošana un bronhiālā astma

NSPL, nomācot enzīmu jeb olbaltumvielu molekulu COX 1, var izraisīt astmas paasinājumu. Šī enzīma nomākšana var ierosināt bronhu sašaurināšanos. Pirmais NSPL grupas medikaments, kuram novērota šī mijiedarbība, bija aspirīns. Aptuveni 10% pacientu, kas lieto COX 1 un COX 2 nomācējus, novēro astmas paasinājumu. Biežāk bronhu sašaurināšanās novērojama trīs stundas pēc NSPL grupas medikamenta ieņemšanas.

Vienmēr ir jāizstāsta ārstam par jebkādām NSPL grupas medikamentu izraisītām blaknēm, t. sk. alerģiskām reakcijām, augšējo elpceļu jutīgumu jeb hipersensitivitāti vai sirds mazspēju.

Kopsavilkums

Nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti ir labi zināmi un bieži lietojami dažādu iemeslu sāpju un iekaisuma mazināšanai. Pastāv divas šo medikamentus grupas: viena, kas nomāc abus COX enzīmus jeb olbaltumvielu molekulas, un otra, kas nomāc tikai COX 2 enzīmu, tas arī atšķir šīs medikamentu grupas pēc blakņu izteiktības un riska. Sāpju gadījumā jāvēršas pie ārsta speciālista algologa, kas palīdzēs neapmaldīties dažādajos pretsāpju medikamentos.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.