Problēmas ar pēdām

Agris Briedis

Tehniskais ortopēds

rudens-2016-problemas-ar-pedam

Pēdas ir pilnvērtīgs balsta, kustību un sensomotorās funkcijas instruments, kurš ir saistīts vienotā sistēmā ar daudzām citām organisma funkcijām. Pēdu spēja amortizēt triecienus, kas rodas atbalsta laikā, būtiski iespaido mūsu veselību.

Problēmas

Mūsdienās ir ļoti izplatīts pēdas stāvoklis, ko dēvē par ″dobo pēdu″, kas ir pretēji stāvoklim, kad pēdas garenvelve ir plakana. Šādas ″dobās pēdas″ rezultējas ar ķermeņa stājas disbalansu, kad visbiežāk muskuļu fleksoru (jeb saliecēju) tonuss ir lielāks par ekstensoriem (jeb atliecējiem). Šādā veidā dažādās ķermeņa locītavās (piemēram, mugurkaula starpskriemeļu locītavās, gūžas, ceļgalu un pēdu locītavās) rodas novirzes no optimālā stāvokļa, kas kopumā rada izmaiņas pēdu noslogojuma atbalsta virsmā. Stājas disbalanss atkarībā no katra cilvēka individuālajām īpatnībām, ieradumiem un ikdienas slodzes vai tieši otrādi – slodzes trūkuma, rada dažādas novirzes un izmaiņas pēdu konstrukcijā un funkcijās. Vērtējot pēdas dinamikā, bieži novērojama pēdu hiperpronācija, funkcionāls valgus stāvoklis jeb sagāšanās uz iekšu. Bieža ir pēdu atbalsta virsmas pārslogošanās pēdas ″spilventiņu″ rajonā, kas savukārt izmaina jeb deformē šo pēdas daļu – šķērsvelve kļūst plakana, šī pēdas daļa paliek platāka, veidojas ″kauliņi″, dažādas pirkstu deformācijas. Pēdas dinamikas disfunkcijas rada pārslodzes saišu un muskuļu cīpslu aparātā (piemēram, veidojas plantārais fascīts – pēdas platās saites iekaisums, entezofīti – kaula sabiezējumi cīpslu piestiprināšanās vietās – biežāk saukti par papēža piešiem.

Diagnostika un risinājumi

Mūsdienās talkā nāk arvien jaunākas paaudzes tehnika, lai mērītu noslogojumu pēdu atbalsta virsmā, pēdu kustības dažādās plaknēs, stājas un gaitas balansu un dažādus citus parametrus. Mūsdienu tehnika dod iespēju izmantot šos mērījumus, lai modelētu individuālus ortopēdiskus apavu ieliktņus, kas var palīdzēt izlīdzināt slodzi pēdu atbalsta virsmā, koriģēt pēdu stāvokli, lai novērstu deformējošas tendences, uzlabotu pēdu triecienabsorbcijas funkcijas, mazinātu sāpes, uzlabotu komfortu stāvot, ejot vai skrienot.

SIA ″Tehniskā Ortopēdija″ piedāvā veikt Dinamisko podometriju ar firmas SensorMedica baropodometrisko platformu. Kompānijai SensorMedica ir vairāk nekā 20 gadu pieredze baropodometrijas, biomehānikas nozarē un stājas pētīšanā. Regulāri tiek uzlabotas medicīniski zinātniskās programmatūras, ar kuru palīdzību tiek veikta iegūto datu analīze. Diagnostikas programmatūra nodrošina: statisku, dinamisku un stabilometrisku analīzi, 3D pēdas skenējumu iegūšanu. SensorMedica pro­grammatūra dod iespēju apvienot 3D mērījumus ar dinamiskās podometrijas parametriem, lai iegūtu zolītes 3D modeli, kas ietver maksimāli daudz aspektus, kuri iespaido iespēju realizēt paredzētās funkcijas – koriģēt, atslogot, izlīdzināt slodzi. Kad zolītes modelis gatavs, tas tiek nosūtīts uz datorizēti vadāmu frēzi, kas mērījumu un modelēšanas darbu precīzi izveido gatavā produktā no mūsdienīgiem, triecienabsorbējošiem materiāliem.

SIA ″Tehniskā Ortopēdija″ pēdas diagnostiku un zolīšu modelēšanu veic sertificēti tehniskie ortopēdi.

Pieraksts pie tehniskā ortopēda uz konsultāciju un pēdas datordiagnostiku SIA ″Tehniskā Ortopēdija″:

  • Rīga, Duntes iela 22, tālr.: 27767171 (Traumatoloģijas un Ortopēdijas slimnīcas teritorijā)
  • Rīga, Ģimnastikas 1, tālr.: 67627453, 27086197 (Rīgas 2. slimnīcas 2. stāvā)
  • Katru mēnesi dodamies izbraukumos uz Liepāju un Daugavpili, Līvāniem un Rēzekni.
    Pieteikšanās pakalpojumiem izbraukumā pa tālruni: 67333023, 27767170

SIA “Tehniskā Ortopēdija” sadarbībā ar “Sensormedica”

Vairāk informācijas: www.ortopedija.lv

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.