Pasaules Osteoporozes diena – 20. oktobris!

rudens-2016-osteoporozes-diena

Žurnāla “Kaulu Veselība” redakcija un autoru kolektīvs sveic lasītājus Pasaules Osteoporozes dienā!

Kopš 1996. gada pasaulē šo dienu atzīmē 20. oktobrī, un katru gadu ar šo dienu tiek uzsākta ikgadējā kampaņa, kuras mērķis ir uzlabot osteoporozes atpazīstamību sabiedrībā, izglītot jautājumos par osteoporozi, kā arī sniegt atbalstu pacientiem, kuriem osteoporoze ir jau diagnosticēta.

Latvijā Pasaules Osteoporozes dienu atzīmē kopš tās dibināšanas – arī šogad. Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija aicina ikvienu interesentu uz bezmaksas izglītojošu pasākumu 20. oktobrī Medicīnas vēstures muzejā Rīgā Antonijas ielā 1 no plkst. 14.30 līdz plkst. 18.00. Labākie osteoporozes speciālisti šajā dienā stāstīs klausītājiem par osteoporozes riska faktoriem, diagnostikas un ārstēšanas iespējām, kā arī atbildēs uz visiem interesējošiem jautājumiem. Visiem dalībniekiem būs iespēja saņemt dažādus izglītojošus materiālus, t. sk. žurnāla “Kaulu Veselība” numurus!

Šogad Starptautiskā Osteoporozes fonda izvirzītais sauklis ir “Mīli savus kaulus un domā par nākotni!”. Osteoporoze ir hroniska un izplatīta slimība, kas norit nemanāmi un bez specifiskām pazīmēm, bet par to nedrīkst aizmirst un jādomā par nākotni! Kāpēc? Osteoporozei ir būtiskas sekas – kaulu lūzumi. Katras trīs sekundes pasaulē notiek kaulu lūzums osteoporozes dēļ, un sekas lūzumiem ir nopietnas. Piemēram, pēc augšstilba kaula kakliņa lūzumiem trešdaļa pacientu nespēj staigāt un ir pilnīgi atkarīgi no citu cilvēku palīdzības, savukārt piektā daļa pacientu mirst turpmākā gada laikā!

Domājot par savu nākotni, osteoporozi un kaulu lūzumiem, svarīgi ir trīs soļi!

1. Noteikt individuālo osteoporozes risku

Lai noteiktu individuālo osteoporozes risku, jāaizpilda vienas minūtes osteoporozes riska tests (skat. “Kaulu Veselība” pirmajos žurnāla numuros). Pozitīvas atbildes, aizpildot šo testu, norāda, ka jums ir risks saslimt ar osteoporozi, un individuāli iegūtie testa rezultāti ir jāparāda ārstam.

Papildus ārsts izvērtēs iespējamo kaulu lūzumu risku turpmāko 10 gadu laikā, izmantojot specializētu kalkulatoru – FRAX (angļu valodā: Fracture Risk Asessement Tool). Pamatojoties uz testā un kalkulatorā iegūtajiem rezultātiem, ārsts ieteiks kaulu minerālā blīvuma izmeklējumu jeb osteodensitometriju.

2. Rūpēties par saviem kauliem

Lai samazinātu osteoporozes un tās dēļ notikušu kaulu lūzumu risku, par kauliem ir jārūpējas. Ar kalciju, D vitamīnu un olbaltumvielām bagāts uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes, sauļošanās nodrošinās stiprus kaulus un muskuļus nākotnē!

3. Būt līdzestīgiem osteoporozes ārstēšanai

Mūsdienās ir pieejami daudzi medikamenti osteoporozes ārstēšanai, un, lietojot tos regulāri un kā ieteicis ārsts, kaulu lūzumu risku nākotnē iespējams samazināt par 30–70%. Tā kā medikamenti ir pieejami dažādās formās (tablešu, pulveru un injekciju veidā) un ar dažādiem darbības mehānismiem, katram pacientam iespējams piemeklēt atbilstošāko un piemērotāko medikamentu. Savukārt pacientu uzdevums ir būt līdzestīgiem ārstēšanai, un, rodoties jebkādām problēmām ārstēšanas laikā, jāvēršas pie ārsta, lai tās pārrunātu.

Parūpējieties par savu nākotni – bez kaulu lūzumiem un to sekām, tik vien kā veicot šos trīs soļus!

Sagatavots pēc Starptautiskā Osteoporozes fonda materiāliem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.