Kā palīdzēt, ja sāp?

Ingūna Vecvagare

Centra Homeopātiskās klīnikas vadītāja, Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente

rudens-2015-ka-palidzet

Sāpes cilvēks uztver kā mokošu, nepatīkamu vai pat neizturamu sajūtu, kas rada negatīvas emocijas, nomāktības sajūtu vai pat izmisumu. Sāpes ir fiziskas un dvēseliskas ciešanas, un ilgstoša to klātbūtne var radīt psiholoģiskas un uzvedības izmaiņas, miega un apetītes traucējumus, reakcijas no sirds asinsvadu sistēmas puses un citas nepatikšanas.

Lai palīdzētu pacientam, vispirms ir jāsaprot sāpju iemesls, jānosaka diagnoze un tikai tad var meklēt risinājumu – medikamenti vai ķirurģija, fizioterapija, ūdens dziedniecība, adatu terapija, bet varbūt – homeopātija?

Homeopātija pamatojas uz novērojumiem, kas liecina, ka zāļu viela kļūst ārstnieciska, ja tās iedarbības aina ir līdzīga slimības pazīmēm. Tas nozīmē, ka slimību var ātrāk un drošāk izārstēt ar zāļu vielām, kuras veselā organismā ar vislielāko varbūtību izsauktu līdzīgas slimības izpausmes. Izvēloties ārstnieciskos preparātus pēc līdzības principa, tiek nodrošināta tā mērķtiecīga iedarbība.

Bet ļoti svarīga ārstēšanas procesa sastāvdaļa ir saruna ar pacientu. Tās laikā tiek noskaidrotas būtiskākās, svarīgākās sūdzības, individuālās īpatnības, slimības izpausmes vai apstākļi, kuros sūdzības pasliktinās vai uzlabojas. Ļoti būtiski arī ir noskaidrot pacienta viedokli un domas par savu slimību un tās iemesliem. Iespējams pacients pats ir pamanījis kādas likumsakarības slimības izpausmēs, kas var būtiski atvieglot ārstnieciskā preparāta meklējumus. Saruna vai kontakts ar pacientu ir ļoti svarīgs, jo tad var iegūt daudzpusīgu informāciju. Jāizprot fiziskais un emocionālais stāvoklis. Vienlaikus ārstam jābūt ļoti vērīgam, uzmanīgam un ieinteresētam, lai izprastu pacientu un viņa slimību. Sāpju aspektā ir jānoskaidro ne tikai sāpju cēlonis, bet arī to raksturs, izpausmes, uzlabošanās vai pasliktināšanās apstākļi, kā arī uzvedība sāpju laikā.

Piemēram, Nux vomica pacients būs ļoti ērcīgs un viegli aizkaitināms. Viņam slikti būs viss: traucēs troksnis, smakas un pat vēsums. Bet Nux moschata derēs pacientam ar izteiktu, uzkrītošu miegainību. Un, lai cik dīvaini tas nebūtu, šim pacientam sāpes atvieglos spēcīga uzspiešana uz sāpošās vietas.

Chamomilla – īstā kumelīte. Šie pacienti problēmsituācijās ir ļoti uzbudināti, naidīgi, viņiem var būt bezmiegs un uzvedība ir īpaši kaprīza. Sāpes šie pacienti nevar paciest nemaz, lai kāds arī būtu sāpju iemesls – dzemdības, zobu vai galvas sāpes. Viņi kliedz, skaļi vaid, skraida pa istabu, neļauj pieskarties un ir neiecietīgi, ar izteiktu aizvainojuma sajūtu un naidu uz visu pasauli. Šie cilvēki zina, ka dara slikti, bet savādāk viņi nevar un tas viņus tracina vēl vairāk.

Gluži pretēji uzvedīsies pacienti, kuriem būs piemērota Arnica. Vācu valodā šo zālīti sauc Fallkraut – krišanas zāle, jo galvenais arnikas pielietojums ir traumas un to sekas. Pacienti, kuriem būs piemērota arnika, ir mierīgi, labsirdīgi un ļoti pacietīgi, ātri nogurst un ir ļoti salīgi. Lai kāda arī būtu slimība vai stāvoklis, to noteikti pavadīs sāpes, tās būs galvenā sūdzība. Ja ir kāds augonis vai mieža grauds, tad vājinieks sūdzēsies par stiprām sāpēm, grūtniecei būs sāpīgas pat augļa kustības. Trauma vai tās sekas rada īpašas izmaiņas organismā, kuras var rasties ne tikai pēc kritiena, sitiena vai satricinājuma, bet arī pēc dzemdībām, zoba izraušanas, spontāniem asins izplūdumiem, miokarda infarkta, kā arī pēc ilgstošas fiziskas pārpūles (piemēram, muskuļu, balss saišu, acu). Šīs izmaiņas var rasties arī ilgstošas, smagas slimības vai emocionālas pārslodzes rezultātā. Un pārsteidzoši ir tas, ka arnika mazina arī senu traumu sekas.

Man ļoti mīļš preparāts ir Ignatia. Šis augs izsauc visu maņu orgānu pastiprinātu jutību, kas var beigties pat ar krampjiem. Šim preparātam ir raksturīga emocionāla komponente, kura traucē svarīgu organisma funkciju koordinācijai un pārvaldīšanai. Tas nozīmē, ka visu nelaimju sakne ir emocijas, kas saistītas ar bēdām, zaudējumu vai spriedzi. Bet reakcija uz pārdzīvoto izpaužas ar neticamu savaldību un intraversiju. No malas neviens nepateiks, ka, piemēram, jaukajai, smaidīgajai un laipnajai meitenei ir lielas bēdas. Viņa raud tikai viena, mājās un nevienam par saviem pārdzīvojumiem nestāsta. Tāda uzvedība ir ērta apkārtējiem, bet postoša pašam cilvēkam un rezultējas ar slimību. Ignacijai ir raksturīgas dīvainas punktveida sāpes, un pieskārieni sāpīgajai vietai ir neciešami.

Šo stāstu par preparātiem un homeopātijas iespējām sāpju un to seku mazināšanas procesā varētu turpināt vēl un vēl. Homeopātiski ir iespējams dziedināt ne tikai fiziskas sāpes, bet arī dvēseliskas ciešanas.

Esiet veseli un brīvi no sāpēm, lai varētu nodarboties ar galveno dzīvē – īstenot likteni!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.