Osteoporoze – aktuāla veselības aprūpes problēma

Ingvars Rasa

Dr., endokrinologs, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers

rudens-2013-osteoporoze-aktuala-problema

Pasaules Veselības Organizācija atzinusi osteoporozi par vienu no 10 būtiskām un invaliditāti izraisošām slimībām.

Osteoporoze kļuvusi par vienu no aktuālākajām veselības aprūpes problēmām visā pasaulē un rada ievērojamas izmaksas veselības aprūpē kopumā.

Izstrādātas 8 rekomendācijas osteoporozes jomā visām Eiropas Savienības valstīm

  1. ES dalībvalstu valdībām osteoporozes profilakse un ārstēšana jānosaka par vienu no veselības aprūpes mērķiem.
  2. Nepieciešama precīza informācija par osteoporozes izraisītajiem lūzumiem katrā valstī.
  3. Veselības aprūpes iestādēm jākoordinē veselības aprūpes resursu efektīva plānošana.
  4. Veselības aprūpes politikai jābūt vērstai uz to, lai iedzīvotāji uzņemtu optimālu kalcija un D vitamīna daudzumu.
  5. Osteoporozes diagnostikas pamatizmeklējumam – osteodensitometrijai – jābūt pieejamai pacientiem ar atbilstošām indikācijām un tieši šiem pacientiem izmeklējums valstij ir jāapmaksā.
  6. ES dalībvalstīm, izvēloties medikamentus osteoporozes ārstēšanai, jāievēro uz pierādījumiem balstītas medicīnas principi. Valsts apmaksātajiem osteoporozes medikamentiem jābūt pieejamiem visiem pacientiem ar atbilstoši pieņemtajām indikācijām.
  7. Valdībām jāatbalsta nacionālās zinātniskās biedrības, sniedzot tām finansiālu atbalstu. Nozīmīga prioritāte ir medicīnas profesionāļu izglītošana osteoporozes jomā.
  8. Nepieciešami zinātniski pētījumi par kaulu veselību kopumā.

Osteoporozes ārstēšanā izmantojamie medikamenti

Skeletu bieži uztver kā kaut ko stabilu un nemainīgu, taču tāpat kā visi pārējie organisma audi, arī kaulaudi nepārtraukti atrodas dinamiskā līdzsvarā – vienlaikus tie veidojas un noārdās. Osteoporozes ietekmē kaulos mainās vielmaiņas līdzsvars – samazinās kaulu veidošanās un pastiprinās noārdīšanās. Osteoporozes gadījumā lietojamie medikamenti samazina skriemeļu, augšstilba kaula un citu veidu lūzumus osteoporozes rezultātā par 40–90%. Bez atbilstošas ārstēšanas 86% gadījumu attīstās nākamais lūzums!

Osteoporozes medikamentu atšķirības

Osteoporozes ārstēšanā izmantotās medikamentu grupas atšķiras pēc medikamentu iedarbības, lietošanas veida un blakusparādībām. Latvijā pieejamas zāles tabletēs, pulvera veidā un injekcijās. Medikamentiem tablešu veidā ir dažāds lietošanas biežums: reizi dienā vai nedēļā, vai reizi mēnesī. Injicējamie medikamenti arī atšķiras pēc lietošanas biežuma, piemēram, reizi 3 vai 6 mēnešos, vai reizi 12 mēnešos. Izvēloties piemērotāko medikamentu, jāņem vērā, vai pacients varēs izpildīt medikamenta lietošanas noteikumus. Tā, piemēram, lietojot osteoporozes lielākās medikamentu grupas zāles – bisfosfonātus – precīzi jāievēro lietošanas instrukcija: pacientam pēc medikamenta ieņemšanas jāpaliek vertikālā stāvoklī vismaz 30–60 minūtes un šajā laikā nedrīkst atgulties. Pacienta blakusslimības, dzimums, augšstilba kaula endoprotezēšana un citi faktori ir tie apstākļi, kuri jāņem vērā, izvēloties piemērotāko medikamentu.

Katram pacientam ir iespējams piemeklēt atbilstošāko osteoporozes medikamentu, ņemot vērā osteoporozes smaguma pakāpi, tās cēloni un pavadošās slimības. Latvijā ir pieejamas visas nepieciešamās zāles osteoporozes ārstēšanai!

Pacienti stāsta, ka nereti ģimenes ārsts atsakās izrakstīt osteoporozes medikamentus ierobežoto finanšu līdzekļu dēļ. Šobrīd valsts kompensē 50% no medikamentu cenas, kas ir ievērojams atspaids pacientiem (tajā pat laikā jāpiekrīt viedoklim, ka valsts kompensācijas apjoms osteoporozes gadījumā ir nepietiekams un tam vajadzētu būt ne mazāk kā 75–90% apmērā, tāpat kā citu hronisku slimību gadījumos).

Aicinu visus pacientus katrā konkrētā gadījumā pārrunāt ar ārstu par piemērotāko osteoporozes medikamentu. Pārrunājiet ar savu ārstu par atbilstošākā medikamenta iegādes iespējām! Mēs, ārsti, varam Jums palīdzēt nesaliekties un nepadoties osteo­porozei!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.