Pasaules Osteoporozes diena – 20. oktobris

rudens-2013-osteoporozes-diena

Osteoporoze ir hroniska un progresējoša kaulu slimība, kurai raksturīgs pazemināts kaulu minerālais blīvums. Ja šī slimība netiek savlaicīgi atklāta un ārstēta, nelielas traumas rezultātā vai pat bez traumas var notikt kaulu lūzums. Pasaulē katrai trešajai sievietei pēc 50 gadu vecuma var attīstīties kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Osteoporoze ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti: kaulu lūzumi, darbaspēju un pašaprūpes spēju zudums, nepieciešamība ārstēties slimnīcā un hroniskas sāpes izraisa fiziskā un psiholoģiskā pašvērtējuma pazemināšanos, tāpēc ir būtiski savlaicīgi atpazīt un diagnosticēt osteoporozi.

vesela kaula attēls

Vesels kauls

Vārds «osteoporoze» cēlies no grieķu valodas: ostoun – kauls un poros – irdens, porains. Sākotnēji tika uzskatīts, ka osteoporoze nav slimība, bet gan ar vecumu saistītas izmaiņas kaulos. 18. gadsimtā skotu ķirurgs Džons Hanters pievērsa uzmanību tam, ka kauli cilvēka dzīves laikā mainās – jaunībā tie ir stingri un izturīgi, bet ar vecumu paliek irdenāki, poraināki un trauslāki. Bet tikai 19. gadsimta sākumā franču patologs un ķirurgs Jakobs Lobšteins šīm kaulu izmaiņām deva nosaukumu – osteoporoze. Viņš aprakstīja šo slimību, akcentējot, ka izmaiņas kaulos biežāk tiek atklātas sievietēm menopauzes vecumā. 20. gadsimtā vidū osteoporozei kā plaši izplatītai problēmai tika pievērsta uzmanība, uzsākta intensīva zinātniskā pētniecība. Tika atklāti faktori, kas palielina risku saslimt ar osteoporozi, paplašinājās diagnostiskās un ārstēšanas iespējas.

Kopš 1994. gada, pateicoties Pasaules Veselības Organizācijas darbam, ir kļuvis skaidrs, ka osteoporoze ir izplatīta saslimšana, tā būtiski ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti un cīņai pret to jāapvieno spēki. Šajā laikā daudzās valstīs uzsāk darbu pacientu, medicīnas profesionāļu un citu interesentu organizācijas un biedrības. Šo organizāciju mērķis ir informēt medicīnas darbiniekus, sabiedrību un pacientus par osteoporozi, par tās profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu.

Latvijas Osteoporozes biedrība tika dibināta 2001. gadā, bet 2008. gadā to pārdēvēja par Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociāciju (jeb saīsināti LOKMSA). LOKMSA prezidenta Ingvara Rasas vadībā arī Latvijā osteoporoze tiek aktualizēta gan medicīnas profesionāļu vidū, gan sabiedrībā. Viņa vadībā 2011. gadā asociācija izdeva vienotas osteoporozes vadlīnijas, kā arī citus materiālus, kas informē ārstus par situāciju Latvijā saistībā ar osteoporozi, kā arī sniedz padomus, kā pēc iespējas savlaicīgāk to diagnosticēt. Ar laikrakstu, radio un televīzijas starpniecību LOKMSA informē Latvijas iedzīvotājus par osteoporozi un tās izraisītām problēmām. Iedzīvotāji tiek mudināti rūpēties par savu kaulu veselību. Kopš asociācijas dibināšanas tā ir Starptautiskā Osteoporozes Fonda jeb International Osteoporosis Foundation biedrs.

bojāta kaula attēls

Bojāts kauls

Starptautiskais Osteoporozes Fonds ir dibināts 1998. gadā, apvienojoties Eiropas Osteoporozes Fondam jeb European Foundation for Osteoporosis un Starptautiskajai Skeleta Slimību Biedrību Apvienībai jeb International Federation of Societies on Skeletal Diseases. Starptautiskais Osteoporozes Fonds ir nevalstiska, bezpeļņas organizācija, kas apvieno un pārstāv medicīnas darbiniekus, pacientu organizācijas, zinātniekus, ārstus un farmaceitiskās kompānijas. Šis fonds apvieno 186 ārstu un pacientu organizācijas no 90 pasaules vietām un valstīm. Starptautiskā Osteoporozes Fonda darbības virzieni ir pētniecība, medicīnas profesionāļu un pacientu biedrību attīstība un organizācija, politika un interešu aizstāvība, apmācība un izglītošana.

Lai veicinātu osteoporozes atpazīstamību pasaulē, viena diena gadā – 20. oktobris – tiek veltīta osteoporozei. ANO un PVO 20. oktobri pasludināja par Pasaules Osteoporozes dienu. Ar šo dienu tiek uzsākta ikgadēja ar osteoporozi saistīta kampaņa, kuras mērķis ir uzlabot osteoporozes atpazīstamību sabiedrības vidū, kā arī sabiedrības izglītošana par faktoriem, kas var veicināt osteoporozes attīstību, tās profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu, kā arī sniedz atbalstu tiem pacientiem, kuriem ir atklāta osteoporoze. Šo dienu atzīmē visas Starptautiskā Osteoporozes Fonda dalībvalstis, tajā skaitā arī Latvija. Pirmo reizi Pasaules Osteoporozes diena tika atzīmēta 1996. gadā. To organizēja Apvienotās Karalistes Nacionālā Osteoporozes biedrība, bet jau 1998. gadā šīs dienas organizāciju uzņēmās Starptautiskais Osteoporozes Fonds.

Ik gadu Starptautiskais Osteoporozes Fonds iezīmē virzienu, kam turpmākā gada laikā kampaņā saistībā ar osteoporozi tiks veltīta pastiprināta uzmanība. Pasaules Osteoporozes dienas tematika iepriekšējos gadus bija ļoti dažāda.

  • 1996.–1998. gadā «Osteoporozes atpazīstamības popularizēšana iedzīvotāju vidū».
  • 1999. gadā «Osteoporozes riska faktoru un pazīmju atpazīšana un izprašana, lai veicinātu agrīnu diagnostiku».
  • 2000. gadā «Kā uzbūvēt stiprus kaulus?».
  • 2001. gadā «Kaulu veidošanās jauniem cilvēkiem».
  • 2002. gadā «Osteoporoze un darba apstākļi».
  • 2003. gadā «Dzīves kvalitāte un osteoporoze».
  • 2004. gadā «Osteoporoze vīriešiem».
  • 2005. gadā «Fiziskā aktivitāte – kusties vai zaudē!».
  • 2006. gadā «Bone Appetit! Jeb uztura nozīme osteoporozes profilaksē un ārstēšanā».
  • 2007. gadā «Novērsiet kaulu lūzumus!».
  • 2008. un 2009. gadā «Stāvi stalti un runā par savu kaulu veselību!».
  • 2010. gadā «Mugurkaula skriemeļu lūzumi: atpazīsti!».
  • 2011. gadā «Kalcijs, vitamīns D un vingrojumi: 3 soļi osteoporozes profilaksē».
  • 2012. gadā «Padari pirmo lūzumu par pēdējo!».

2013. gadā Pasaules Osteoporozes dienā īpaša uzmanība tiks veltīta menopauzes vecuma sievietes kaulu veselībai. Zinātniski pierādīts, ka sievietēm kaulu struktūra ir trauslāka, un ļoti liela nozīme kaulu veselībā ir sievietes hormonu – estrogēnu ietekmei. Menopauzes laikā (vidēji pēc 50 gadu vecuma) sievietes organismā mainās hormonu līdzsvars – mazinās estrogēnu ietekme. Estrogēni sievietes organismā darbojas kā kaulu «aizsargs», bet, iestājoties menopauzei, šī aizsardzība zūd, kā rezultātā kauli kļūst trausli. Sievietei šajā vecumā ir būtiski ikdienas steigā neaizmirst par kaulu veselību un savlaikus parūpēties par savu nākotni.

Slavenā komiķe Džoanna Riversa teikusi: «Nekad, pat savos sliktākajos sapņos, nebiju domājusi, ka man var būt osteoporoze. Tagad es zinu, man bija jāpievērš vairāk uzmanības tiem riska faktoriem, kas ietekmē manu kaulu veselību. Man bija jārūpējas vairāk par saviem kauliem. Jābūt atbildīgam par savu veselību un savu kaulu veselību».

2013. gadā cilvēki tiek mudināti runāt par osteoporozi ar saviem draugiem un tuvākajiem un sniegt atbalstu tiem, kuriem osteoporoze ir jau diagnosticēta vai jau ir bijis ar osteoporozi saistīts lūzums. Jābūt atbildīgam par kaulu veselību un jāpārrunā ar savu ārstējošo ārstu par šo saslimšanu, tās diagnostikas un ārstēšanas iespējām.

“Stiprākas ar atbalstu!”

Šogad Starptautiskais Osteoporozes Fonds atgādina – kaulu veselības pamati tiek likti jaunībā! Pietiekama fiziskā aktivitāte, kalcija un D vitamīna optimāla lietošana jaunībā nodrošina stiprākus kaulus vecumdienās.

Francijas nacionālās futbola izlases dalībnieks Gregorijs Kupē atzīmēja: «Mans padoms jaunām meitenēm un zēniem ir nodarboties ar sportu un fiziskiem vingrinājumiem. Kusties vai zaudē!».

Atbalstīsim Pasaules Osteoporozes dienu, pārrunāsim par osteoporozi ar savu ārstu un rūpēsimies par sevi un tuvākajiem. Lai apliecinātu savu dalību un atbalstu Pasaules Osteoporozes dienā – 20. oktobrī ģērbieties baltā!

Raksts sagatavots pēc Starptautiskā Osteoporozes Fonda materiāliem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.