Locītavu endoprotezēšanas iespējas Latvijā

Evita Fridrihsone

Dr., traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte

Sergejs Zadorožnijs

Dr., traumatologs ortopēds, pētniecības un endoprotēžu reģistra vadītājs, traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, Latvijas Universitāte

pavasaris-2015-endoprotezesana

Gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšana – vispārēja informācija

Locītavas endoprotezēšana ir slimas locītavas aizvietošana ar mākslīgu, ko sauc par endoprotēzi. Osteoartrīts, reimatoīdais artrīts un iedzimtas locītavu patoloģijas ir galvenās slimības, kuru gadījumā pastāv varbūtība, ka pacientam būs nepieciešams veikt locītavu aizvietošanu jeb endoprotezēšanu. Minētajām slimībām progresējot, parādās pastāvīgas sāpes, kustību traucējumi, turklāt nereti cilvēks ir spiests izmantot ratiņkrēsla palīdzību vai pat maksimāli izvairīties no kustībām. Diemžēl slimībai ir tendence arvien progresēt, līdz ar to pastiprinās arī sāpes un diskomforta sajūta kopumā.

Locītavu endoprotezēšanas mērķis ir mazināt sāpes un uzlabot slimo locītavu kustības. Ja stīvas, sāpīgas locītavas dēļ Jūs esat spiests samazināt vai pat pārtraukt ikdienas aktivitātes, tad veiksmīga operācija dod iespēju tās atjaunot. Visbiežāk endoprotezēšanu veic gados vecākiem cilvēkiem, tomēr nereti tā ir nepieciešama arī gados jauniem cilvēkiem.

Operācija ir adekvāts risinājums gadījumos, kad konservatīva jeb neķirurģiska ārstēšana nav bijusi efektīva. Pirms domāt par operāciju, Jums ir iespēja uzlabot locītavu funkciju ar medikamentiem, fizikālo terapiju, ārstniecisko vingrošanu un staigāšanas palīglīdzekļiem.

Ja Jūs uzskatāt, ka iepriekš minētā ārstēšana vairs nav efektīva, tad jāpiesakās uz konsultāciju pie traumatologa ortopēda, kas specializējies endo­pro­tezēšanā.

Locītavas endoprotezēšanas operācija ir tikai daļa no kopējā ārstēšanās procesa. Ne mazāk svarīga ir rehabilitācija – fizioterapijas un rehabilitācijas speciālists Jums iemācīs nostiprināt muskuļus, izstrādāt kustības un pareizi pārvietoties. Pamazām Jūs palielināsiet slodzi uz operētās kājas, līdz Jūs varēsiet pilnībā staigāt bez kruķu palīdzības.

Tomēr jāsaprot, ka, neskatoties uz to, ka sāpes kļūs mazākas, kā pirms operācijas, un kustības uzlabosies – endoprotēze nav paredzēta aktīviem sporta veidiem. Laika gaitā Jūs varēsiet peldēt vai braukt ar riteni, taču skriešana un ar skriešanu saistīti sporta veidi var apdraudēt sekmīgu gala rezultātu.

Gūžas un ceļa locītavu endoprotēzes

Gūžas locītavas protēze var būt:

  • pilnīga (jeb totālā) – kad aizvieto gan locītavas iegurņa daļu, gan ciskas daļu;
  • cervikokapitālā – kad aizvieto tikai ciskas daļu ciskas kaula kakliņa lūzuma gadījumā.

Iegurņa daļa pēc formas atgādina dabīgo locītavas iedobumu un ir līdzīga pussfērai. Tā var sastāvēt no 1 vai 2 komponentiem. Gadījumā, ja tā ir vienkomponenta, tad to veido polietilēns (plastmasa), un to iecementē iekšā kaulā ar speciāla medicīniskā metilakrilāta cementa palīdzību. Gadījumā, ja tā ir divkomponentu protēze, tad vienu komponentu, ko bez cementa stabili fiksē kaulā – veido metāls, bet otro, ko ieliek pirmajā un līdz ar to sauc par ieliktni vai starpliku, veido polietilēns vai keramika.

Ciskas daļa sastāv no kājiņas un galvas. Kājiņu veido metāls, ko iecementē vai bez cementa fiksē ciskas kaula kanālā, bet galvu – metāls vai keramika. Galvu uzliek virsū kājiņas kakliņam, un tā veido locītavu kustīgo daļu ar iegurņa pussfērisko daļu (skat. 1. un 2. zīmējumu).

Ciskas kaula kakliņa lūzuma gadījumā bieži izmanto cervikokapitālo protēzi, kas sastāv tikai no ciskas daļas un apvieno sevī kājiņu un galvu vienā implantā (skat. 3. zī­mē­jumu).

Līdz ar to izšķir 3 gūžas locītavas totālās endoprotēzes pēc to fiksācijas veida:

  • cementējamā – gan iegurņa, gan ciskas daļas ir cementējamās;
  • bezcementa – gan iegurņa, gan ciskas daļas fiksējas kaulā mehāniski;
  • hibrīda – iegurņa daļa bezcementa fiksācijā, bet ciskas – cementējamā vai arī otrādi (tā sauktais reversais jeb apgrieztais hibrīds).

Ceļa locītavas protēze var būt:

  • pilnīga (totālā) – aizvieto gan augšstilba un apakšstilba daļu, gan ceļa kaula daļu (skat. 4. un 6. zīmējumu);
  • bikondilārā – aizvieto augšstilba un apakšstilba daļu (skat. 5. zīmējumu);
  • unikondilārā – aizvieto tikai augšstilba un apakšstilba daļu vienu pusi (ārējo vai iekšējo) (skat. 6. zīmējumu);
  • patelofemorālā – aizvieto augšstilba un ceļa kaula daļu.

Augšstilba un apakšstilba daļas veido metāls, kas pēc formas atgādina dabīgas kaulu locītavu virsmas. Abas daļas parasti fiksē pie kauliem ar speciālā medicīniskā metilakrilāta cementa palīdzību, tomēr pastāv arī bezcementa fiksācijas implanti, kurus mūsu valsts slimnīcās neizmanto lielāku izmaksu dēļ. Starp abām daļām ievieto polietilēna (plastmasas) vai keramikas implantu. Šis implants, ko sauc par starpliku, nodrošina stabilitāti un kustības ceļa locītavā. Dažām protēzēm starplika un apakšstilba daļa ir apvienotas vienā polietilēna implantā, ko uzreiz ar cementa palīdzību fiksē apakšstilbā pie lielā liela kaula. Ceļa kaula daļa veidota no polietilēna, ko līdzīgi fiksē kaulā ar cementa palīdzību.

Visi komponenti (implanti) ir biosavienojami – tas nozīmē, ka tie ir speciāli izstrādāti, lai organisms tos pieņemtu. Tie ir izturīgi pret koroziju, nodilumu un sabrukumu.

pavasaris-2015-endoprotezesana-shema-lv

Kas notiks slimnīcā endoprotezēšanas gadījumā?

Sākotnēji gūžas vai ceļa slimības ārstē ar medikamentiem, fizikālo terapiju, ārstniecisko vingrošanu un staigāšanas palīglīdzekļiem, taču, ja šķiet, ka konservatīvā ārstēšana vairs nav efektīva, jāpiesakās uz konsultāciju slimnīcas ambulatorajā nodaļā pie ārsta traumatologa ortopēda, kas specializējies endoprotezēšanā.

Šobrīd 90% gadījumu valsts ap­maksā tikai cementējamās gūžas locītavas endoprotēzes, tomēr, pastāvot noteiktiem medicīniskiem kritērijiem, (skat. 18. pielikumu Ministru kabineta 2013. gada 17. de­cembra noteikumiem Nr. 1529) (aptuveni 10% gadījumu) endoprotezēšanas speciālistam ir tiesības izmantot arī bezcementa gūžas locītavas komponentus.

Ja Jūs nevēlaties gaidīt valsts ap­maksāto endoprotēžu rindā, ir iespēja paātrināt rindu, apmaksājot 50% no valsts piešķirtā finansējuma. Ja pastāv noteikti medicīniskie kritēriji, traumatologs ortopēds Jūs nosūtīs uz konsīliju steidzamai endo­­protezēšanai.

Vienmēr pastāv iespēja pieteikties operācijai ārpus valsts rindas, t. i., par pilnu samaksu.

Pienākot valsts rindai, Jums tiks nosūtīta vēstule, ar ko Jums jāvēršas pie traumatologa ortopēda, lai saskaņotu operācijas datumu.

2–4 nedēļas pirms operācijas (iepriekš pierakstoties) ir jāierodas pirmsoperāciju izmeklēšanas nodaļā. Nākot uz pirmsoperāciju izmeklēšanas nodaļu, līdzi jābūt:

  • 2 nosūtījumiem no ģimenes ārsta (uz operāciju un uz pirmsoperācijas izmeklēšanu);
  • sterilam trauciņam ar rīta urīnu;
  • ehokardiogrammai (>60 gadu vecumam pacientiem ar sirds slimībām);
  • plaušu rentgenam ar aprakstu;
  • mugurkaula jostas daļas rentgenam ar slēdzienu;
  • medikamentiem, ko lieto ikdienā;
  • izrakstiem no slimnīcām un ārstiem;
  • ginekologa (sievietēm) vai urologa (vīriešiem) konsultanta slēdzienam;
  • stomatologa slēdzienam.

Šajā nodaļā Jūs pavadīsiet vienu darba dienu no plkst. 8.00 līdz 16.00. Jums veiks urīna analīzi (līdzi jāatnes sterili savākta rīta urīna vidējā porcija) un no paša rīta ņems asins analīzi no vēnas (tukšā dūšā), taisīs elektrokardiogrammu. Pēc tam Jūs nosūtīs uz rentgenu, pēc kura Jums būs iespēja pabrokastot. Atgriežoties nodaļā, Jūs izmeklēs speciāli apmācīts ārsta palīgs un anesteziologs, kurš Jums piemēros anestēzijas veidu, kas būs atkarīgs no operācijas apjoma, Jūsu veselības stāvokļa un Jūsu personīgajām vēlmēm. Ja nepieciešams, anesteziologs pieaicina terapeitu un neirologu. Rezultātā Jūs saņemsiet izmeklējumu izdruku ar rekomendācijām, kādas Jums ir jāievēro pirms operācijas. Dažkārt pēc papildu izmeklējumiem un/vai medikamentu maiņas Jums jāatkārto vizīte šajā nodaļā.

Uz operāciju slimnīcā jāstājas dienu iepriekš (ja nav noteikts citādi), līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu un nosūtījumu no ģimenes ārsta vai čeku par apmaksātu operāciju (maksas endoprotezēšanas gadījumā). Ja Jūs apmaksājāt pusi no valsts piešķirtā finansējuma, arī jābūt maksājuma čekam. Neaizmirstiet paņemt pirmsoperācijas sagatavošanas pārskatu un kruķus. Kruķi Jums būs vajadzīgi, mācoties staigāt pēc gūžas vai ceļa locītavas endoprotezēšanas.

Operācijas zālē Jūs vēlreiz ar anesteziologu pārrunāsiet anestēzijas veidu. Uzreiz pēc operācijas Jūs aizvedīs uz pēcoperācijas palātu, kur Jūs nepārtraukti uzraudzīs māsas līdz pat nākamās dienas rītam. Pretsāpju medikamenti, antikoagulanti (asins šķidrinātāji trombožu profilaksei pēc operācijas) un antibiotikas infekciju profilaksei Jums nodrošinās visu laiku, ko Jūs pavadīsit slimnīcā.

Locītavas endoprotezēšana ir sli­mas locītavas aizvietošana ar endoprotēzi ar mērķi mazināt sāpes un uzlabot kustības, tomēr ir jāsaprot, ka tā vairs nebūs Jūsu dabiskā locītava, bet gan mehāniska ierīce! Tāpēc sākotnēji locītavu slimības ārstē ar medikamentiem, fizikālo terapiju, ārstniecisko vingrošanu un staigāšanas palīglīdzekļiem.

Visbiežāk skartās locītavas, kurām jāveic endoprotezēšana, ir gū­žas un ceļa locītavas.

Lai saņemtu valsts finansēto operāciju, Jums ir jāstājas rindā.

Atcerieties, ka labu rezultātu no­drošina ne tikai operācija, bet arī rūpīga sagatavošanās un ārstēšanās specializētā centrā ar standartizētiem diagnostikas un ārstēšanas pro­­tokoliem.

You may also like...

1 Response

  1. Vita says:

    Labdien, Vai jus varetu ieteikt kurs arsts taisa pleca locitavas endorpotezesanu, jo par to ir maz informacijas. Visur tikai guzas un celgali. Paldies

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.