Asins analīzes – kā pareizi veikt?

Olga Degtjarova

SIA "Centrālā laboratorija", vadītāja medicīnas jautājumos

rudens-2015-asins-analizes

Mūsdienās tā ir ikdienas prakse – nodot asins analīzes, lai noskaidrotu, kāds ir veselības stāvoklis. Pacientiem ar kaulu veselības problēmām ir spektrs ar analīzēm, kuras ārsts varētu rekomendēt. Bet bieži vien laika trūkuma dēļ ārsts neizskaidro, ko veiktās analīzes uzrāda, kāpēc tās ir jāveic un kā pareizi tās ir jāveic. Šajā rakstā jūs atradīsiet atbildes uz šiem jautājumiem.

Kalcija līmenis asinīs

Lielākā kalcija daļa organismā atrodas kaulos. Atlikušais kalcijs atrodas asinīs un tam piemīt dažādas funkcijas. Simptomi, kas norāda uz kalcija trūkumu organismā ir, piemēram, ātra nogurdināmība, vājums, pasliktināts zobu stāvoklis. Kalcija līmeņa izmaiņas ir bīstamas bērniem, jo šajā vecumā notiek aktīva kaulaudu veidošanās.

Kalcija līmenis ir jāpārbauda osteoporozes, augšanas traucējumu gadījumā, pacientiem ar nieru slimībām, samazinātu epitēlijķermenīšu darbību, ļaundabīgām slimībām. Pēc vairogdziedzera un epitēlijķermenīšu operācijām kalcija līmenis asinīs ir jānosaka obligāti.

Kā pareizi nodot analīzes? Analīzes ir jānodod tukšā dūšā. Tas nozīmē, ka nav ēsts vismaz 12 stundas (arī rīta kafijas vai tējas tase, vai sulas glāze ir ēdiens!). To, cik bieži jānosaka kalcija līmenis asinīs, rekomendēs jūsu ģimenes ārsts vai endokrinologs. Bieži analīzēs kalciju saīsināti apzīmē ar Ca2+.

Paratireoīdais hormons

Paratireoīdo hormonu izdala dziedzeri, kas atrodas blakus vairogdziedzerim – epitēlijķermenīši, un to lielākā nozīme ir regulēt kalcija līmeni asinīs. Šī hormona veidošanās un izdalīšanās ir mainīga un atkarīga no kalcija un vitamīna D koncentrācijas asinīs. Paratireoīdais hormons paātrina ar uzturu uzņemtā kalcija uzsūkšanos, samazina kalcija izdalīšanos caur nierēm un nepieciešamības gadījumā (kad asinīs kalcija līmenis ir pazemināts) atbrīvo kalciju no kauliem. Ja asinīs ir ļoti daudz kalcija, šī hormona izdalīšanās tiek samazināta.

Nosakot paratireoīdā hormona līmeni asinīs kopā ar kalcija līmeni, var spriest par kaulu veselību.

Paratireoīdā hormona līmeni jānosaka pacientiem ar diagnosticētu osteoporozi vai aizdomām par to, vairākiem lūzumiem, izmaiņām mugurkaula skriemeļos un pacientiem ar hronisku nieru slimību, t. sk. tiem, kuriem veic nieru aizstājterapiju jeb dialīzi.

Kā pareizi nodot analīzes? Analīzes ir jānodod no rīta, tukšā dūšā. Iepriekš nedrīkst lietot alkoholu vai aktīvi nodarboties ar sportu. To, cik bieži jānosaka paratireoīdā hormona līmenis asinīs, rekomendēs jūsu ģimenes ārsts vai endokrinologs. Bieži analīzēs paratireoīdo hormonu saīsināti apzīmē ar PTH.

Vitamīns D jeb 25 (OH) D vitamīns

Vitamīns D ietekmē kalcija un fosfora – kaulu celtniecības materiāla – vielmaiņu organismā. Galvenā vitamīna D nepietiekamības izpausme bērniem ir rahīta attīstība, savukārt pieaugušajiem nepietiekams vitamīna D līmenis saistīts ar lielāku osteoporozes attīstības risku.

Kā pareizi nodot analīzes? Analīzes ir jānodod no rīta, tukšā dūša, nedrīkst smēķēt 30 minūtes pirms asins analīzes veikšanas. Vitamīna D līmeni, ja vien nepastāv sūdzības vai osteoporoze, visefektīvāk būtu noteikt laikā no janvāra līdz aprīlim, jo šajā laikā ir samazināta saules ekspozīcija. Ja ārsts rekomendē uzsākt ārstēšanu ar vitamīnu D, atkārtoti vitamīna D līmenis jānosaka ne ātrāk kā 2–3 mēnešus pēc ārstēšanas uzsākšanas. Bieži analīzēs vitamīnu D saīsināti apzīmē ar 25(OH)D.

Fosfora līmenis asinīs

Lielākā daļa fosfora (no 80 līdz 85%) organismā atrodas kaulos hidroksiapatīta veidā. Palielināts fosfora līmenis var būt hroniskas nieru slimības pacientiem un pacientiem ar pārmērīgi lielu vitamīna D līmeni asinīs un pavājinātu epitēlijķermenīšu darbību. Pazemināts fosfora līmenis asinīs var būt pacientiem ar vitamīna D deficītu, augšanas hormona deficītu, pastiprinātu epitēlijķermenīšu darbību. Fosfora līmeņa noteikšana asinīs ir svarīga pacientiem ar kaulu, nieru vai epitēlijķermenīšu slimībām.

Kā pareizi nodot analīzes? Analīzes ir jānodod no rīta, tukšā dūšā. Iepriekš nedrīkst lietot alkoholu vai aktīvi nodarboties ar sportu. Ja lietojat fosforu saturošus medikamentus, to lietošana jāpārtrauc iepriekšējā dienā pirms analīžu nodošanas. Bieži analīzēs fosfora līmeni saīsināti apzīmē ar P.

Kaulu vielmaiņas marķieri

Pastāv divu veidu kaulaudu vielmaiņas marķieri – kaulaudu veidošanās marķieri un kaulaudu noārdīšanās marķieri.

Asinīs nosakāmie kaulveides marķieri ir sārmainā fosfatāze (tās kaulu frakcija), osteokalcīns, I tipa prokolagēna N–propetīds jeb P1NP un I tipa prokolagēna C–propetīds jeb P1CP. Kaulu noārdīšanās marķieri arī ir olbaltumvielu fragmenti, bet tie izdalās asins straumē kaulaudu noārdīšanās laikā. Asinīs nosakāmie noārdīšanās marķieri ir I tipa prokolagēna C–termināla telopeptīds jeb CTX un I tipa kolagēna N–termināla telopeptīds jeb NTX.

Kā pareizi nodot analīzes? Analīzes ir jānodod no rīta, tukšā dūšā. Iepriekš nedrīkst lietot alkoholu vai aktīvi nodarboties ar sportu. Pacientiem, kuri ārstēšanā saņem lielas biotīna jeb vitamīna B7 devas (vairāk kā 5 mg dienā), asins analīzes var nodot tikai 8 stundas pēc pēdējās biotīna devas saņemšanas! Kaulu rezorbcijas marķierus nosaka pirms osteoporozes ārstēšanas uzsākšanas un atkārtoti 3, 6 un 12 mēnešus pēc ārstēšanas uzsākšanas.

Rūpējieties par savu kaulu veselību, un, ja ir nepieciešams veikt asins analīzes, veiciet tās pareizi!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.