D vitamīns – kā un cik bieži lietot?

Jekaterina Āboliņa

Dr., žurnāla “Kaulu Veselība” atbildīgā redaktore

rudens-2018-vitamini-kapsulas

Pēdējos gados daudz uzmanības tiek veltīts D vitamīna izpētei. Klīniskajos un zinātniskajos pētījumos tiek meklēti jauni pierādījumi par D vitamīna ietekmi uz organismu un tā nozīmi daudzu orgānu sistēmu darbībā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta D vitamīna nepietiekamības un deficīta novēršanai un ārstēšanai, ņemot vērā, ka pasaulē D vitamīna deficīts ir pietiekami izplatīta veselības problēma.

Attīstoties farmācijas nozarei un arī jaunām tehnoloģijām, tiek piedāvāti daudzi un dažādi ārstnieciskie preparāti un uztura bagātinātāji, kas atšķiras pēc sastāva D vitamīna nepietiekamības un deficīta novēršanai. Savukārt ārstēšanā visplašāk izmanto 25(OH)D3 vitamīnu jeb holekalciferolu saturošos ārstnieciskos preparātus.

D vitamīna nepietiekamības ārstēšana ir visai vienkāršs process, taču tas prasa arī noteiktu paša pacienta ieguldījumu, tāpēc optimāla 25(OH)D3 vitamīna līmeņa sasniegšanai pacientam ir ilgstoši, dažreiz – ļoti ilgstoši, citos gadījumos – pat visu mūžu, jālieto D vitamīns uzturošā devā. Ņemot vērā, ka optimāla 25(OH)D3 vitamīna līmeņa (45–50 ng/ml) sasniegšana prasa ilgāku laiku un pacienti ne vienmēr ir gatavi lietot rekomendēto terapiju katru dienu vai aizmirst iedzert rekomendēto medikamentu, tika veikti vairāki novērojuma pētījumi par savstarpējo sakarību starp D vitamīna lietošanas režīmu un to ietekmi uz 25(OH)D3 vitamīna līmeni asinīs.

Piemēram, 2016. gadā veiktajā klīniskajā pētījumā Lielbritānijā ar 338 pansionātu pacientiem tika novērtētas D vitamīna līmeņa izmaiņas pēc četru mēnešu ārstēšanas ar D3 vitamīnu saturošiem medikamentiem. Tika pierādīts, ka vislabāk kopējo D vitamīna līmeni paaugstina 600 SV D vitamīna deva katru dienu – par 18,9 ng/ml četru mēnešu laikā; 4200 SV deva reizi nedēļā četru mēnešu laikā paaugstina D vitamīna līmeni par 16,3 ng/ml, bet vismazāk D vitamīna līmeni paaugstina 18000 SV deva reizi mēnesī – tikai par 11 ng/ml četru mēnešu laikā.

Kanādas klīniskajā pētījumā, kurš tika publicēts 2013. gadā, pierādīts, ka retāka D vitamīna lietošana (piemēram, reizi vai divas nedēļā) mazākās devās neietekmēja kopējo 25(OH)D3 vitamīna līmeni un efektivitātes ziņā līdzinājās situācijai, kad D vitamīns vispār netika lietots.

Kopumā vairākos pētījumos visā pasaulē tika secināts, ka biežāka D vi­tamīna lietošana mazākās devās efektīvi paaugstināja un nodrošināja pietiekamu 25(OH)D3 vitamīna līmeni asinīs, taču D vitamīna lietošana reizi nedēļā lielākās devās (summējot visas nedēļas devas) sniedza praktiski līdzvērtīgu efektu. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad tika aizmirsts iedzert savu ikdienas D vitamīna devu, to var iedzert arī nākamajā dienā kopā ar nākamās dienas devu vai arī atsevišķos gadījumos iespējams lietot D vitamīna saturošos medikamentus reizi nedēļā par visām dienām kopā.

2013. gadā Lielbritānijā tika veikts vēl viens klīniskais pētījums, kurā tika salīdzināta D vitamīna uzņemšana iekšķīgi lietojamo medikamentu (piemēram, tablešu, kapsulu) veidā ar D vitamīna injekcijām muskulī. Salīdzinot ar D vitamīnu tablešu un kapsulu formā, injicējamais D vitamīns lēnāk izdalījās asinīs, tāpēc tā ievadīšanu varēja veikt retāk – reizi vai divas gadā un ievadīt to lielākās devās. Tomēr arī šis D vitamīna ievadīšanas veids vairāk piemērots un paredzēts pacientiem, kuri noteiktu saslimšanu vai stāvokļu rezultātā (piemēram, kuņģa un zarnu trakta slimības vai operācijas) nespēj uzņemt D vitamīnu iekšķīgi lietojamo medikamentu veidā.

Lietojot D vitamīnu lielākās devās, pastāv bažas par šāda lietošanas režīma drošību. Iepriekš minētajos klīniskajos pētījumos tika pierādīts, ka D vitamīna maksimālā droši lietojamā deva ir 10 000 SV katru dienu, tomēr 25(OH)D3 vitamīna līmenim asinīs nevajadzētu pārsniegt 50 ng/ ml.

Jāatceras arī, ka D vitamīns ir taukos šķīstoša viela, tāpēc vislabākais tā uzņemšanas veids ir eļļas veidā (piemēram, kapsulās), kā arī tā lietošana būtu jāsaskaņo ar ēdienreizēm.
Lietojot D vitamīnu regulāri, kā arī kontrolējot D vitamīna līmeni asinīs, ir iespējams iegūt visus labumus, ko sniedz pietiekams vai optimāls D vitamīna līmenis!

Vairāk par D vitamīna labvēlīgo ietekmi organismā lasiet žurnāla “Kaulu Veselība” iepriekšējos numuros mūsu mājaslapā www.kauluveseliba.lv

Esiet informēti un lietojiet D vitamīnu pareizi!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.