Dabas sniegts risinājums locītavām
Muskuļi un locītavas strādā katru dienu, jo mēs nepārtraukti kustamies. Tomēr pat visparastākās ikdienas nodarbības var būt apgrūtinātas, ja tās pavada osteoartrīta izraisītas sāpes.
Osteoartrīta cēlonis ir gan iedzimtība, gan dzīvesveids. Vielmaiņas traucējumi, pastāvīga locītavu pārslodze intensīvu sporta nodarbību, fiziska darba un liekā svara gadījumos var veicināt osteoartrīta attīstību. Arī mazkustīgs dzīvesveids paaugstina slimības risku, veicinot locītavu audu atrofiju.
Pēdējos gados osteoartrīts vairs nav tikai vecu ļaužu slimība. Osteoartrīts var būt arī jaunākiem cilvēkiem, īpaši pēc traumām. Dažkārt pēc locītavas traumas slimība kļūst pamanāma tikai pēc vairākiem gadiem!
Osteoartrītu nav iespējams izārstēt, un terapijas mērķis parasti ir sāpju mazināšana, kustību uzlabošana un to apjoma saglabāšana, kā arī slimības progresēšanas kontrole. Pacientiem ar osteoartrītu jāizvairās no pārmērīgām fiziskām slodzēm. Viņiem tiek ieteiktas mērenas intensitātes fiziskās aktivitātes – aerobie (izturības), spēka un stiepšanās vingrojumi. Par labu nāk arī ķermeņa masas samazināšana un ikdienas pārslodzes pārtraukšana slimai locītavai.
Sāpju mazināšanai neilgu laiku var lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NSPL). Tomēr tie mēdz izraisīt kuņģa gļotādas bojājumus un paaugstina esošo čūlu asiņošanas risku, jo iedarbojas uz asinsreci. Tāpēc arī pacientiem ar sirds-asinsvadu saslimšanām, kuri lieto asinis šķidrinošos medikamentus, jābūt īpaši piesardzīgiem, lietojot NSPL. Tāpat NSPL medikamenti var aizturēt šķidrumu organismā un traucēt vai pat pilnībā pārtraukt nieru darbību. Visu minēto blakusparādību dēļ tiek meklētas alternatīvas metodes osteoartrīta radīto sāpju un diskomforta mazināšanai. Viens no tādiem dabas dotiem risinājumiem ir uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir mežrozīšu augļu pulveris vai tā ekstrakts.
Mežrozīšu augļu pulvera ietekme uz osteoartrīta gaitu tika pierādīta vairākos klīniskajos pētījumos. Tā iedarbības mehānisms vēl nav pilnībā skaidrs, tomēr efektivitāte, iespējams, ir saistīta ar mežrozīšu augļu atsevisķu sastāvdaļu pretiekaisuma un antioksidatīvajām īpašībām. Pēc WOMAC skalas (skala, ar kuras palīdzību novērtē pacientu ar osteoartrītu sāpju līmeni, locītavu stīvumu un pacientu funkcionālo aktivitāti) rezultātiem mežrozīšu augļu pulveris spēj mazināt locītavu sāpes un uzlabot to lokanību, kā arī palielināt kustību apjomu locītavās pacientiem, kuri slimo ar osteoartrītu. Būtiska uzlabošanās ir pierādīta jau pēc trīs nedēļu ilgas mežrozīšu augļu pulvera lietošanas, un tā tika novērota vairāk nekā 80% pētījuma dalībnieku. Turklāt 40–50% šo pētījumu dalībnieku norādīja, ka, papildinot uzturu ar mežrozīšu augļu pulveri, viņi varēja samazināt pretsāpju un NSPL lietošanas biežumu.
Lietojot mežrozīšu augļu pulveri, uzlabojās arī vispārējā labsajūta, paaugstinājās enerģijas līmenis un dzīves kvalitāte pacientiem ar jau esošām locītavu problēmām. R. Christensen, analizējot trīs klīnisko pētījumu datus, kuros tika iekļauti dati par 287 osteoartrīta pacientiem, noskaidroja, ka mežrozīšu augļu pulvera lietošanas rezultātā nozīmīgi samazinās sāpes. Mežrozīšu augļu pulvera sāpju mazinošais efekts faktiski bija vienlīdzīgs pretsāpju efektam no NSPL lietošanas.
Tika veikti vairāki klīniskie pētījumi arī par kolagēna hidrolizāta lietošanu pacientiem ar apstiprinātu osteoartrīta diagnozi. Kolagēna hidrolizāts ir plaši pētīts līdzeklis osteoartrīta terapijā, un pētījumos tika pierādīts, ka tas stimulē II tipa kolagēna veidošanos locītavas šūnās. Tiek uzskatīts, ka kolagēna hidrolizāta peptīdi tiek izmantoti kā izejmateriāli skrimšļa veidošanai. Hidrolizētam kolagēnam raksturīgs augsts aminoskābju prolīna un glicīna saturs, kuras ir nepieciešamas skrimšļa veidošanai. Vēl viena hipotēze norāda, ka kolagēna hidrolizāts ietekmē kaulu metabolismu, kam ir loma osteoartrīta patoģenēzē.
Štefena Esera (Oesser) veiktajos pētījumos ar dzīvniekiem tika pierādīts, ka kolagēna hidrolizāta pievienošana primārajiem hondrocītiem stimulē II tipa kolagēna un proteoglikānu sintēzi par 20%. Bet ja kolagēna hidrolizātu lieto kombinācijā ar mežrozīšu augļu pulvera ekstraktu, biosintēze palielinās vēl par 20–40%. Tādējādi mežrozīšu augļu pulvera ekstrakts ar savu pretiekaisuma un pretsāpju darbību darbojas sinerģiski ar kolagēna hidrolizāta veicinātiem efektiem, un šai preparātu kombinācijai ir ietekme uz iekaisumu un locītavu bojājumu, samazinot to apjomus.
Pirms uzsākt fiziskās aktivitātes, osteoartrīta pacientiem ir ļoti svarīgi izvērtēt savu uzturu un izslēgt visus faktorus, kuri var veicināt iekaisumu. Būtiski ir lietot uzturā vairāk augļu un dārzeņu, kā arī Omega-3 taukskābju saturošus produktus (piemēram, zivis un zivju eļļa). Vēl viens svarīgs nosacījums ir šķidruma uzņemšana pietiekamā daudzumā.
Osteoartrīta izpausmes var būt dažādas, taču tā galvenā pazīme ir sāpes, kas liecina par locītavu slimību. Tādēļ savlaicīgi ir jākonsultējas ar ārstu, kurš noteiks precīzu diagnozi un nepieciešamības gadījumā rekomendēs atbilstošu ārstēšanu.