Ēdiet pilnvērtīgi – dzīvojiet aktīvi!

Georgijs Moisejevs

Dr., internists, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca, nieru slimību un nieru aizstājterapijas klīnika

Diāna Fridrihsone

SIA “Nutricia” medicīnas vadītāja

rudens-2016-ediet-pilnvertigi

Mēs visi esam pakļauti fizioloģiskam, dabiskam novecošanās procesam, ģenētiski ieprogrammētām organisma izmaiņām, kas attīstās ar gadiem. Osteoporoze – trauslo kaulu slimība – ir saistīta ar pakāpenisku kaulu masas un blīvuma samazināšanos, cilvēkiem novecojot. Osteoporozes rezultātā bieži notiek kaulu lūzumi, pēc kuriem ir krietni jāpacīnās, lai atgūtu spēkus. Slimojot vai nonākot slimnīcā, pacientiem ir grūti pilnvērtīgi paēst, bieži pavisam negribas ēst, tāpēc organisms vēl vairāk novājinās, palēninās kaulu dzīšanas process pēc notikuša lūzuma.

Vai mūsu spēkos ir aizkavēt organisma novājināšanos?

Atbildes rodam, kad sākam izprast un ietekmēt faktorus, kas veselību ietekmē. Pēc Pasaules Veselības Organizācijas datiem, veselību un līdz ar to pilnvērtīgu dzīvi nosaka: iedzimtība – 10%, klimatiskie apstākļi – 7%, sociālie apstākļi – 10%, veselības aprūpe – 15%, pareizs uzturs un dzīvesveids – 60%. Šajā rakstā uzzināsiet par veselīga un pareiza uztura nozīmi cilvēka veselībā.

Kādēļ ir svarīgs veselīgs uzturs?

Pilnvērtīgs, sabalansēts uzturs ir veselības stūrakmens. Būtu jāievēro princips – ne par daudz, ne par maz. Mērenība visās lietās! Bieži gados vecāki cilvēki ēd par maz, t. i., uzņem samazinātu kaloriju daudzumu, trūkst noteiktu uzturvielu (piemēram, olbaltumvielu), mikroelementu un vit­amīnu. Slikts uzturs vai neregulāra pārtikas uzņemšana var izraisīt ķermeņa masas samazināšanos, muskuļu vājumu un fiziskā stāvokļa pasliktināšanos. Nepilnvērtīga uztura dēļ pasliktinās imūnās sistēmas darbība, pacienti kļūst uzņēmīgāki pret infekcijas slimībām.

Pilnvērtīgs uzturs ir ļoti svarīgs arī kaulaudu atjaunošanās un noārdīšanās procesiem, kuriem jābūt līdzsvarā. Ja līdzsvars zūd un kaulaudos vairāk notiek noārdīšanās procesi, kauli kļūst trausli, un pacientiem ir osteoporoze. Lai pilnvērtīgi notiktu kaulaudu atjaunošanās process, cilvēkam ir jāuzņem pietiekami daudz kaloriju un olbaltumvielu, jo citādi kaulaudi noārdās un samazinās muskuļu masa. Muskuļi ir ļoti svarīgi veselības saglabāšanai, lai pietiktu spēka mērenām fiziskām aktivitātēm, kas ir otrs svarīgākais oteoporozes profilakses elements. Protams, ļoti svarīgi ir uzņemt pietiekami daudz kalcija un D vitamīna, jo tie ir kaulu veidošanās būvmateriāli.

Kā palīdzēt ar uzturu slimības laikā?

Jāpievērš uzmanība maltīšu skaitam un kvalitātei. Maltītei jābūt pievilcīgai pēc izskata, pēc iespējas jāmudina pacientus ēst pie galda kopā ar citiem cilvēkiem.

1. Ja pacienti var pietiekami ēst patstāvīgi

Maltītes (4–5 reizes dienā) ir jāgatavo no dabiskiem produktiem: liesas gaļas, zivs, piena, vārītiem dārzeņiem un ar B grupas vitamīniem bagātiem produktiem (tumšā maize, putras). Pasaules Veselības Organizācija rekomendē uzņemt augļus un dārzeņus vismaz piecas reizes dienā. Grūti pārstrādājami produkti (piemēram, pupiņas, kāposti) vai cepti, “smagi” produkti nav ieteicami.

2. Ja pacientiem nav apetītes

Ieteicams ēst mazām porcijām un bieži (6–7 reizes dienā). Lai ar uzturu tiktu uzņemts lielāks olbaltumvielu un kaloriju daudzums, papildus pārtikai var lietot specializētos medicīniskā uztura produktus. Šķidros produktus (piem., Nutridrink) var malkot starp ēdienreizēm vai aizstāt ar tiem ēdienreizi, un ieteicamais daudzums ir divas pudelītes dienā.

Kā uzturs palīdz ātrāk atkopties pēc operācijām vai kaulu lūzuma gadījumā?

Ja pacientiem ir pavisam grūti paēst, tad risinājums ir medicīniskā uztura produkti, kas uzturvielu ziņā ir pilnvērtīgi un sabalansēti, tādēļ tos var lietot arī ikdienas uztura aizstāšanai (5–7 pudelītes dienā). Pēc operācijas vai kaulu lūzuma medicīniskā uztura produkti (piem., Cubitan) veicinās ātrāku brūču dzīšanu, nodrošinās brūču dzīšanai nepieciešamos elementus (olbaltumvielas, antioksidantus – E un C vitamīnu, cinku) un arginīnu. Medicīniskā uztura produkti nesatur konservantus, tie ir veidoti uz piena bāzes un papildināti ar cilvēka organismam nepieciešamajām uzturvielām tā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu sastāvu.

Svarīgi ir atcerēties, ka vienmēr jākonsultējas ar ārstu, medicīnas māsu vai farmaceitu pirms medicīniskā uztura lietošanas!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.