Osteoartrīta gadījumā – ortozes!
Intervija ar Agri Briedi
Tehniskais ortopēds
Osteoartrīts ir visbiežāk sastopamā locītavu slimība. Tās rezultātā locītavu skrimslis pakāpeniski nodilst, izraisot sāpes, stīvumu, locītavu pietūkumu. Osteoartrītu nevar izārstēt, taču simptomus ir iespējams mazināt. Tā kā sāpes bieži ir mokošas, plaši tiek lietoti pretsāpju medikamenti. Bet kā vēl ir iespējams palīdzēt, izņemot pretsāpju zāles? Uz šo jautājumu palīdzēs atbildēt tehniskais ortopēds Agris Briedis.
Kā tehniskais ortopēds var palīdzēt pacientiem ar ceļgala locītavas osteoartrītu?
Tehniskais ortopēds var novērtēt ceļgala locītavas stāvokli un vajadzības gadījumā piedāvāt tehniskus risinājumus, kā bez ķirurģiskas vai medikamentozas terapijas var palīdzēt ceļgala locītavai un mazināt osteoartrīta simptomus. Plaši tiek izmantotas dažādas šinas un ortozes, kurām mūsdienās ir pieejams ļoti plašs izmēru un variāciju klāsts. Ortozes un šinas ir iespējams arī individuāli izveidot jebkura pacienta vajadzībām un atbilstīgi konkrētajai situācijai.
Kāds ir ortožu darbības mehānisms?
Agrāk lielākoties lietoja elastīgās saites, kas palīdzēja ceļgala dabiskajām saitēm atslogot un stabilizēt locītavu. Tagad arvien plašāk lieto ortozes, kuru darbība balstās uz elastīgo saišu mehānisma, tomēr tās ir vieglāk lietojamas, dod stabilāku efektu, kā arī tās ir iespējams papildināt ar citiem elementiem, kas dod tām papildu īpašības. Ortozes balansē un mobilizē muskulatūru. Tās stabilizē un atslogo locītavu, mazina mehāniskā spēka iedarbību uz locītavu, mazina iekaisumu un tā radītās sāpes, kā arī tonizē muskulatūru, iedarbojoties uz proprioreceptoriem jeb receptoriem, kas saistīti ar muskulatūras tonusu.
Kuriem cilvēkiem ar ceļgala locītavu osteoartrītu noteikti vajadzētu apsvērt ortožu lietošanu?
Ceļgala locītavas ortozes var ieteikt visiem pacientiem, kam ir gonartroze jeb ceļgala locītavas osteoartrīts, krustenisko un citu saišu trauma, deformējoša gonartroze ar pavadošu saišu bojājumu, kā arī ar varus un valgus (X, O veida kājas) deformāciju. Pacientam būtu jāvēršas pie tehniskā ortopēda arī gadījumos, ja ir jūtama nestabilitāte ceļgalā, ja ir zināms saišu ceļa locītavas bojājums anamnēzē, ja ir sāpes ceļgala locītavā. Ortozes mēdz lietot arī sportisti un jauni aktīvi cilvēki pirms maratona vai citas lielas fiziskas slodzes, lai profilaktiski pasargātu ceļgala locītavas.
Vai jūs varētu minēt kādu gadījumu no savas klīniskās prakses, kad ortožu lietošana pacientam ir uzlabojusi dzīves kvalitāti?
Pirms kāda laika pie manis vērsās sieviete, kura jau no agras bērnības cieš no kāju locītavu deformējoša osteoartrīta. Pacientei bija izteiktas sāpes ceļgala locītavā, un viņa ilgstoši bija meklējusi risinājumus, kā varētu atvieglot šos simptomus, taču bez vēlamā rezultāta. Mēs piemeklējām viņas vajadzībām atbilstošu ortozi, kuru vēl papildus pielāgojām. Ortozes lietošana pacientei atviegloja sāpes, tādēļ auga dzīves kvalitāte. Viņa ir ļoti apmierināta ar ortozes sniegto efektu.
Kādas ir ortožu cenas?
Cenas ir ļoti dažādas. Tās ir atkarīgas no ražotāja valsts, materiāla, dizaina un citiem parametriem. Kvalitatīvu ortozi var iegādāties sākot no 25 eiro. Mūsu centram ir arī līgums ar Vaivaru Tehnisko Palīglīdzekļu centru par ortožu apmaksu no valsts budžeta. Optimālāko ortozi palīdzēs piemeklēt un pielāgot SIA “Tehnniskā Ortopēdija” tehniskie ortopēdi.
Vairāk informācijas: www.ortopedija.lv
Intervējuši Dr. Rihards Engels un Dr. Sabīne Upmale