Osteoporoze – Latvijas realitāte

rudens-2016-intervija


anatolijs_lucenko_foto

Intervija ar Anatoliju Lucenko

Dr., ģimenes ārsts, internists un endokrinologs, Anatolija Lucenko ģimenes ārsta, internista un endokrinologa ārsta prakse, Liepāja

Vai jūsu praksē ir daudzi pacienti, kas slimo ar osteoporozi?

Es praktizēju kā endokrinologs, kur manā praksē ir aptuveni 1000 pacientu, kā arī esmu ģimenes ārsts, un man ir 1150 pacientu. No tiem ar osteoporozi slimo apmēram 15 pacienti.


Vai pēdējo gadu laikā osteoporoze tiek diagnosticēta biežāk?

Latvijā osteodensitometrija ir daudz­­viet pieejama, t. sk. Liepājā, tāpēc osteoporoze tiek diagnosticēta biežāk un agrāk.


Vai osteodensitometrija ir pieejama pacientiem, vai arī ir lielas rindas uz izmeklējumu?

Liepājā kaulu minerālā blīvuma noteikšana ir pieejama pacientiem. Gaidīšanas rindas uz izmeklējumu nav lielas – vidēji četras dienas ilgi.


Vai pacientiem osteoporozi diagnosticē laikus?

Jāsaka, ka osteoporoze biežāk netiek diagnosticēta laikus. Izmaiņas kaulu struktūrā osteoporozes rezultātā biežāk tiek diagnosticētas novēloti – jau pēc notikušiem kaulu lūzumiem (piemēram, pēc apakšdelma vai mugurkaula skriemeļu lūzumiem).


anatolijs_ruskulis_foto

Intervija ar Anatoliju Ruskuli

Dr., ģimenes ārsts, internists, Ruskuļa A. ģimenes ārsta prakse, Preiļi, SIA Preiļu slimnīca

Vai pacientiem ir pieejami medikamenti osteoporozes ārstēšanai?

Medikamenti ir pieejami! Un ir nopērkami visi, t. sk. jaunākie, medikamenti osteoporozes ārstēšanai.


Kā varētu uzlabot medikamentu pieejamību?

Medikamentu pieejamība jau ir uzlabojusies – beidzot arī vīriešiem osteoporozes medikamentus var izrakstīt ar valsts kompensāciju 50% apmērā. Bieži manā praksē ir gadījumi, kad vīriešiem ar hroniskām muguras sāpēm diagnosticēju mugurkaula skriemeļu lūzumus osteoporozes dēļ. Un tādos gadījumos man ir risinājums un vēl ar valsts kompensāciju!

Vai medikamentu apmaksas kompensācija ir pietiekamā apmērā?

Protams, ka būtu labāk, ja medikamentu apmaksas kompensācija būtu lielāka. Viens no risinājumiem būtu palielināt kompensāciju uz 75% vai pat 100% kādai noteiktai pacientu kategorijai, piemēram, pacientiem, kuriem jau ir notikuši vairāki kaulu lūzumi.


Izņemot medikamentus osteoporozei, ko jūs vēl rekomendējat pacientiem?

Visbiežāk iesaku vairāk kustēties, jo kustības ir ļoti nozīmīgas kauliem un muskuļiem! Uzturam arī ir liela nozīme. Kā es smejos – mēs no Preiļiem esam laucinieki, kuriem ir ļoti garšīgi sieri, ar ko arī dabūjam pietiekamu kalcija daudzumu. Neaizmirstu pastāstīt arī par D vitamīnu un sauļošanās nozīmi.


dace_andersone_foto

Intervija ar Daci Andersoni

Dr., interniste VCA Liepājas Medicīnas centrs

Kopumā vērtējot, vai pēdējo gadu laikā pacienti ir zinošāki par osteoporozi un tās sekām?

Visumā uz šo jautājumu atbildētu apstiprinoši. Bet jāsaka, ka liela nozīme ir ārsta un pacienta komunikācijai, kas ir laikietilpīgs process. Vizītes laiks ir ierobežots, bet pacientam tomēr gribas papildu informāciju, kurai ne vienmēr atliek laika. Tāpēc ir ļoti labi, ka ir iespēja rekomendēt pacientiem augstvērtīgu informācijas avotu, kāds neapšaubāmi ir žurnāls “Kaulu Veselība”.


Vai pacienti izsaka kādas atsauk­smes par žurnālu “Kaulu Veselība”?

Pacienti bieži atsaucas uz lasīto žurnālā un vēlas pārrunāt iegūto informāciju.


Vai pacientiem būtu nepieciešama plašāka informācija par osteoporozi?

Manuprāt – ne gluži plašāka informācija, bet gan no dažādiem skatu punktiem. Piemēram, būtu nepieciešama sīkāka informācija par D vitamīna un kalcija lietošanas medicīniskajiem aspektiem.


Ko jūs novēlat žurnāla “Kaulu Veselība” lasītājiem?

Pacientiem ar osteoporozi novēlu skaistu rudeni un uzņemt vairāk D vitamīna arī ar sēnēm! Darīt visu, lai saglabātu dzīves kvalitāti – sadarboties ar ārstu, nevilcināties izteikt savas bažas vai iebilst ārstam, saglabājot konstruktīvu dialogu.

Ārsts un pacients ir ieinteresēts vienā – pozitīvā rezultātā!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.