Sirsnīga biedrība – pievienojies!
Intervija ar Mariku Karlsoni
Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības centrālās valdes priekšsēdētāja vietniece
Kad dibināta Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība, un kāpēc bija nepieciešamība pēc šādas biedrības?
Mūsu biedrība dibināta 1998. gadā, lai dažādos veidos atbalstītu pacientus ar reimatiskajām slimībām, kuras skar kaulus, locītavas un saistaudus. Speciālisti apgalvo, ka zem viena vārda – artrīts – slēpjas ap 200 diagnožu, kuras nākas izšķirt reimatologiem, izmeklējot un nosakot diagnozi.
Cik biedru patlaban ir biedrībā? Vai lielākoties tie ir pacienti ar reimatoīdo artrītu?
Biedrībā šogad kopā esam ap 450 biedru, kas darbojas Rīgā un piecās reģionālajās nodaļās (Cēsīs, Cēsu novada Liepā, Jelgavā, Jēkabpilī un Liepājā). Lai gan ar reimatiskām slimībām slimo arī bērni un jaunieši, jauni un ne tik jauni pacienti darbspējas vecumā, šobrīd lielākā daļa mūsu biedru ir cilvēki pensijas gados ar izplatītāko diagnozi – osteoartrīts. Pensionāri mums ir ļoti aktīvi, zināt griboši, un viņiem beidzot ir iespēja veltīt laiku sev un savai veselībai.
Kāds ir biedrības galvenais mērķis?
Palīdzēt kaulu, locītavu un saistaudu slimību slimniekiem un invalīdiem integrēties sabiedrībā, uzlabot pacientu dzīves kvalitāti un aizstāvēt viņu tiesības. Viens no mūsu tuvāko gadu mērķiem ir izveidot vecāku un bērnu nodaļu vai atbalsta grupu un rosināt jauniešus ar artrītu organizēt tikšanās un realizēt viņiem pašiem interesantas nodarbes.
Kādi ir biedrības uzdevumi?
Svarīgākie biedrības uzdevumi ir pacientu, viņu ģimenes locekļu un sabiedrības izglītošana un informēšana par dažādiem ar kaulu un locītavu veselību saistītiem jautājumiem, par reimatiskajām slimībām, iespējamo profilaksi un pacientu līdzatbildības palielināšanas iespējām. Pacientu iesaistīšana kopīgās fiziskajās aktivitātēs, kas īpaši svarīgi mūsu profila pacientiem.
Kā biedrība palīdz un atbalsta pacientus ar locītavu, kaulu un saistaudu slimībām?
Katra nodaļa darbojas pēc savām spējām un interesēm. Bet visās noteikti tiek organizēti izglītojoši pasākumi – semināri, lekcijas, informatīvās dienas, Pacientu skolas, aicinām uzstāties reimatologus un dažādu citu specialitāšu ārstus, netradicionālās medicīnas pārstāvjus. Gandrīz visās nodaļās organizē fizisko aktivitāšu grupas, kādas vien vēlas – vingrošana, peldēšana, nūjošana un dāmu deju grupa “Pīpene” Cēsīs, kas dejo ne tikai savam priekam, bet ik gadu uzstājas ar vairākiem koncertiem, priecējot citus. Tiek organizētas ekskursijas “lēnajiem staigātājiem” pa Latviju un kaimiņu zemēm. Tiek organizēti kopīgi gadskārtu un ražas svētki rudenī, kur nenogurstošie artrīta pacienti demonstrē savos dārziņos paveikto – ziedu un īpašo augļu/dārzeņu izstādes, veselīgās receptes ziemas konserviem. Vairākās nodaļās organizēti rokdarbu pulciņi, kur apgūst jaunas tehnikas – šuj, ada un tamborē, batiko un dekupē, pērļo un filcē, auž tepiķus un ko tik vēl ne. Šīs nodarbes priekam, bet vienlaikus arī roku ergoterapeitiskām aktivitātēm. Organizē sporta svētkus paši un piedalās katrs savos Pilsētas svētkos un iesaistās pašvaldību aktivitātēs. Paldies reģionu pašvaldībām, tās ir ļoti atsaucīgas, ik gadu atbalstot dažādas ieplānotās veselības iniciatīvas. Rudenī sabraucam Rīgā uz tradicionālo Pasaules Artrīta dienai veltīto semināru. Pagaidām vienu reizi gadā iznāk mūsu biedrības avīzīte “Artrīta Ziņas”. Aktīva ir jauniešu izveidotā sociālā grupa feisbukā “Dzīve ar artrītu”.
Kā ir iespējams iestāties biedrībā, kas nepieciešams?
Laipni lūgti! Jāatrod sev tuvākā nodaļa un jāizsaka vēlme iesaistīties. Tiem, kuriem tuvumā nav mūsu nodaļu, jāizvērtē iespēja vienreiz mēnesī piedalīties Rīgas nodaļas Pacientu skolas lekcijās P. Stradiņa slimnīcā. Kontakti jāmeklē biedrības mājaslapā www.reimatik.lv.
Ko jūs novēlat žurnāla “Kaulu Veselība” lasītājiem?
Esiet gudri pacienti, izziniet visu ar jūsu slimību saistīto informāciju, jautājiet atkal un atkal ārstam un citiem speciālistiem. Atrodiet sev piemērotas fiziskās aktivitātes un draugus, ar ko kopā tās regulāri izpildīt. Atcerieties piedomāt par to, ko ēdat, jo locītavas to visu saņem dzīvošanai. Atrodiet savu vietu un laiku, kur smelties mieru, kur apstāties sarunai ar augstāko, kur atgūt harmoniju sirdī.